Riwiera Olimpijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plaża Riwiery Olimpijskiej koło Platamonas
Riwiera w kontekście regionu - zdjęcie satelitarne z opisem

Riwiera Olimpijska – pojęcie z dziedziny turystyki, nieuznawane jeszcze oficjalnie za krainę geograficzną. Określa się tak kilkudziesięciokilometrowy pas plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej Morza Egejskiego, w greckim regionie administracyjnym Środkowej Macedonii, w jednostce regionalnej Pieria. Ciągnie się od Metoni na północy po okolicę doliny i wąwozu Tempi na południu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie leżą masywy Olimpu i góry Ossa. Jest sprawnie skomunikowany z infrastrukturą okręgu Salonik.

Wergina (gr. Βεργίνα, mac., bułg. Кутлеш) – wieś i stanowisko archeologiczne w północno-wschodniej Grecji, na północ od Olimpu, w pobliżu miasta Weria, od 1996 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Region Macedonia Środkowa (nwgr. Κεντρική Μακεδονία, trl. Kentrikī́ Makedonía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji. Położony jest w północnej części kraju i zajmuje środkową część greckiej krainy historycznej Macedonia oraz część krainy historycznej Macedona. Graniczy od zachodu z regionem Macedonia Zachodnia, od południowego zachodu z Regionem Tesalia, od wschodu z regionem Macedonia Wschodnia i Tracja, a od północy z Bułgarią i Republiką Macedonii. Od południa ograniczony jest przez Morze Egejskie. Na wschodnim krańcu półwyspu Chalkidiki graniczy z okręgiem autonomicznym Athos.

Używane nazwy regionu i ich pochodzenie[ | edytuj kod]

Grekom na ogół nieznane jest pojęcie „riwiera”. Używają określenia „paralia”, oznaczającego ogólnie morskie brzegi z plażą, pozostające własnością gminną, położone w bliskości drogi publicznej. O centralnej części wybrzeży okolic Olimpu Grecy mówią „Olimpiaki Paralia”. „Paralia” to także nazwa własna jednej z tutejszych gmin (demosu), z ośrodkiem w miejscowości Kallithea.

Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.Kraina geograficzna jest to obszar odróżniający się od obszarów sąsiednich swoistymi cechami środowiska przyrodniczego i odznaczający się ponadto określonym typem działalności człowieka. Podstawowymi kryteriami, na podstawie których wyodrębnia się krainy geograficzne, są wyróżniające się cechy środowiska, np. rzeźba terenu, klimat, roślinność itp. Granice krain rzadko mają charakter linii oddzielającej dwa obszary, tak jak to jest w przypadku granic politycznych. Najczęściej granica ma postać strefy przejściowej, w której stopniowo znikają cechy jednej krainy, a narastają cechy krainy sąsiedniej. Niektóre duże krainy geograficzne wykraczają znacznie poza obszar kraju.

Czynniki uzasadniające formułowanie pojęcia Riwiery Olimpijskiej[ | edytuj kod]

 • długa plaża z rozległym zapleczem wypoczynkowym, ciągnąca się przez niemal całą długość brzegu
 • rozbudowana baza hotelarska i kempingowa na brzegach i w pobliskich miejscowościach
 • bliskość leśnego, dalej wysokogórskiego masywu Olimpu, przystosowanego także dla turystyki kwalifikowanej
 • bliskość Autostrady Egejskiej wzdłuż całej długości brzegów
 • szybkie podmiejskie połączenia kolejowe i autostradowe z atrakcyjnymi turystycznie Salonikami, mnogość połączeń lokalnych
 • kolejowe i autostradowe skomunikowanie z Atenami.
 • Pozostałe czynniki rozwoju turystyki[ | edytuj kod]

 • zamki rycerskie, w tym Platamonas – położony przy autostradzie i dostępny także dla rodzin z małymi dziećmi
 • stare lub stylizowane budownictwo pobliskich miejscowości podgórskich
 • liczne zabytki architektury sakralnej (kaplice, kościoły, monastyry)
 • bliskość stanowisk archeologicznych i muzeów o międzynarodowym znaczeniu, zwłaszcza w Werginie, Dionie, Salonikach
 • łatwość dojazdu do wąwozu Tempi
 • walory sakralne, historyczne (fortyfikacyjne), przyrodnicze i widokowe dawnego szlaku kolejowego przez Tempi
 • lokalne zagospodarowanie turystyczne rzeki Pinios, przecinającej Tempi
 • dostępność krateru Olimpu utwardzoną drogą (z Litochoro)
 • dla Polaków: możliwość skorzystania z lotniska w Salonikach lub dojazdu drogowego
 • najbogatsza w ten rejon Grecji oferta polskich przedsiębiorstw turystycznych, w tym ekonomicznych wczasów rodzinnych, kolonii i wycieczek szkolnych.
 • Zatoka Termajska (gr. Θερμαϊκός Κόλπος, Termaikos Kolpos) – zatoka u wybrzeży północno-wschodniej Grecji, stanowi część Morza Egejskiego, wcina się w głąb lądu oblewając zachodnie wybrzeża Półwyspu Chalcydyckiego. Jej najdalej na północ wysuniętą część stanowi Zatoka Salonicka.Monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) – tradycyjna nazwa klasztoru w Kościołach wschodnich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tempe (gr. Τέμπη, Tembi) – głęboki wąwóz w greckiej prowincji Tesalia, pomiędzy Olimpem a górami Ossa, którego dnem płynie rzeka Pinios. Stanowi naturalna granicę między Macedonią a Tesalią. Jej długość to prawie 10km; w najwęższym miejscu ma 25m, zaś jej brzegi stanowią urwiska sięgające 500 metrów wysokości. Wysokie brzegi doliny porastają stare plantany i bujna roślinność.
  Kallithea (nwgr. Καλλιθέα) – miasto o statusie gminy miejskiej (dimos) w Grecji, w regionie Attyka, w nomarchii Ateny, położone w granicach Wielkich Aten. Liczy około 109 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego, włókienniczego.
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Dimos, Demos (gr. δήμος – dimos) – jednostka podziału administracyjnego w Grecji i odpowiadająca polskiemu pojęciu gminy lub dzielnicy miasta. W starożytności słowo to posiadało więcej znaczeń.
  Jednostka regionalna Pieria (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Πιερίας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.
  Litochoro (gr. Λιτόχωρο, co oznacza kamienne miejsce, miejsce skał) – miasto, gmina i stacja kolejowa w południowej części prefektury Pieria w Macedonii Środkowej w Grecji, odległe około 90 km na południe od Salonik. Liczy 7 011 mieszkańców.
  Olimp – (gr. Όλυμπος ; wymawiane, z akcentem na pierwszą literę, jako ΄Olimpos) – najwyższy masyw górski w Grecji, położony w północno-wschodniej części kraju. Jego najwyższy szczyt Mitikas wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m. Inne szczyty to m.in. Skolio (2912 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.), Skala (2866 m n.p.m.), Touba (2785 m n.p.m.). Masyw znajduje się między dolinami rzek Pinios i Aliakmon, nad Zatoką Termajską. Zbocza gór porośnięte są lasami iglastymi, liściastymi oraz makią. W wyższych partiach lasy przechodzą w łąki. Olimp jest ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, z założonym w 1938 roku parkiem narodowym.

  Reklama