Rizal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rizal

Rizalprowincja Filipin położona w regionie CALABARZON w centralnej części wyspy Luzon tylko 20 kilometrów na wschód od Manili. Nazwana na cześć José Rizala.

Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Luzon – jedna z wysp archipelagu Filipin, o powierzchni 104 tys. km². Zamieszkuje ją około 40 milionów mieszkańców.

Od południa granicę wyznacza jezioro Laguna de Bay, od zachodu graniczy z centralnym regionem Metro Manila, od północy z prowincją Bulacan, od wschodu z prowincją Quezon. Powierzchnia: 1175,8 km². Liczba ludności: 2 284 046 mieszkańców (2007). Gęstość zaludnienia wynosi 1942,5 mieszk./km². Stolicą prowincji jest Antipolo.

Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².Manila (filipiński Maynila) – stolica Filipin, położona na wyspie Luzon, przy ujściu rzeki Pasig do Zatoki Manilskiej (Morze Południowochińskie). Obecnie miasto liczy 1 660 714 mieszkańców (1 sierpnia 2007, spis), wraz z Quezon City, Caloocan, Pasay, Makati, Pasig i in. tworzy zespół miejski - Metro Manila z 11 553 427 mieszkańców (1 sierpnia 2007, spis). W ostatnich dwóch dekadach najszybszy wzrost notuje się w nowych przedmieściach stolicy już poza Metro Manilą w ościennych prowincjach (Laguna, Cavite, Rizal, Bulacan) razem z którymi tworzy tzw. Mega Manilę (populacja 16,1 mln w r. 1995, 18,7 mln w r. 2000, 22 mln w r. 2007).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • prowincje Filipin
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Philippine Standard Geographic Code
 • Philippine Census Information
 • CALABARZON (Region IV-A) – jeden z 17 regionów Filipin, położony między Morzem Filipińskim a Morzem Południowochińskim w środkowej części wyspy Luzon. W skład regionu wchodzi 5 prowincji:Region Stołeczny (Manila Metropolitan Area fil. Kalakhang Maynila, Kamaynilaan lub ang. National Capital Region (NCR) fil. Pambansang Punong Rehiyon) w skrócie Metro Manila − w podziale administracyjnym Filipin jest to centralny region obejmujący stołeczne miasto Manila wraz z 16 przyległymi miastami (faktycznie - dzielnicami Manili). W 2007 zamieszkiwało go 11 553 427 ludzi. Obecnie przedmieścia Manili rozprzestrzeniły się do ościennych Regionowi Stołecznemu prowincji (Laguna, Cavite, Rizal, Bulacan), razem z którymi populacja aglomeracji wynosi około 20 milionów osób. Metro Manila jest jedną z dwudziestu dużych aglomeracji Filipin.
  Warto wiedzieć że... beta

  Antipolo – miasto 1. klasy położone w prowincji Rizal na Filipinach. Od niedawna oficjalnie stolica prowincji, choć obecnie status ten posiada jeszcze także miasto Pasig w zespole miejskim Manili, będące poprzednią stolicą Rizal. Według spisu ludności z roku 2002, Antipolo liczy 470 866 mieszkańców, mieszkających w 97 415 gospodarstwach domowych. Całkowita powierzchnia miasta wynosi 306,1 km.

  Reklama