Roger Taylor (Queen)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roger Taylor, właśc. Roger Meddows Taylor (ur. 26 lipca 1949 w King’s Lynn) – brytyjski muzyk rockowy, najbardziej znany jako perkusista grupy Queen, chociaż był również wokalistą The Cross, a także nagrał pięć albumów solowych.

The Cross – brytyjski zespół muzyczny. Jego frontmanem był perkusista grupy Queen - Roger Taylor. Grupa powstała w 1987 roku, kiedy koledzy Taylora z zespołu zajmowali się karierami solowymi. Zespół tworzyli Roger Taylor, Spike Edney, Clayton Moss, Peter Noone i Josh Macrae.King’s Lynn – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w północno-zachodniej części hrabstwa Norfolk, u ujścia rzeki Great Ouse do zatoki The Wash nad Morzem Północnym.

Oprócz gry na perkusji, potrafi również śpiewać mocnym głosem o ciekawej barwie. Niejednokrotnie występował jako główny wokalista w utworach Queen, np. „Rock It (Prime Jive)”, czy „I’m in Love with My Car”. Taylor jest współtwórcą grupy i autorem przebojów, m.in. „Radio Ga Ga” i „A Kind of Magic”. Już od pierwszego albumu Queen pracował na sukces z całym zespołem, pisząc i śpiewając. Na każdym albumie Queen znajdował się przynajmniej jeden utwór napisany przez Taylora, a do roku 1982 przeważnie on był głównym wokalistą we własnych utworach. Ponadto gra na wielu instrumentach, włączając gitarę (elektryczną, klasyczną oraz basową) i instrumenty klawiszowe. W 1979 roku zakupił swój pierwszy syntezator Oberheim Obx, którego barwy później można było usłyszeć na płytach Queen (m.in. The Game, Flash Gordon). Produkował swoje solowe projekty, współprodukował Queen i innych wykonawców. Dziś ma swoje studia nagraniowe, produkuje i promuje muzykę.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Ginger Baker, właśc. Peter Edward Baker (ur. 19 sierpnia 1939 w Londynie, zm. 6 października 2019 w Canterbury) – brytyjski perkusista.

Życiorys[ | edytuj kod]

Roger Taylor urodził się w rodzinie Michaela Taylora, inspektora żywności w ministerstwie rolnictwa i jego żony, Winifred Meddows-Taylor.

Status Quo – brytyjski zespół rockowy założony przez wokalistę Alana Lancastera i gitarzystę Francisa Rossiego w roku 1962 jako "The Spectres".„We Are the Champions” – ballada rockowa brytyjskiego zespołu Queen, napisana przez Freddiego Mercury’ego. Pochodzi z wydanego w 1977 roku albumu News of the World. Należący do największych przebojów grupy utwór – obok „We Will Rock You” – regularnie pojawia się podczas wydarzeń sportowych.

Po przeprowadzce do Truro w Kornwalii, Roger poszedł do prywatnej szkoły Truro Cathedral School i dołączył do miejscowego chóru. W międzyczasie uczył się grać na ukulele oraz na gitarze, później zdecydował się na naukę gry na perkusji. W 1967 Taylor rozpoczął edukację w London Hospital Medical College z zamiarem bycia dentystą. Ostatecznie znudzony tym kierunkiem przeniósł się na biologię w londyńskiej politechnice. Później przyznał, że wyłącznym powodem pójścia do college’u była możliwość mieszkania w Londynie.

Smile – brytyjski zespół rockowy, który tworzyli: Tim Staffell i późniejsi członkowie Queen, Roger Taylor i Brian May.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W odpowiedzi na słynne już ogłoszenie „Poszukiwany perkusista w stylu Gingera Bakera”, Taylor dołączył do zespołu Smile, gdzie poznał Briana Maya i Tima Staffella. Poznał także Freddiego Mercury’ego, który grał wówczas w zespole Wreckage i zostali przyjaciółmi. Kiedy rozpadła się grupa Smile (odszedł Tim Staffell), ta trójka – Taylor, May i Mercury – założyła Queen. Do zespołu dołączył później John Deacon i w tym składzie pracowali aż do śmierci Mercury’ego w 1991.

Radio Ga Ga – utwór brytyjskiej grupy rockowej Queen z albumu The Works (1984). Napisany został przez Rogera Taylora. Był wykonywany na żywo podczas tras koncertowych w latach 1984–1986.Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.

Podczas przerwy w działalności Queen po roku 1986, Taylor założył nowy zespół The Cross, z którym mógł koncertować. W latach 1981–1998 Taylor wydał cztery płyty, z których każda weszła do list sprzedaży.

Po śmierci Mercury’ego oraz poświęconym mu koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert, Roger i inni członkowie Queen brali udział w wielu akcjach wspierających walkę z AIDS i innej muzycznej działalności, jak np. nagranie „We Will Rock You” z Five (2000) czy We Are the Champions z Robbie Williamsem (2000).

Wraz z Brianem Mayem, Taylor wziął udział w reaktywacji Queen – trasie koncertowej z Paulem Rodgersem, która rozpoczęła się wiosną 2005. Taylor wziął na siebie zarówno obowiązki perkusisty, jak i wokalisty, śpiewając m.in. klasyki takie jak „I’m In Love With My Car”.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.The Game – album brytyjskiej grupy rockowej Queen. Jedyny album zespołu, który dotarł na pierwsze miejsce na listach przebojów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jest to też pierwszy album Queen bez napisu "No Synths" (bez syntezatorów). Syntezatory użyte są jednak bardzo oszczędnie - znajdziemy je jedynie w "Save Me", "Another One Bites the Dust", "Rock It" i "Play the Game".

Taylor znany jest, obok Freddiego, jako intensywny imprezowicz. W latach 80. dużo palił, znane jest jego zamiłowanie do szybkich samochodów, alkoholu i kobiet. Przed każdym koncertem wypija dwa łyki szkockiej whisky – „nie więcej, nie mniej”.

Roger jest najbardziej zaangażowanym politycznie członkiem Queen. W 1994 wydał singel atakujący neonazistów.

W 1999 wydany został znaczek pocztowy, upamiętniający życie Freddiego Mercury’ego. W tle widać było Taylora, co wzbudziło spore kontrowersje, gdyż zwyczajem jest, że tylko członkowie rodziny królewskiej mogą za życia znaleźć się na znaczkach.

I Wanna Testify – wydany w 1977 roku pierwszy solowy singel perkusisty Queen, Rogera Taylora. Było to pierwsze solowe przedsięwzięcie któregokolwiek z muzyków Queen. Na stronie B znalazł się utwór "Turn on the TV". Singel nie ukazał się w Stanach Zjednoczonych, ani w Japonii. Ukazał się tylko w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem występu Taylora w programie Marca Bolana z T. Rex.Ukulele − odmiana gitary o niewielkich rozmiarach i czterech strunach. Gra się palcami lub z użyciem kostki (piórka), zwykle używana jako instrument akompaniujący.

12 sierpnia 2012 roku razem z Brianem Mayem wystąpił w ceremonii zamknięcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Happiness Tour – pierwsza solowa trasa koncertowa perkusisty zespołu Queen, Rogera Taylora, w jej trakcie odbyły się trzydzieści dwa koncerty.
Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.
Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Best – wydany w 2014 w USA album kompilacyjny, zawierający wybór solowych piosenek perkusisty grupy Queen, Rogera Taylora. Znalazły się na nim utwory z wszystkich albumów muzyka od Fun in Space po Fun on Earth, a także utwory wyłącznie z singli, niewydane na płytach.

Reklama