Roadie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pracownicy obsługi technicznej (roadies) przygotowujący scenę przed koncertem (2013).

Roadie (l. mn. roadies) – anglojęzyczne określenie osoby, która wyrusza razem z członkami zespołu muzycznego na trasy koncertowe, pełniąc wszelakie role związane z obsługą techniczną, np. takie jak: kierowca, menedżer tournée, czy reżyser dźwięku i oświetlenia.

Lynyrd Skynyrd – amerykański zespół southern-rockowy, którego początki sięgają 1964. Utworzony w 1965 w Jacksonville na Florydzie. Początkowo znany jako The Wild Thing, The Noble Five i One Per Cent. W 1972 przyjął nazwę Lynyrd Skynyrd (zniekształcając imię i nazwisko znienawidzonego nauczyciela - Leonarda Skinnera). Największe sukcesy grupa odnosiła w latach 70. pod przewodnictwem wokalisty i twórcy tekstów Ronniego van Zanta. 20 października 1977 w katastrofie lotniczej zginęli Ronnie van Zant, gitarzysta Steve Gaines i wokalistka Cassie Gaines, a pozostali członkowie zespołu odnieśli poważne obrażenia. Grupa została reaktywowana w innym składzie w 1987.Rize of the Fenix - trzeci album studyjny amerykańskiego zespołu Tenacious D, wydany 11 maja 2012 roku przez Columbia Records. W 2013 roku został nominowany do nagrody Grammy w kategorii "Best Comedy Album".

Zdarza się, że wykonawcy przywiązują się do takich ludzi i wspominają o nich przy okazji nagrywania oraz wydawania swoich muzycznych projektów. Hardrockowy brytyjski Motörhead poświęcił na przykład swojemu technicznemu sztabowi piosenkę „(We Are) The Road Crew”. Amerykańscy przedstawiciele muzyki rockowej, zespół Lynyrd Skynyrd, umieścił z kolei swoich roadies na okładkach kilku swoich albumów, dając wyraz tego, że traktują ich jak pełnoprawnych członków grupy.

Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.Trasa koncertowa, tournée (fr. tournée, IPA /tuʁ.ne/) – szereg następujących po sobie koncertów na żywo artysty lub grupy muzycznej i wykonywanych zgodnie z ustalonym harmonogramem w określonym rejonie geograficznym.

W 2012 roku na płycie Tenacious D pt. Rize of the Fenix znalazł się utwór pt. „Roadie”, do którego w oficjalnym teledysku w rolę roadie wcielił się Danny McBride.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paul Rutter: The Music Industry Handbook. Routledge, 2016, s. 67. ISBN 978-1-317-43461-0.
  2. The Top 10 Defining Motörhead Songs (ang.). www.kerrang.com. [dostęp 2016-11-05].
  3. Tenacious D Play 'Roadie' on 'Letterman' (ang.). www.rollingstone.com. [dostęp 2016-11-05].
Reklama