Robert Carradine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Reed Carradine, lepiej znany jako Robert Carradine (ur. 24 marca 1954 w Hollywood) – amerykański aktor i producent filmowy.

Harvey Johannes Keitel (ur. 13 maja 1939 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i teatralny, .Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Hollywood jako najmłodszy syn pary aktorskiej – Richmonda Reeda Carradine’a i Sonii Sorel (z domu Henius). Jego dwaj starsi bracia to Christopher John (ur. 1947) i Keith (ur. 1949). Ma także dwóch starszych braci przyrodnich ze strony ojca; Bruce’a (ur. 1933) i Davida (ur. 1936, zm. 2009) i jednego młodszego brata przyrodniego ze strony matki, Michaela Bowena (ur. 1953). Pradziadek jego matki Max Henius (1859–1935) był duńsko-amerykańskim biochemikiem, a prababka jego matki była siostrą historyka Johana Ludviga Heiberga (1854–1928).

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Duchy Marsa (ang. Ghosts of Mars) to amerykański filmowy horror science-fiction z roku 2001, wyreżyserowany przez Johna Carpentera do scenariusza autorstwa własnego i Larry’ego Sulkisa. Tematyką film nawiązuje do innego filmu reżysera – Ataku na posterunek 13.

Carradine miał trudne dzieciństwo. Jego ojciec nadużywał alkoholu, a matka cierpiała na zaburzenia urojeniowe. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał dwa lata. Zacięta walka sądowa doprowadziła do przyznania ojcu prawa do opieki nad nim i jego braćmi – Christopherem i Keithem, wcześniej spędzili trzy miesiące w domu dziecka. Matki nie widział osiem lat.

Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..Hilary Erhard Duff (ur. 28 września 1987 w Houston) – amerykańska aktorka i piosenkarka pop. Aktorka zadebiutowała w filmie Kacper i Wendy w 1998 roku. Jednak sławę przyniosła jej dopiero tytułowa rola w serialu Disneya Lizzie McGuire (2001–2003), który natychmiast stał się hitem. W Polsce emitowany był przez młodzieżową telewizję ZigZap. Po sukcesie jaki odniósł serial, w 2003 do kin trafił pełnometrażowy film opowiadający o dalszych losach bohaterki. Następnie wystąpiła m.in. w popularnym filmie familijnym Fałszywa dwunastka, przygodowym Agent Cody Banks oraz komedii romantycznej Historia Kopciuszka. W 2006 roku zagrała w filmie Dziedziczki u boku swojej starszej siostry Haylie.

Kariera[ | edytuj kod]

Przygodę z aktorstwem zaczął w wieku siedemnastu lat od udziału w serialu-westernie NBC Bonanza (1971). Rok później pojawił się na dużym ekranie w westernie Kowboje (The Cowboys, 1972) z Johnem Wayne’em i Bruce’em Dernem. W dramacie kryminalnym Martina Scorsese Ulice nędzy (Mean Streets, 1973) u boku Roberta De Niro i Harveya Keitela zagrał postać zabójcy. Zwrócił na siebie uwagę w roli okrutnego i zbuntowanego licealisty w dramacie Masakra w ogólniaku (Massacre at Central High, 1976). Rola Stanleya Howarda w komedii Niepokój serca (Heartaches, 1981) przyniosła mu nominację do kanadyjskiej nagrody Genie. Popularność zdobył jako Lewis Skolnick w kultowej komedii Zemsta frajerów (Revenge of the Nerds, 1984) i jej kontynuacjach: Zemsta frajerów w raju (Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise, 1987), Zemsta frajerów – następne pokolenie (Revenge of the Nerds III: The Next Generation, 1992) oraz Zemsta frajerów IV – zakochane świry (Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love, 1994).

John Wayne, właśc. Marion Mitchell Morrison (ur. 26 maja 1907 w Winterset, zm. 11 czerwca 1979 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, który zdobył popularność głównie dzięki rolom w westernach, jedna z największych legend Hollywood. Symbol amerykańskiego indywidualizmu i patriotyzmu. Odznaczony Złotym Medalem Kongresu i Prezydenckim Medalem Wolności.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Za postać geja w dramacie telewizyjnym Jak to (As Is, 1986) otrzymał w Beverly Theatre w Los Angeles nominację do nagrody CableACE. Był bohaterem telewizyjnej adaptacji powieści Stephena Kinga ABC Stukostrachy (The Tommyknockers, 1993). W 1998 roku został uhonorowany nagrodą Złotego Buta. Uznanie zdobył telewizyjną kreacją Sama McGuire’a, ojca Lizzie (Hilary Duff) w familijnym serialu The Walt Disney Company Lizzie McGuire (2001-2004).

Nash Bridges - amerykański serial kryminalny, kręcony w latach 1996-2001. Rolę tytułowego bohatera odgrywa Don Johnson (grający wcześniej w serialu Policjanci z Miami).Zaburzenia urojeniowe (dawniej paranoja prawdziwa, obłęd, z grec. παρά - "obok, poza" i νους - "rozum, sens") - usystematyzowane urojenia, najczęściej prześladowcze i oddziaływania, rzadziej wielkościowe lub inne. Omamy występują sporadycznie, struktura osobowości jest zachowana.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Z nieformalnego związku z Susan Snider został ojcem Ever Dawn (ur. 6 sierpnia 1974). W 1990 roku poślubił Edie Mani, z którą ma córkę Maricę Reed i syna Iana Alexandra.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.
American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
Ulice nędzy (oryg. Mean Streets) – film amerykański z 1973 w reżyserii Martina Scorsese. W rolach głównych wystąpili Robert De Niro i Harvey Keitel.
Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.
Kancelaria adwokacka (ang. The Practice, 1997-2004) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację ABC od 4 marca 1997 do 16 maja 2004 roku. W Polsce nadawany przez Fox Life od 9 listopada 2009 roku.
Keith Ian Carradine (ur. 8 sierpnia 1949 w San Mateo, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, kompozytor, scenarzysta i artysta malarz.
David Carradine, właśc. John Arthur Carradine (ur. 8 grudnia 1936 w Hollywood, zm. 3 czerwca 2009 w Bangkoku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy, reżyser, scenarzysta.

Reklama