Robert Powell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Powell (ur. 1 czerwca 1944 w Salford) – brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, najbardziej znany z roli tytułowej w miniserialu biblijnym Franco Zeffirelliego Jezus z Nazaretu i jako tajny agent Richard Hannay. Jego charakterystyczny głos stał się znany w reklamach i filmach dokumentalnych.

Napad stulecia (ang. Great Train Robbery) – tak nazwano jeden z większych napadów rabunkowych na pociąg w Wielkiej Brytanii.Robert Oliver Reed (ur. 13 lutego 1938 w Wimbledonie, zm. 2 maja 1999 w Valetcie) − angielski aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Salford w hrabstwie Lancashire jako syn Kathleen (z domu Davis) i Johna Wilsona Powella. Uczęszczał do Manchester Grammar School. Studiował w Royal College of Advanced Technology w Salford.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

Pragnął zostać adwokatem, a w latach 1963-64 był na kursie zewnętrznym londyńskiego uniwersytetu LLB w Manchester College of Commerce. Jednocześnie grał na scenie pod kierunkiem Trevora Nunna. Potem występował w repertuarze teatru w Stoke-on-Trent. Na ekranie debiutował w dramacie kryminalnym Petera Yatesa Robbery (1967) o napadzie stulecia u boku Stanleya Bakera i Joanny Pettet. Wkrótce znalzał się w obsadzie komedii sensacyjnej Petera Collinsona Włoska robota (The Italian Job, 1969) z Michaelem Caine i Noëlem Cowardem. W serialu science fiction BBC Doomwatch (1970) pojawił się jako naukowiec Toby Wren. Wystąpił też w telewizyjnej ekranizacji powieści Gustave Flauberta BBC Szkoła uczuć (Sentimental Education, 1970) oraz Juda nieznany (Jude the Obscure, 1971) wg powieści Thomasa Hardy. W filmie muzycznym Kena Russella Tommy (1975) z Oliverem Reedem, Rogerem Daltreyem i Ann-Margret zagrał postać kapitana Walkera.

Henry Kenneth "Ken" Alfred Russell (ur. 3 lipca 1927 w Southampton, zm. 27 listopada 2011 w Londynie) - brytyjski reżyser filmowy.Detektywi – polski serial telewizyjny z gatunku docu-crime, emitowany od 11 listopada 2005 do 25 listopada 2005 roku w piątki o 18.25, od 1 grudnia 2005 do 3 lutego 2006 roku w czwartki i piątki o 18.25. Od 6 lutego 2006 roku do 31 sierpnia 2012 roku serial emitowano od poniedziałku do piątku o 18.25. Od 3 września 2012 do 30 listopada 2012 serial emitowany był od poniedziałku do piątku o 16.55 w TVN i TVN HD. W serialu śledztwa prowadzone są przez byłych funkcjonariuszy policji. Jest to siostrzana produkcja innego serialu TVN - W11 - Wydział Śledczy. 4 października 2012 roku został wyemitowany 1000. odcinek „Detektywów”. Tytuł odcinka brzmiał „Nie mogę o tym powiedzieć”.

Za kreację Jezusa Chrystusa w miniserialu biblijnym Franco Zeffirelliego Jezus z Nazaretu (Gesù di Nazareth, 1977) został uhonorowany włoską nagrodą TVTimes, The International Arts Prize na festiwalu filmowym w Fiuggi, Grand Prize na festiwalu filmowym w Saint Vincent i zdobył nominację do Nagrody Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy. W dramacie Krzysztofa Zanussiego Długa rozmowa z ptakiem (Das lange Gespräch mit dem Vogel, 1992) wcielił się w czterdziestoletniego aktora Johna Bartha, który zaczyna wątpić w sens życia. We wrześniu 2015 na West End w Birmingham Repertory Theatre oraz w marcu 2016 w Sydney Theatre Company (przy Roslyn Packer Theatre) w Australii zagrał Karola, księcia Walii w spektaklu blank verse Król Karol III (King Charles III).

Roger Harry Daltrey (ur. 1 marca 1944 w Hammersmith w Londynie) − brytyjski wokalista, tekściarz i aktor najbardziej znany jako założyciel i wokalista zespołu The Who. Grał także w wielu filmach i serialach. Jego żoną jest była modelka Heather Taylor.Karol, książę Walii (Charles, Prince of Wales), Karol Filip Artur Jerzy Mountbatten-Windsor (ang. Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, ur. 14 listopada 1948 w Londynie) – syn Elżbiety II i księcia Filipa.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Blank verse (także w spolszczonej wersji blankvers) – nierymowany pentametr jambiczny, będący najbardziej uniwersalnym rodzajem wiersza w literaturze angielskiej.
Sir William Stanley Baker (ur. 28 lutego 1928 w Ferndale w Walii, Wielka Brytania - zm. 28 czerwca 1976 w Maladze, Hiszpania) - brytyjski aktor i producent filmowy.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Peter Collinson, właściwie Peter Kenneth Collinson (ur. 1 kwietnia 1936, zm. 16 grudnia 1980 w Linconshire, Anglia), brytyjski reżyser filmowy.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Gustave Flaubert [flobẹ:r] (ur. 12 grudnia 1821 w Rouen, zm. 8 maja 1880 w Croisset) – powieściopisarz francuski, uważany za pierwszego przedstawiciela naturalizmu i jednego z największych mistrzów literatury francuskiej XIX wieku.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama