Roberts Blossom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roberts Scott Blossom (ur. 25 marca 1924 w New Haven, zm. 8 lipca 2011 w Santa Monica) – amerykański aktor, reżyser teatralny i poeta.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Rzeźnia nr 5 – amerykański film fabularny z 1972 roku w reżyserii George’a Roya Hilla. Jest to adaptacja powieści Kurta Vonneguta pod tym samym tytułem.

Kariera[ | edytuj kod]

Karierę rozpoczynał w 1950 od występów teatralnych. W 1960 założył awangardową grupę teatralną Filmstage. Przez lata ten wysoki, wychudzony i posiwiały aktor filmowy i telewizyjny cieszył się znaczącą popularnością na nowojorskiej scenie, zarówno jako aktor i reżyser. Roberts Blossom wyróżniał się dbałością o najmniejsze szczegóły, wystawiał przekonujące przedstawiania o zepsutych staruszkach, nierozgarniętych wieśniakach i miłych ekscentrykach. Sam Steven Spielberg dostrzegł jego wysokiej jakości kreacje i zaangażował do kilku swoich pamiętnych filmów, takich jak: Na zawsze (1989) i Bliskie spotkania trzeciego stopnia (1977), gdzie gra pozornie zwariowanego wiejskiego entuzjastę UFO. Roberts Blossom grał także u kilku innych znanych reżyserów m.in. Dona SiegelaUcieczka z Alcatraz, Johna CarpenteraChristine, Martina ScorseseOstatnie kuszenie Chrystusa.

Kevin sam w domu (ang. Home Alone) – amerykański film fabularny z 1990 roku w reżyserii Chrisa Columbusa. Oglądanie tego filmu jest dozwolone bez ograniczeń (według KRRiT).Rozwód – rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków. Rozwód oprócz owdowienia i unieważnienia małżeństwa jest jedną z okoliczności kończących małżeństwo. Wśród rozwodów możemy wyróżnić dwa typy:

Młodsza widownia zna go przede wszystkim z filmu Kevin sam w domu (1990), gdzie zagrał pozornie groźnego sąsiada tytułowego Kevina oraz westernu Szybcy i martwi (1995). Jednym z jego niewielu filmów w którym wystąpił w roli głównej jest horror Deranged (1974), gdzie wciela się w postać Ezra Cobba, farmera który zabija i wypycha okolicznych mieszkańców. W Wielkim Gatsby (1974) pojawił się w małej roli ojca samego Roberta Redforda.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. New Haven – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, siedziba Hrabstwa New Haven położonego w stanie Connecticut. W 2019 miasto posiadało ponad 130 tys. mieszkańców.

Gościnnie wystąpił w kilkunastu serialach telewizyjnych takich jak m.in.: Opowieści z ciemnej strony, Niesamowite historie, Strefa mroku, Na wariackich papierach, Przystanek Alaska, Szpital Dobrej Nadziei.

W 2000 James Brih Abee zrealizował o nim film dokumentalny pt. Full Blossom: The Life of Poet/Actor Roberts Blossom.

Przystanek Alaska (tytuł oryginalny Northern Exposure) – amerykański serial telewizyjny, wyświetlany w USA w latach 1990-1995, autorstwa Joshuy Branda i Johna Falseya. Powstało 6 serii (sezonów) serialu; łącznie 110 odcinków.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Reuben, Reuben - amerykańska tragikomedia z 1983 roku na podstawie powieści Petera De Vriesa i sztuki "Spofford" Hermana Shumlina.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Szybcy i martwi (tytuł oryginalny The Quick and the Dead) to amerykański film fabularny (western) z 1995 roku w reżyserii Sama Raimi.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Donald Siegel, Don Siegel (ur. 26 października 1912 w Chicago, zm. 20 kwietnia 1991 w Nipomo) – amerykański reżyser i producent filmowy.
Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.

Reklama