Rola epizodyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rola epizodyczna – drugoplanowa rola aktorska z co najmniej jednym zdaniem dialogu. W telewizji mianem tym określa się rolę, w której aktor wypowiada mniej niż 6 zdań. Aktorzy epizodyczni wymieniani są w napisach końcowych danej produkcji, w przeciwieństwie do statystów, którzy nie wypowiadają żadnych kwestii, a ich nazwiska nie widnieją w napisach końcowych. Wyjątkiem jest pojawienie się w filmie znanego aktora lub innej znanej osobistości. Jej nazwisko odnotowywane jest w obsadzie, aby przydać filmowi splendoru.

Statysta to w filmie osoba niebędąca aktorem, odgrywająca proste role w tle wobec postaci głównych. Zazwyczaj do filmu statyści wybierani są spośród przypadkowych ludzi, którzy zgodzili się wystąpić na planie filmowym za niewielką gażę.Panna Moneypenny – fikcyjna postać znana z książek i filmów o Jamesie Bondzie. Jest sekretarką M. Choć odgrywa zwykle niewielką rolę, staje się ona ważniejsza poprzez podkreślenie seksualnego napięcia pomiędzy Moneypenny a Bondem (nie pojawia się to w książkach Iana Fleminga, co najwyżej Johna Gardnera i Raymonda Bensona). Od czasu powieści Żyje się tylko dwa razy posiada rangę porucznika w Royal Navy.

Epizody są zazwyczaj ważną częścią fabuły, jak np. rola Jacka Albertsona jako pracownika poczty w filmie z 1947 r. Miracle on 34th Street. Niektóre postacie epizodyczne są dobrze zapamiętywane. Przykładem jest Boba Fett, z kilkoma zdaniami w V części Gwiezdnych wojen (Imperium kontratakuje; ang. The Empire Strikes Back) oraz żadnym (oprócz krzyku) w VI części Gwiezdnych wojen (Powrót Jedi; ang. Return of the Jedi). Innym przykładem jest Panna Moneypenny albo Q z filmów o Jamesie Bondzie.

Fabuła – układ zdarzeń w świecie przedstawionym utworów epickich i dramaturgicznych, a także filmów i gier komputerowych.James Bond (pseudonim Agent 007) – postać fikcyjna agenta Jej królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego – MI6, stworzona przez pisarza Iana Fleminga. Bond jest protagonistą w wielu powieściach i opowiadaniach Fleminga, po śmierci autora dalsze przygody Bonda opisywali Kingsley Amis, John Gardner, Christopher Wood, Raymond Benson, Sebastian Faulks i Jeffery Deaver.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • cameo
  • Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
    Reklama