• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Knuth

  Przeczytaj także...
  Museum of Modern Art (MoMA) – muzeum sztuki nowoczesnej mieszczące się na Manhattanie w Nowym Jorku (na 53rd Street, pomiędzy Fifth Avenue a Sixth Avenue). Ekspozycje prac ze zbiorów Muzeum oraz wystawy czasowe (indywidualne i tematyczne) prezentujące malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, film, video, instalacje, nowe media.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Radiostacja – stacja radiowa stworzona przez Justyna Depę we współpracy z norweskim radiem P4 oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego.
  Robert Knuth, fotografia z cyklu Ion, 2007

  Robert Knuth (ur. 9 lutego 1952) – polski artysta multimedialny. Założyciel i pierwszy dyrektor Galerii Scena w Koszalinie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent PLSP w Bydgoszczy i PWSSP (ASP) w Gdańsku, autor i inicjator wielu międzynarodowych projektów, wystaw i inicjatyw artystycznych.

  Znany z muzycznych performance i happeningów („Gunter Grass Versoehnungs Gurken” 2006, „Stillleben” 2007), autor filmów (“Totrimejk” 2006), a od 2006 roku twórca fotograficznych obrazów. Współpracował m.in. z Jerzym Mazzollem, Olgą Szwajgier. Autor i inicjator wielu międzynarodowych projektów i wystaw. Założyciel grupy Paul Pozozza Museum (Düsseldorf 1983), Diffusion Ensamble (1995), szef galerii Delikatesy Avantgarde (Gdańsk 1995-1996), współautor REF (Radiowe Eksperymentalne Formy) m.in. dla Radiostacji i Radia Jazz (2000), Stream Gustloff Trio (2003). Autor projektu "Skann" – Bałtycki Teatr Dramatyczny (2003). W 2006 roku założył wraz z grupą studentów Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej miejsce dla eksperymentów, które działa do dziś pod nazwą Galeria Scena w Koszalinie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Kościuszko Foundation i Museum of Modern Art, Muzeum w Koszalinie oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W 2007 roku Knuth założył kobiecą anarchistyczną i elektro anarchistyczną formację Mary Lolo

  Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie – samorządowa instytucja kultury, prowadząca i rozwijająca sztukę widowiskową w Koszalinie.Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – została założona w 1945 w Sopocie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych, w póżniejszym okresie przemianowana na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (PWSSP). W 1954 siedzibę PWSSP przeniesiono z Sopotu do Gdańska, do odbudowanej Wielkiej Zbrojowni. W 1968 uczelnia zyskała nowe, modernistyczne skrzydło według projektu profesora uczelni Ryszarda Semki. Od 1996 posiada status Akademii Sztuk Pięknych.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • www.knuth.com.pl - strona domowa
 • www.galeriascena.pl - Galeria Scena
 • www.marylolo.com - projekt Mary Lolo
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wystawiennictwo – architektura wystaw, termin z dziedziny architektury wnętrz i sztuk plastycznych, który określa sztukę prezentowania (eksponowania) dzieł sztuki, przedmiotów, towarów, dokumentów, zjawisk, idei.
  Muzeum w Koszalinie – muzeum okręgowe w Koszalinie, założone w 1947, w 2009 wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 100).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Politechnika Koszalińska – wyższa państwowa szkoła techniczna w Koszalinie utworzona zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 8 czerwca 1968 jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie. Ustawą z 4 lipca 1996 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił, że od 1 września 1996 roku dotychczasowa nazwa Uczelni zostanie zastąpiona mianem Politechnika Koszalińska. Obecnie Uczelnia dąży do otrzymania statusu uniwersytetu. Wśród proponowanych nazw uniwersytetu widnieje między innymi "Uniwersytet Środkowopomorski". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 12. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 1526. pośród wszystkich typów uczelni.
  Fundacja Kościuszkowska – amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa, założona w 1925 w Nowym Jorku; udziela stypendiów młodzieży i naukowcom z Polski i USA, kieruje wymianą naukową, prowadzi działalność informacyjną i popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej (wystawy, odczyty, konkursy); zainicjowała edycję słownika The Kościuszko Foundation Dictionary English-Polish, Polish-English.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Happening (z ang. „dzianie się”, „zdarzenie”) – zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację, lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.614 sek.