• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rodzina rakiet H-II

  Przeczytaj także...
  H-I – japońska rakieta nośna, ostatnia bazująca na amerykańskich rakietach Delta, powstała w celu zastąpienia rakiet N-II.Silnik rakietowy – rodzaj silnika odrzutowego, czyli wykorzystującego zjawisko odrzutu substancji roboczej, który nie pobiera w trakcie pracy żadnej substancji z otoczenia. Substancją roboczą mogą być produkty spalania (gazy spalinowe) powstałe przy utlenianiu paliwa (chemiczny silnik rakietowy), przy czym zarówno paliwo rakietowe jak i utleniacz znajdują się w zbiornikach napędzanego urządzenia (tlen nie jest pobierany z atmosfery), dzięki czemu silnik może pracować w dowolnych warunkach, np. w przestrzeni kosmicznej i pod wodą. Mogą nią być też jony rozpędzane elektromagnetycznie (silnik jonowy), plazma, także rozpędzana elektromagnetycznie (silnik plazmowy) lub strumień fotonów gamma (silnik fotonowy). Stosowany najczęściej w rakietach i promach kosmicznych oraz pociskach rakietowych.
  Orbita geostacjonarna to orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi. Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową zawartą w płaszczyźnie równika. Przebiega na wysokości 35 786 km nad równikiem (42 160 km od środka Ziemi). Prędkość ciała na orbicie geostacjonarnej wynosi około 3,08 km/s, a czas okrążenia przez niego Ziemi jest równy 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, czyli dokładnie tyle, ile trwa doba gwiazdowa.
  Rodzina rakiet H-II
  Rakieta H-II
  Start rakiety H-II z satelitą ADEOS-1 (sierpień 1996)
  Start H-IIA z sondą Akatsuki (maj 2010)
  Start H-IIB z pojazdem Kounotori 2 (styczeń 2011)

  H-II – rodzina japońskich transportowych rakiet kosmicznych jednokrotnego użytku.

  H-II to dwustopniowa rakieta nośna z silnikiem rakietowym na paliwo stałe.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Andrzej Tadeusz Marks (ur. 18 grudnia 1932 w Warszawie, zm. 29 maja 2006) – polski astronom, doktor inżynier, pisarz, popularyzator astronomii i kosmonautyki.

  Rakiety H-II[ | edytuj kod]

  Rakieta H-II to projekt z wczesnych lat 90. XX wieku powstały na bazie rakiety H-I. Z powodu błędów konstrukcyjnych i wysokich kosztów, szybko porzucony.

  HTV "こうのとり 2" (kanji: 鸛, romaji: kounotori, pol. bocian biały) – drugi japoński kosmiczny pojazd transportowy typu H-II Transfer Vehicle. Wystrzelony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 22 stycznia 2011, do której dostarczył 6 ton ładunku.H-IIA (H2A) - japońska rakieta nośna z rodziny H-II, operowana przez Mitsubishi Heavy Industries i Japan Aerospace Exploration Agency, wykorzystywana głównie do startów satelitów na orbitę geostacjonarną, jak również użyto jej do wysłania sondy księżycowej i przyszłego orbitera Wenus. 95-procentowy wskaźnik udanych startów klasyfikuje H-IIA jako jedną z najbardziej niezawodnych rakiet na świecie, tuż obok rakiet Atlas V (niezawodność 96,4%) i Ariane 5 (94,9%).
   Osobny artykuł: H-II.

  Rakiety H-IIA[ | edytuj kod]

  Rakieta H-IIA zastąpiła poprzednią wersję – H-II.

   Osobny artykuł: H-IIA.

  Rakiety H-IIB[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: H-IIB.

  Rakieta H-IIB, której długość wynosi 56 metrów, a średnica 5,2 metra, została skonstruowana na bazie swej słabszej poprzedniczki H-IIA, wspólnie z japońską agencją kosmiczną, JAXA. Koszt budowy nowej japońskiej rakiety wynosił 41 miliardów jenów (450 mln USD).

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.Wydawnictwa Naukowo-Techniczne (WNT) – polskie wydawnictwo założone w 1949 z siedzibą w Warszawie, do 1961 działało pod firmą Państwowe Wydawnictwa Techniczne.

  Specyfikacja i osiągi H-IIB (za en wikiepedią):

 • Wysokość – 56 m
 • Średnica – 5,2 m (1 stopień)
 • Masa 260 000 kg
 • Nośność ładunkowa na GTO 8000 kg
 • Nośność ładunkowa do ISS 16 500 kg (tyle mniej więcej waży HTV)
 • Nośność na LEO 19 000 kg
 • Ilość stopni: 2 (paliwo to ciekły wodór i tlen)
 • 4 boostery SRB-A
 • Silnik pierwszego stopnia: 2 x LE-7A
 • Silnik drugiego stopnia: LE-5B
 • Niektóre udane loty[ | edytuj kod]

 • 14 grudnia 2002 rakieta H-IIA wyniosła na orbitę satelitę ADEOS-2.
 • 16 września 2007 rakieta H-IIA wyniosła japońską sondę księżycową Kaguya (SELENE).
 • 23 stycznia 2009 rakieta H-IIA o numerze 15 wyniosła na pokładzie satelitę Ibuki.
 • 10 września 2009 rakieta H-IIB – pierwszy lot tej wersji, wyniesienie statku transportowego HTV.
 • Rakieta nośna H-I

  Greenhouse Gases Observing Satellite (Satelita do Obserwacji Gazów Cieplarnianych) lub GOSAT, znany również jako Ibuki (jap. いぶき, Ibuki, oznacza "oddech" w języku japońskim) - japoński satelita naukowy służący do gromadzenia informacji o gazach cieplarnianych. Został wystrzelony z kosmodromu na wyspie Tanegashima (prefektura Kagoshima) 23 stycznia 2009. Jego misja jest zaplanowana na 5 lat.Niska orbita okołoziemska (ang. low Earth orbit – LEO) jest orbitą dookoła Ziemi, przebiegającą między powierzchnią Ziemi a Pasami Van Allena, czyli na wysokości od 200 do 2000 kilometrów nad Ziemią. Nad nią znajdują się średnia orbita okołoziemska i orbita geostacjonarna.
 • Schemat H-IIA

 • Start H-IIA z satelitą Ibuki

 • Start H-IIA z satelitą technologicznym Kiku 8 (ETS- 8, 18 grudnia 2006)

 • Bibliografia i źródła[ | edytuj kod]

 • Andrzej Marks, Baza satelitarna Alfa, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1997, ​ISBN 83-204-2203-5
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Gunter Krebs: H-2 Family (ang.). W: Gunter's Space Page [on-line].
 • Mark Wade: H-2 (ang.). W: Encyclopedia Astronautica [on-line].
 • Jen (jap. 円 en, jen, koło, krąg) – jednostka walutowa Japonii, kod walutowy według ISO 4217: JPY. Trzecia co do wielkości waluta handlowa na rynku walutowym (po dolarze amerykańskim i euro). Kaguya (jap. かぐや – nazwa pochodzi od imienia księżycowej księżniczki z japońskiej baśni), do czerwca 2007 r. oficjalnie określana nazwą SELENE (ang. SELenological and ENgineering Explorer) – japońska sonda kosmiczna. Sztuczny satelita Księżyca. Sonda składała się z głównego orbitera i dwóch subsatelitów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rakieta to pojazd latający lub pocisk, napędzany silnikiem rakietowym. Obiekt ten uzyskuje siłę ciągu dzięki reakcji szybko wyrzucanych gazów spalinowych lub innych mediów (np. sprężone gazy, przegrzana para) z dysz silnika rakietowego, zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona. Często pojęcie rakiety jest używane w znaczeniu silnika rakietowego lub pocisku rakietowego. Rakiety służą między innymi do przenoszenia ładunku, np. statku kosmicznego, głowic bojowych, sztucznych satelitów w warunkach przestrzeni kosmicznej, gdzie nie ma żadnej zewnętrznej substancji, której pojazd mógłby użyć jako elementu napędzającego.
  H-IIB (H2B) – japońska rakieta nośna produkowana przez Mitsubishi Heavy Industries i Japan Aerospace Exploration Agency, najmocniejsza rakieta z rodziny H-II. Wykorzystywana głównie do wynoszenia pojazdów HTV Kounotori w celu dostarczenia zaopatrzenia i zestawów eksperymentów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
  H-II Transfer Vehicle (HTV, nazwa własna: Kounotori, z japońskiego Biały bocian) – seria bezzałogowych transportowych statków kosmicznych zbudowanych przez japońską agencję JAXA. HTV służą do dostarczania zaopatrzenia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie dla japońskiego modułu Japanese Experiment Module (JEM, Kibō).
  H-II - japońska rakieta nośna produkowana przez firmę Mitsubishi w trzech wariantach: podstawowym, S, i jego modyfikacji, z dwoma dodatkowymi silnikami stałopędnymi. Konstrukcja została szybko porzucona z powodu wysokich kosztów i zawodności. Bezpośrednio z rakiety H-II wywodzą się jej dwie odmiany. H-IIA i H-IIB. Ta ostatnia 10 września 2009 wyniosłą na orbitę pierwszy egzemplarz automatycznego statku transportowego HTV.
  Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) (jap. 宇宙航空研究開発機構, Uchū-Kōkū-Kenkyū-Kaihatsu-Kikō) – japońska agencja kosmiczna. JAXA została utworzona 1 października 2003 przez połączenie National Space Development Agency (NASDA), National Aerospace Laboratory of Japan (NAL) i Institute of Space and Aeronautical Science (ISAS). Główne biuro agencji mieści się w Tokio.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.