Ringier Axel Springer Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Ringier Axel Springer Polska, Warszawa, ul. Domaniewska 49
Dawna siedziba Ringier Axel Springer Polska

Ringier Axel Springer Polska, w skrócie RASP, do 2010 Axel Springer Polskaspółka prawa handlowego, wydawca prasy i mediów internetowych, istniejący od 1994.

Marquard Media Polska – polska spółka wydawnicza działająca na rynku od 1993 r., jej właścicielem jest szwajcarska spółka akcyjna Marquard Media.Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

Należy do grona największych wydawców prasy oraz firm mediowych w Polsce. Od 2010 jest częścią międzynarodowej grupy mediowej Ringier Axel Springer Media AG (z siedzibą w Zurychu), która – oprócz Polski – działa również na Węgrzech, na Słowacji, w Serbii, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Właścicielami Ringier Axel Springer Media AG są: niemiecko-amerykańsko-kanadyjski koncern mediowy Axel Springer SE (50% udziałów) i szwajcarska spółka mediowa Ringier AG (50% udziałów).

Rossmann, właśc. Dirk Rossmann GmbH – jedna z największych sieci drogeryjnych w Europie, funkcjonująca w Niemczech, Polsce, Czechach, Albanii, Turcji i na Węgrzech założona przez Dirka Rossmanna w 1972 roku.Polska Press (medialnie: Polska Press Grupa, dawniej: Grupa Wydawnicza Polskapresse) – polska grupa wydawnicza wchodząca w skład międzynarodowego koncernu Verlagsgruppe Passau i jest wydawcą dzienników regionalnych (m.in. Polska Dziennik Bałtycki, Polska Dziennik Łódzki, Polska Dziennik Zachodni, Polska Gazeta Krakowska, Polska Głos Wielkopolski, Polska Gazeta Wrocławska, Express Ilustrowany, Kurier Lubelski), regionalnych dodatków telewizyjnych (Tele Magazyn, Super Tele, TV Pilot), tygodników ogłoszeniowych (Moto Express, Autogiełda Wielkopolska, „Jarmark”, Motojarmark), tygodników regionalnych Nasze Miasto, bezpłatnego dziennika Echo Miasta ukazującego się dwa razy w tygodniu w siedmiu miastach Polski oraz od końca czerwca 2011 roku posiada 100% udziałów w spółce Polski Dom Medialny, wydawcy Dziennika Polskiego.

Pierwszym prezesem RASP był Wiesław Podkański, obecnie prezes honorowy firmy i były prezes Izby Wydawców Prasy. Następnie funkcję prezesa zarządu spółki sprawowali: Florian Fels (2006–2010), Marek Sowa (2010), Andreas Tilk (2010–2011) i Edyta Sadowska (2012–2014). Od 2014 firmą kieruje Mark Dekan.

Portfolio wydawcy obejmuje gazetę „Fakt” i dziennik sportowy „Przegląd Sportowy”, a także tygodnik „Newsweek Polska”, miesięcznik biznesowy „Forbes”, czasopisma komputerowe (m.in. „Komputer Świat”) i motoryzacyjne (m.in. „Auto Świat”). Spółka posiada również ponad 20 serwisów internetowych, a wśród nich portale informacyjne (np. Onet, fakt.pl), serwisy sportowe (np. przegladsportowy.pl), lifestylowe (np. ofeminin.pl, noizz.pl), biznesowe (Business Insider Polska, forbes.pl), motoryzacyjne (np. autoswiat.pl), komputerowe (np. komputerswiat.pl) i e-commerce (np. literia.pl, skapiec.pl). Poza produktami mediowymi spółka oferuje też innym wydawcom kompleksową platformę wydawniczą Ring Publishing w modelu SaaS. Składają się na nią: narzędzia do tworzenia treści (CMS), zautomatyzowane wsparcie procesu publikacji, inteligentne algorytmy pomagające budować zaangażowania użytkowników, a także narzędzia do analityki i monetyzacji. W ofercie spółki znajduje się także segment e-commerce: Skąpiec, Opineo, Moneteasy.pl, Lamoda.pl.

Czat.onet.pl – jeden z najstarszych polskich serwisów czatowych należący do portalu Onet.pl. Jako pierwszy rozpoczął przeprowadzanie czatów moderowanych ze znanymi postaciami świata kultury i polityki. Jest częścią projektu Multimedialnego „Multipoezja”, którego pomysłodawcą jest poeta Michał Zabłocki.Forbes (Polska) – polska edycja międzynarodowego dwutygodnika „Forbes”, wydawana w Polsce co miesiąc przez Ringier Axel Springer Polska.

W czerwcu 2009 INFOR PL SA i Ringier Axel Springer Polska (wówczas Axel Springer Polska) podpisały porozumienie, na mocy którego spółka INFOR Biznes przejęła „Dziennik Polska-Europa-Świat” oraz serwis internetowy dziennik.pl od Axel Springer Polska w zamian za 49% jej udziałów. Ringier Axel Springer Polska posiadał 49% udziałów w spółce INFOR Biznes, wydawcy „Dziennika Gazety Prawnej”, jednak z dniem 7 marca 2018, INFOR PL SA stał się 100-procentowym właścicielem spółki INFOR Biznes (IB), wydającej „Dziennik Gazetę Prawną” oraz wiele serwisów internetowych, m.in. gazetaprawna.pl, dziennik.pl i forsal.pl.

Prasa (łac. presso tłoczyć) – określenie dzienników, czasopism i "środków masowego przekazywania powstałych w wyniku postępu technicznego" o charakterze informacyjnym, wydawanych periodycznie, nie rzadziej niż raz do roku, wyróżniających się stałym tytułem i kolejnym numerem. Określenie "prasa" pochodzi od nazwy maszyny drukarskiej i sposobu powstawania "prasy", który polega na odciskaniu znaków na papierze. Informacja jest podawana za pomocą pisma i obrazu stałego lub, w przypadku mediów elektronicznych, za pomocą dźwięku, wizji lub innej metody przekazywania informacji. Prasa zalicza się do mediów jednokierunkowych, co oznacza pewną pasywność i powoduje brak bezpośredniej reakcji odbiorcy w stronę nadawcy.Zapytaj.onet.pl – polski serwis społecznościowy typu Q&A (Questions & Answers) z pytaniami i odpowiedziami, służący podobnie jak anglojęzyczny pierwowzór – Yahoo! Answers – do wzajemnej pomocy i wymiany wiedzy między zarejestrowanymi użytkownikami.

W lipcu 2012 Ringier Axel Springer Media kupił od TVN S.A. 75% udziałów w Onet. Powstała Grupa Onet-RAS Polska. Pozostałe 25% spółka dokupiła w 2017 roku.

W lipcu 2015 Marquard Media Polska przekazała RASP dystrybucję swoich tytułów prasowych i wydań specjalnych, redukując własny dział dystrybucji.

Od września 2018 siedem spółek Grupy Onet-RAS Polska połączono w jeden podmiot prawny. Spółka będąca sukcesorem prawnym wszystkich przejętych podmiotów to „Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o.”.

Przegląd Sportowy – najstarszy polski dziennik sportowy, założony – jako tygodnik – w maju 1921 w Krakowie. Jego pierwszy numer ukazał się w sobotę 21 maja 1921.Izba Wydawców Prasy – ogólnopolska organizacja samorządu gospodarczego dla podmiotów gospodarczych prowadzących działalność związaną w wydawaniem i kolportażem prasy – powstała 30 marca 1996 z inicjatywy Unii Wydawców Prasy i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wydawców.

W lipcu 2018 właściciel firmy RASP – Ringier Axel Springer Media – kupił 44% udziałów w spółce No Fluff Jobs, będącej operatorem platformy nofluffjobs.com z ogłoszeniami z rynku pracy skierowanej do polskiej branży IT. W marcu 2019 Ringier Axel Springer Media wraz ze Stepstone założyli spółkę StepStone.pl, zajmującą się rekrutacją online. 26 lutego 2020 RASM przejął od Polska Press spółkę Gratka Sp. z o.o., wydawcę serwisu Gratka.pl, a w maju 2020 nabył 78,99% akcji MZN Property S.A., jednego z największych dostawców usług internetowych związanych z nieruchomościami w Polsce. Do firmy należą serwisy: Morizon oraz finansowe: Lendi i FinPack. Kolejne udziały zostały nabyte w czerwcu 2020.

Fakt – dziennik wydawany od 22 października 2003 przez firmę Ringier Axel Springer Polska, należącą do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej. Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Jankowski. Siedziba Faktu mieści się w Warszawie na ulicy Domaniewskiej 52.Axel Springer SE – jeden z największych koncernów wydawniczych w Europie, wydaje ponad 150 gazet i magazynów w ponad 30 krajach, między innymi w Europie Środkowej oraz Wschodniej: Chorwacji, Polsce, Czechach, Rosji oraz Europie Zachodniej: Francji, Hiszpanii i Szwajcarii. Koncern zatrudnia ponad 10 tys. osób, roczne obroty szacuje się na około 2,4 miliarda euro.

Od grudnia 2019 RASP jako pierwszy polski wydawca dołączył do największej na świecie inicjatywy ONZ – UN Global Compact, skupiającej podmioty biznesowe działające na rzecz zrównoważonego rozwoju.

We wrześniu 2020 RASP został członkiem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

10 lutego 2021 wszystkie redakcje należące do wydawcy, m.in. Onet, Medonet, Newsweek Polska, Forbes Polska, Fakt, Noizz.pl, Plejada.pl, Przegląd Sportowy i Komputer Świat, Auto Świat, wzięły udział w akcji Media bez wyboru, która polegała na powstrzymaniu się od aktywności (publikowania informacji oraz reklam, wyłączeniu nadawania) w proteście przeciw zapowiadanemu przez rząd projektowi wprowadzenia podatku od reklam. 27 maja 2021 spółka ogłosiła, że wraz ze swoimi markami jest zeroemisyjna.

Ringier AG – szwajcarskie przedsiębiorstwo funkcjonujące w branży medialnej. Zostało założone w 1833 roku w Zofingen, a jego główna siedziba znajduje się w Zurychu. Software as a service (w skrócie SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa) – jeden z modeli chmury obliczeniowej, polegający na dystrybucji oprogramowania, gdzie aplikacja jest przechowywana i udostępniana przez producenta użytkownikom poprzez Internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta. Model SaaS przerzuca obowiązki zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z konsumenta na dostawcę. W efekcie użytkownik oddaje kontrolę nad oprogramowaniem dostawcy i obowiązek zapewnienia jego ciągłości działania.

Wydawane tytuły[ | edytuj kod]

 • Fakt
 • Fakt TV, Fakt Gwiazdy, Fakt Historia
 • Newsweek Polska” (tygodnik)
 • „Newsweek Historia” (miesięcznik)
 • "Newsweek Zdrowie"
 • "Newsweek Psychologia"
 • "Newsweek Learning English"
 • "Newsweek Living"
 • Forbes (miesięcznik)
 • Forbes Women (dwumiesięcznik)
 • Motoryzacyjne
 • Auto Świat (tygodnik)
 • miesięcznik Auto Świat Poradnik
 • kwartalnik Auto Świat 4x4
 • dwumiesięcznik Auto Świat Classic
 • Auto Świat Katalog
 • Sportowe:
 • Przegląd Sportowy (dziennik)
 • Komputerowe
 • Komputer Świat (miesięcznik)
 • dwumiesięczniki: Komputer Świat Twój Niezbędnik, Komputer Świat Gry
 • książki: Biblioteczka Komputer Świat
 • nieregularnie: Komputer Świat Gry Extra, Komputer Świat Gry dla dzieci
 • System zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) – oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Alma Market Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo handlu detalicznego, od 1994 notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Właściciel ogólnopolskiej sieci 39 delikatesów oraz pierwszego krakowskiego hipermarketu, otwartego w 1995 r. Prowadzi też sprzedaż poprzez sklep internetowy Alma24.
  Dziennik Gazeta Prawna – ogólnopolski dziennik ukazujący się od 14 września 2009 roku. Powstał z połączenia dwóch czasopism krajowych: „Gazety Prawnej” i „Dziennika”. Gazeta nie ma wydania sobotnio-niedzielnego, ukazuje się pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku.
  Gratka.pl – polski serwis ogłoszeniowy. Posiada bazę ogłoszeń – ponad 770 tys. ofert. Od 2000 roku należał do Polska Press sp. z o.o.. 26 lutego 2020 roku został sprzedany spółce Ringier Axel Springer Media AG.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.
  Ringier Axel Springer Media AG – spółka mediowa z siedzibą w Zurychu, która działa w Polsce, na Słowacji, Węgrzech, w Serbii, na Litwie, Łotwie, w Estonii i zatrudnia około 3100 osób. Firma została założona 1 lipca 2010 roku przez szwajcarski Ringier Holding AG i niemiecką spółkę Axel Springer SE w celu połączenia działalności obu poprzednich spółek w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Działa na rynku mediów oraz ogłoszeń.
  StepStone – portal rekrutacyjny należący do koncernu Axel Springer SE. Oferta portalu skierowana jest do firm szukających do pracy specjalistów oraz kadry kierowniczej. Oprócz ogłoszeń o pracę publikuje również raporty na temat rynku pracy.

  Reklama