Robert Doornbos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Michael Doornbos (ur. 23 września 1981 w Rotterdamie) – holenderski kierowca wyścigowy. W sezonie 2005 Formuły 1 startował jako Monakijczyk.

Sezon 2005 Formuły 1 był 56 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Michaela Schumachera z 1994 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

Kariera[ | edytuj kod]

W sezonie 2005 zadebiutował w Formule 1 jako kierowca Minardi. Po sezonie 2005 został kierowcą testowym Red Bull Racing, a po zerwaniu przez zespół kontraktu z Christianem Klienem, został potwierdzony na trzy ostatnie wyścigi sezonu 2006.

Infiniti Red Bull Racing – zespół Formuły 1, powstały w 2005 roku na bazie Jaguar Racing, zespołu odkupionego od koncernu Ford pod koniec 2004 r. Obok Scuderii Toro Rosso jest to jedna z dwóch ekip w stawce, będących w posiadaniu austriackiego producenta napojów energetycznych Red Bull. Siedziba zespołu mieści się w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii, jednak zespół korzysta z austriackiej licencji.HVM Racing (dawniej: Minardi Team USA, CTE-HVM Racing, Herdez Competition, Bettenhausen Motorsports) – amerykański zespół wyścigowy, założony w 1986 roku przez amerykańskiego kierowcę wyścigowego Tony Bettenhausena Jr. Właścicielem zespołu jest twórca ekipy Formuły 1 Pacific Racing Keith Wiggins. Obecnie zespół startuje jedynie w Indy Car. W przeszłości ekipa pojawiała się także w stawce 24-godzinnego wyścigu Le Mans, Indy Lights oraz Champ Car.

W sezonie 2007 nie znalazł dla siebie miejsca w Formule 1 i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych do serii Champ Car gdzie reprezentował barwy zespołu Minardi Team USA. W pierwszej rundzie sezonu na ulicznym torze w Las Vegas zajął 2. miejsce, dzięki czemu stał się pierwszym kierowcą od 1993 roku, który stanął na podium w debiutanckim wyścigu. W klasyfikacji generalnej zajął 3. miejsce, odnosząc dwa zwycięstwa.

Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.Minardi – włoski zespół wyścigowy założony przez Giancarlo Minardiego w 1979. Team zadebiutował w Formule 1 w sezonie 1985. Przez 20 lat startów (do końca sezonu 2005) uczestniczył w 340 wyścigach Grand Prix. Zespół nigdy nie wywalczył miejsca na podium. W 2005 roku ówczesny właściciel, Australijczyk Paul Stoddart, sprzedał Minardi koncernowi Red Bull, w wyniku czego został on przekształcony w zespół Scuderia Toro Rosso.

Po połączeniu Champ Car z Indy Racing League w sezonie 2008 Minardi wycofało się z rywalizacji, a Robert przeszedł do nowo utworzonej serii Superleague Formula, w której kierowcy są sponsorowani przez znane kluby piłkarskie. Reprezentował w niej barwy klubu A.C. Milan i ukończył sezon na 3. miejscu.

W sezonie 2009 powrócił do Stanów Zjednoczonych i wystartował w serii IRL IndyCar w zespole Newman/Haas/Lanigan Racing. W trakcie sezonu przeniósł się do zespołu HVM Racing, kończąc go na 16. miejscu w klasyfikacji.

Superleague Formula – cykl sportowo-reklamowych wyścigów samochodowych. Pierwsze wyścigi odbyły się w dniach 30-31 sierpnia 2008 na angielskim torze Donington Park.Christian Klien (ur. 7 lutego 1983 w Hohenems, Austria) – austriacki kierowca wyścigowy. W sezonach 2004-2006 i 2010 startował w Formule 1.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.
A.C. Milan, Associazione Calcio Milan – włoski klub piłkarski z siedzibą w Mediolanie, wielokrotny klubowy mistrz Europy i świata.
Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
Champ Car – nazwa odnosząca się do serii wyścigowej samochodów tzw. open wheel (konstrukcja nadwozia pozbawiona błotników karoserii) w Stanach Zjednoczonych.
Sezon 2006 Formuły 1 był 57 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso, a tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.

Reklama