Riviera Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolej na trasie między Dawlish a Teignmouth

Riviera Line - linia kolejowa łącząca Exeter z Paignton w hrabstwie Devon w Wielkiej Brytanii. Do stacji kolejowej Newton Abbot jest tożsama z linią Exeter - Plymouth. Rozstaw torów na całej trasie wynosi 1435 mm, linia nie jest zelektryfikowana. Po linii kursują pociągi pośpieszne CrossCountry i First Great Western.

Paignton (IPA /ˈpeɪntən/) - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon, położone nad zatoką Lyme Bay Wraz z Brixham i Torquay tworzą konurbację Torbay, oficjalnie uznaną w 1998 r. i funkcjonującą na zasadzie gminy miejskiej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Przebieg[ | edytuj kod]

Linia kolejowa leży w obszarze atrakcyjnym turystycznie, samo położenie linii jest cenione przez turystów i traktowane jako atrakcja krajobrazowa. Początkowo linia biegnie estuarium rzeki Exe, następnie przejeżdża przez rezerwat Dawlish Warren National Nature Reserve. Za stacją Dawlish Warren trasa prowadzi aż do Teignmouth równolegle do brzegu morza i szlaku South West Coast Path. Trasa DawlishTeignmouth uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych w Anglii z uwagi na położenie. Jest również jedną z najdroższych w utrzymaniu w Wielkiej Brytanii ze względu na szkodliwą działalność morza. Między Paignton a Kingswear linia jest obsługiwana przez trakcję parową i kursuje od kwietnia do końca października.

First Great Western - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę grupy tras lokalnych i regionalnych w zachodniej i południowo-zachodniej Anglii oraz południowej Walii, a także łączących te regiony z Londynem. Koncesja obejmuje także obsługę dalekobieżnych połączeń klasy InterCity, dla których jednym z krańców jest dworzec Paddington w Londynie. Firma powstała w 1998, zaś jej obecny okres koncesyjny rozpoczął się 1 kwietnia 2006 i potrwa do roku 2013. Właścicielem przewoźnika jest FirstGroup.Dawlish Warren - stacja kolejowa w mieście Dawlish, w hrabstwie Devon na linii kolejowej Exeter - Plymouth o znaczeniu lokalnym. Stacja bez trakcji elektrycznej. Stacja położona jest w estuarium rzeki Exe, niedaleko linii brzegowej kanału La Manche. Jest położona niedaleko szlaku South West Coast Path i rezerwatu przyrody Dawlish Warren National Nature Reserve. Punkt początkowy wycieczek pieszych do Dawlish i Teignmouth brzegiem morza.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Torquay - stacja kolejowa w mieście Torquay, w hrabstwie Devon na linii kolejowej Riviera Line. Stacja bez trakcji elektrycznej. Na stacji zatrzymują się pociągi pospieszne.
Newton Abbot - stacja kolejowa w miejscowości Newton Abbot w hrabstwie Devon o znaczeniu regionalnym. Stacja węzłowa dla linii Exeter - Plymouth i Riviera Line do Paignton.
Paignton – końcowa stacja kolejowa w mieście Paignton, w brytyjskim hrabstwie Devon na linii Riviera Line między Newton Abbot – Paignton oraz stacja początkowa zabytkowej kolei parowej do Kingswear. Stacja bez trakcji elektrycznej, obsługuje ruch podmiejski oraz dalekobieżny, w tym pociągi ekspresowe (HST).
Kingswear - wieś w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Devon, położona na wschodnim brzegu rzeki Dart w pobliżu jej ujścia, naprzeciwko miasta Dartmouth. We wsi znajduje się stacja parowej linii kolejowej Dartmouth - Paignton oraz przystań przeprawy promowej do Dartmouth. Wieś zamieszkuje ok. 1400 mieszkańców.
Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.
Torre - stacja kolejowa na przedmieściach Torquay, w hrabstwie Devon na linii kolejowej Riviera Line. Stacja bez trakcji elektrycznej. W pobliżu stacji zabytkowa parowozownia kolei powietrznej.
Dawlish (IPA: /ˈdɔːlɪʃ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon położone 18 km na zachód od Exeter. Położone bezpośrednio przy linii brzegowej, nad wałem wybudowanym dla potrzeb linii kolejowej biegnącej bezpośrednio przy morzu. Miasto położone jest na szlaku South West Coast Path.

Reklama