Roberta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roberta – żeński odpowiednik imienia Robert.

Roberta Vinci (ur. 18 lutego 1983 w Tarencie) – włoska tenisistka, zwyciężczyni French Open 2012, US Open 2012 i Australian Open 2013, a także finalistka Australian Open 2012 i French Open 2013 w grze podwójnej, liderka deblowej klasyfikacji WTA, półfinalistka Mistrzostw WTA w grze podwójnej (2012), trzykrotna zdobywczyni Pucharu Federacji wraz z drużyną Włoch (2006, 2009, 2010), reprezentantka Włoch na letnich igrzyskach olimpijskich (2004, 2008, 2012), zdobywczyni nagród WTA. Tenisistka praworęczna z jednoręcznym backhandem.(335) Roberta (1892 C) - planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3,9 lat w średniej odległości 2,47 j.a. Została odkryta 1 września 1892 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Antona Stausa. Nazwa planetoidy pochodzi od imienia Roberta von der Osten-Sackena, naukowca.

Roberta imieniny obchodzi: 17 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 7 czerwca i 18 lipca.

Znane osoby noszące to imię:

 • Roberta Flack, wokalistka amerykańska śpiewająca jazz, soul i folk
 • Roberta Vinci, włoska tenisistka
 • Roberta Williams, amerykańska projektantka gier komputerowych
 • Zapoznaj się również z:

 • (335) Roberta, planetoida
 • Roberta (film 1935)
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.29 kwietnia jest 119. (w latach przestępnych 120.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 246 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Roberta Heuer Williams (ur. 16 lutego 1953) – amerykańska projektantka gier komputerowych. Znana szczególnie z wyprodukowanej przez siebie serii King’s Quest.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  17 kwietnia jest 107. (w latach przestępnych 108.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 258 dni.

  Reklama