Rockefeller Center

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rockefeller Center – kompleks 19 budynków komercyjnych między 48. a 51. ulicą w Nowym Jorku. Zbudowany przez rodzinę Rockefellerów, jest zlokalizowany w centralnej części Manhattanu, zwanej Midtown Manhattan i obejmuje teren między Piątą i Szóstą Aleją. Jest to największy tego typu kompleks budynków na świecie, pokrywa łączną powierzchnię 89 000 m².

Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera y Barrientos Acosta y Rodríguez (ur. 8 grudnia 1886, zm. 24 listopada 1957) - meksykański malarz, grafik, architekt, działacz polityczny ruchu komunistycznego, mąż Fridy Kahlo.Giovanni Agnelli – (ur. 12 marca 1921 w Turynie - zm. 24 stycznia 2003) – włoski przemysłowiec i główny akcjonariusz FIAT. Agnelli został tak nazwany po swoim dziadku Giovanni Agnelli, który był założycielem firmy FIAT. Prezes Juventusu w latach 1947-1954.

Rockefeller Center określony został mianem Narodowego Pomnika Historycznego w 1987 roku.

Historia[ | edytuj kod]

Nazwa Rockefeller Center pochodzi od założyciela, Johna D. Rockefellera Jr., który w 1928 roku wydzierżawił teren od Columbia University i dwa lata później rozpoczął na nim prace. Rockefeller planował początkowo budowę nowego obiektu dla Metropolitan Opera, jednak po krachu na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych w 1929 roku wykreślił operę z projektu. Przyznał później: „Było oczywistym, że mogłem zrobić tylko dwie rzeczy. Pierwszą było porzucenie całej inwestycji. Inną, podjęcie ryzyka i samodzielna budowa oraz samodzielne finansowanie.” Rockefeller zdecydował ostatecznie, że będzie kontynuował prace. Podpisał 24-letnią umowę (z możliwością trzykrotnego jej przedłużenia o 21 lat, czyli w sumie 87) z Columbia University. Uzgodnił również warunki kredytu z Metropolitan Life Insurance Company, a także sprzedał większość udziałów w spółce rafineryjnej.

Ajschylos, Aischylos z Eleusis, Eschyl (gr. Αἰσχύλος Aischýlos), (ur. 525 p.n.e. w Eleusis, zm. 456 p.n.e. na Sycylii) – jeden z najwybitniejszych (obok Sofoklesa i Eurypidesa) tragików ateńskich, powszechnie uważany za rzeczywistego twórcę tragedii greckiej - wprowadził na scenę drugiego aktora, przyczynił się do rozwoju dialogu i akcji scenicznej, ograniczył rolę chóru, wprowadził do tragedii akcję dziejącą się poza sceną.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.
„Nowy” Rockefeller Center

Rockefeller Center był największym prywatnym projektem czasów współczesnych. Konstrukcja 14 budynków w stylu art déco rozpoczęła się 17 maja 1930 roku i została ukończona 1 listopada 1939 roku. Głównym budowniczym oraz zarządzającym budową był John R. Hood, a głównym architektem Raymond Hood.

Allied Intelligence BureauAIB (Sojusznicze Biuro Wywiadu) – działająca w okresie II wojny światowej wspólnota amerykańsko-australijska struktura wywiadowcza dowództwa obszaru południowo-zachodniego Pacyfiku, generała Douglasa MacArthura.1251 Avenue of the Americas – wieżowiec w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych, o wysokości 229 m. Budynek został otwarty w 1971, posiada 54 kondygnacje.

Jako pierwszy pomysł na nazwę dla kompleksu wysunął w 1931 roku Ivy Lee, doradca rodziny. Junior był początkowo nieprzychylny tej idei, bowiem nie chciał łączyć nazwiska z nazwą. Jednak szybko przekonał się do pomysłu, gdyż chwyt ten miał zachęcić potencjalnych inwestorów do wynajmu powierzchni kompleksu.

W połowie lat 30. nad Rockefeller Center wisiało widmo skandalu, gdyż bez nazw pozostały cztery budynki. Ivy Lee sugerował, aby wynająć je niemieckim koncernom i nazwać Deutsches Haus. Jednak John Rockefeller odrzucił ten pomysł po tym, jak zobaczył nazistowski marsz Adolfa Hitlera. Ostatecznie puste budynki nazwano International Building North.

WNBC - (znana też jako 4 News York) flagowa stacja lokalna należąca do sieci NBC nadająca w Nowym Jorku. Właścicielem jej jest korporacja NBC Universal, właściciel sieci telewizyjnej NBC. Wraz z NBC i MSNBC zajmuje obszary biurowe w GE Building znajdującym się przy 30 Rockefeller Center w Nowym Jorku. Nadajnik jest na Empire State Building od 2005 roku i ma moc 200,2 kW. Wcześniej znajdował się na World Trade Center, po zniszczeniu nadajnika 11 września 2001 nadawano z Armstrong Tower w Alpine w stanie New Jersey. W naziemnej telewizji cyfrowej nadaje na kanale 4.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Podczas II wojny światowej Rockefeller Center był główną siedzibą amerykańskich oddziałów brytyjskiej Secret Intelligence Service oraz British Security Coordination, ze słynnym Pokojem 3603, centrum operacyjnym Allied Intelligence, a także biurem organizacji, która później przerodziła się w Central Intelligence Agency.

Doktor Oz radzi (ang. The Dr. Oz Show) – amerykański program telewizyjny typu talk-show prowadzony przez kardiochirurga dr. Mehmata Oza. Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

Rockefeller Center jest kombinacją dwóch kompleksów: starszego, złożonego z oryginalnych budynków z lat 30. oraz czterech wież wybudowanych w latach 60. i 70. (łącznie z Lehman Brothers Building). Siedziby Time-Life Building, McGraw-Hill i News Corp/21st Century Fox właściciela m.in. stacji Fox News Channel są częścią „nowego” Rockefeller Center, zarządzanego i należącego do prywatnej agencji nieruchomości Rockefeller Group.

Włodzimierz Lenin (ros. Владимир Ленин), właśc. Władimir Iljicz Uljanow (ros. Владимир Ильич Ульянов), (ur. 10 kwietnia/22 kwietnia 1870 w Symbirsku, zm. 21 stycznia 1924 w Gorkach pod Moskwą) – rosyjski polityk, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej. Teoretyk ideologii komunizmu.Late Night with Jimmy Fallon – amerykański program telewizyjny typu talk-show prowadzony przez aktora i komika Jimmy’ego Fallona. Nadawany jest codziennie wieczorem w telewizji NBC.

W 1985 roku Columbia University sprzedał za 400 milionów dolarów grunty pod Rockefeller Center Rockefeller Group. W 1989 roku cały kompleks nabyła korporacja Mitsubishi Estate. W 2000 roku aktualny właściciel Rockefeller Center, Jerry Speyer (bliski przyjaciel Davida Rockefellera), wraz z rodziną Lestera Crowna kupili za 1,85 mld dolarów 14 starszych budynków, a także teren od wcześniejszych właścicieli: Goldman Sachs (50% udziałów), Gianniego Agnelliego, Stavrosa Niarchosa oraz Davida Rockefellera, którzy w 1996 roku powołali konsorcjum.

Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Margaret Bourke-White (ur. 14 czerwca 1904 w Bronksie, zm. 27 sierpnia 1971 w Connecticut) - amerykańska fotoreporterka. Pierwsza kobieta - fotoreporter wojenny czasu II wojny światowej.

Radio City Music Hall[ | edytuj kod]

Radio City Music Hall na 50. ulicy i Szóstej Alei

Budowa Radio City Music Hall została ukończona w 1932 roku. Budynek był wtedy promowany jako największy i najbogatszy teatr na świecie. Początkowo nazwa obiektu miała brzmieć International Music Hall, jednak została zmieniona, aby odzwierciedlić nazwę nowego sąsiada, Radio City, jako że w GE Building swoją siedzibę umieściły NBC Studios. GE była jedną z pierwszych oraz najważniejszych inwestycji i dlatego niekiedy cały Rockefeller Center określany był jako Radio City.

Metropolitan Opera – teatr operowy w Nowym Jorku, pierwotnie (od powstania do 1966 roku) znajdujący się w gmachu przy Broadwayu, pomiędzy 39. a 40. ulicą.Bank of America – jeden z największych banków świata. Pod względem wielkości aktywów zajmuje 1. miejsce w USA wśród banków. Ma siedzibę w Charlotte w Karolinie Północnej. Korzenie banku sięgają 1784 r., kiedy to został założony Bank of Massachusetts.

Music Hall miał być według planów konsorcjum trzech firm architektonicznych, które zatrudniły Edwarda Durella Stone’a, aby zaprojektował zewnętrzną część obiektu, natomiast za wnętrza odpowiedzialny był Donald Deskey. Deskey uznał, że charakter budynku najlepiej odzwierciedlać będzie duża liczba rzeźb oraz obrazów. Pojemność Music Hall wynosi 6 tys. miejsc i po słabym starcie, budynek stał się jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów w Nowym Jorku. Music Hall został gruntownie odnowiony w 1999 roku, a obecnie jego wnętrze stanowi jeden z najlepszych przykładów wykorzystania art déco na świecie.

NBC News - amerykańska telewizyjna sieć informacyjna powstała 21 lutego 1940 roku. Należy ona do NBC, Inc., części koncernu NBC Universal. Stacja obejmuje zasięgiem tereny również poza granicami USA, lecz na tym rynku występuje jako osobne kanały MSNBC (i jego kontynentalne oddziały) i CNBC (i jego krajowo-kontynentalne oddziały). Wszystkie informacyjne kanały działające poza USA korporacji NBC Universal należą do światowej sieci medialnej CNBC Global Channels.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Po dekadach bycia miejscem premier filmowych oraz przedstawień scenicznych, Music Hall w 1979 roku stał się organizatorem szerokiej rangi wydarzeń kulturalnych. W okresie świątecznym odbywa się doroczny spektakl Radio City Christmas Spectacular, który od 70 lat jest tradycją teatru. Ogromna scena z charakterystycznymi windami i obrotnicami, przyciąga do Music Hall wielu artystów. Występowali w nim np. Frank Sinatra, Ella Fitzgerald i Madonna, a poza tym miały tu miejsce m.in. ceremonie rozdania nagród Grammy i Tony.

Etihad Airways - to narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Line zostały założone w 2003 roku i w zaledwie 9 lat zyskały miano najszybciej rozwijającej się linii lotniczej w historii światowego lotnictwa. Linie lotnicze Etihad obsługują ponad 1000 przelotów każdego tygodnia i zapewniają przelot aż do 84 destynacji, w 52 krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce, Australii.Głównym węzłem jest port lotniczy Abu Zabi.Piąta Aleja (ang. Fifth Avenue) – główna ulica centrum nowojorskiego Manhattanu, jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ulic handlowych świata.

Music Hall została odwiedzona przez ponad 300 milionów ludzi.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
National Historic Landmark (NHL) – budynek, miejsce, twór natury, a nawet określony obszar, uznany za takowy przez rząd Stanów Zjednoczonych ze względu na swe historyczne znaczenie. Wszystkie NHL są wymienione w Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych, jednakże z ponad osiemdziesięciu tysięcy miejsc w USA uważanych za historyczne, na liście NHL znajduje się zaledwie 2430.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Isamu Noguchi (jap. 野口 勇 Noguchi Isamu, ur. 17 września 1904 w Los Angeles, zm. 30 grudnia 1988 w Nowym Jorku) – rzeźbiarz, scenograf (współpraca z Marthą Graham), architekt krajobrazu oraz projektant mebli i lamp tworzący z żelaza i w stylu biomorfizmu, odznaczony National Medal of Arts i Orderem Świętego Skarbu; przez kilka lat mąż Yoshiko Yamaguchi.
Hilton Worldwide (wcześniej Hilton Hotels Corporation) – sieć hoteli notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE: HLT). Nazwa sieci hoteli pochodzi od nazwiska założyciela Conrada Hiltona, powstała w 1919 w Cisco w Teksasie (USA), co zapoczątkowało powstanie rodzinnej fortuny.

Reklama