Rodong Sinmun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rodong Sinmun (kor. 로동신문, ɾodoŋ ɕʰinmun, Gazeta Pracy) – północnokoreańska gazeta, oficjalny organ prasowy Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. Po raz pierwszy ukazał się 1 listopada 1945, jako Chǒngro (hangul: 정로, hancha: 正路, „słuszna droga”), stanowi kanał komunikacyjny biura Partii Pracy Korei. We wrześniu 1946 jej nazwa została zmieniona na obecną. Często cytowana przez Koreańską Centralną Agencję Prasową (KCNA) i międzynarodowe media, w wielu kwestiach jest uważana za źródło oficjalnych opinii na temat Korei Północnej.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cenzura w Północnej Korei – Korea Północna jest państwem w którym występuje wysoki wskaźnik cenzury, praktycznie rzecz biorąc nieposiadającym wolnej prasy. Nieustannie znajduje się w rankingu raportu Reporterów bez Granic wśród państw o najniższym wskaźniku poszanowania wolności prasy. Od 2002 do 2006 była najbardziej ocenzurowanym państwem na świecie.

Angielska wersja „Rodong Sinmun” została uruchomiona w styczniu 2012 roku.

Zawartość[ | edytuj kod]

Rodong Sinmun jest dziennikiem, zazwyczaj zawiera sześć stron. Gazeta jest redagowana przez około 100 dziennikarzy.

Po oczyszczeniu redakcji i egzekucji Jang Sŏng T’aeka Rodong Sinmun usunął około 20 tysięcy artykułów archiwalnych, podczas gdy w innych gazetach zmodyfikowano i zastąpiono jego imię.

Hancha, hanja (한자, 漢字; dosł. „znaki Han”) lub Hanmun (한문; 漢文), czasami tłumaczone jako „znaki sinokoreańskie” - koreańska nazwa dla znaków chińskich. Dokładnie rzecz biorąc nazwa ta tyczy się tylko tych znaków, które zostały zapożyczone do języka koreańskiego, a ich wymowa dopasowana do wymowy koreańskiej. W przeciwieństwie do japońskich kanji, znaki hancha nie były modyfikowane i zachowały wygląd podobny do tradycyjnych znaków chińskich.BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.

Noworoczne nowości[ | edytuj kod]

Od 1996 r. Rodong Sinmun, Koreańska Centralna Agencja Prasowa, Minju Choson i Joson Inmingun publikują wspólnie noworoczne wydanie gazety, przedstawiające politykę kraju na dany rok. W wiadomościach są zwykle pochwały zasady Songun, rządu i przywództwa oraz zachęcania do wzrostu narodu. Występuje również krytyka wobec polityki Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych i zachodnich rządów wobec tego kraju. 1 stycznia 2006 r. Agencja wspólnie z redakcjami pozostałych gazet państwowych Korei Północnej wysłała wezwanie wzywające do wycofania wojsk amerykańskich z Korei Południowej. O ile coroczne artykuły redakcyjne w styczniu są tradycją, tegoroczna przyciągała uwagę od zachodnich mediów, wzywając do „ogólnokrajowej kampanii na rzecz wyprowadzenia wojsk amerykańskich”. Redakcja nawiązała kilkukrotnie do problemu zjednoczenia półwyspu. Redakcja w 2009 r. otrzymała podobną uwagę, ponieważ krytyka polityki Stanów Zjednoczonych była nieobecna, a także przyjęcie poważnych problemów gospodarczych w kraju. Redakcja odwołała się również do denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim, co twierdzili analitycy odebrali jako znak pełen nadziei. Znak ten został powtórzony ponownie w 2010 r., w którym wezwano do zakończenia działań wojennych ze Stanami Zjednoczonymi i uwolnienia Półwyspu Koreańskiego od broni jądrowej.

Hangul, hangŭl, hangeul, hangyl (koreańskie 한글) to alfabet koreański; składa się z 24 znaków: 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Jest jednym z niewielu alfabetów, który został stworzony sztucznie a nie wyewoluował z hieroglifów czy ideogramów, jak to się działo w przypadku większości nowoczesnych języków. Każda sylaba zapisywana jest jako blok, na polu kwadratu, składający się ze znaków alfabetu (tzw. jamo). Słowa w tym alfabecie zapisywać można poziomo lub pionowo.Jang Sŏng T’aek, również Jang Song Thaek, kor. 장성택, IPA: [dʑaŋ suŋ tɛk] (ur. 2 lutego 1946 w Kangwŏn, zm. 12 grudnia 2013 w Pjongjangu) – północnokoreański polityk, mąż Kim Kyŏng Hŭi, siostry Kim Dzong Ila - przywódcy Korei Północnej w latach 1994-2011. Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej KRLD od 7 czerwca 2010 do 8 grudnia 2013.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Przydech (aspiracja) – zjawisko fonetyczne polegające na energicznym rozwarciu wcześniej zwartych narządów mowy, co daje słaby dźwięk h towarzyszący artykulacji danej spółgłoski zwartej.
Agencja Informacyjna Reutera (ang. Reuters Group plc) − jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych.
Koreańska Centralna Agencja Prasowa (ang. Korean Central News Agency, KCNA) – jedyna oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna założona 5 grudnia 1946 roku. Siedziba agencji znajduje się w Pjongjangu.
Fox News – amerykańska całodobowa stacja informacyjna należąca do spółki Fox Entertainment Group, która należy do koncernu News Corporation. Istnieje od 7 października 1996 roku. Począwszy od stycznia 2005 jest dostępna dla 85 milionów rodzin w USA. W czasach kiedy stacja ta powstawała mogło ją oglądać tylko 17 milionów osób. Jest najchętniej oglądaną stacją informacyjną w USA. Fox News Channel jest ceniona w kraju za nadawane przez nią wiadomości. Od początku swego istnienia prezentowała zupełnie inny styl dziennikarstwa aniżeli główny konkurent – CNN. Powstała parę miesięcy po uruchomieniu konkurencyjnej stacji MSNBC. Przygotowania do uruchomienia stacji rozpoczęły się, gdy magnat mediowy Rupert Murdoch zatrudnił byłego szefa NBC i republikanina Rogera Ailesa jako założyciela i pierwszego CEO.
Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.
Samogłoska przymknięta przednia niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to i (zwykła litera i).
Samogłoska przymknięta tylna zaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to u (zwykła litera u).

Reklama