Rik Fox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rik Fox, właśc. Ryszard Suligowski (ur. w grudniu 1955 Amityville w stanie Nowy Jork) – amerykański gitarzysta heavymetalowy grający na gitarze basowej w zespołach W.A.S.P., Steeler i innych.

Rzeczpospolita, od XVII wieku częściej znana jako Rzeczpospolita Polska (lit. Respublika lub Žečpospolita, biał. Рэч Паспалітая, ukr. Річ Посполита, ros. Речь Посполитая, rus. Рѣчь Посполита, łac. Res Publica, współczesne znaczenie: republika) oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo federacyjne złożone z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego istniejące w latach 1569–1795 na mocy unii lubelskiej (kres federacji w 1791 roku przyniosła Konstytucja 3 maja, ustanawiając państwo unitarne – Rzeczpospolitą Polską). Korona i Litwa stanowiły dla szlachty jedną całość, pomimo dzielących je różnic regionalnych, sprzecznych interesów i odrębności ustrojowych.Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron (ur. 6 marca 1745 w Warszawie, zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah 11 października 1779) – bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA, wolnomularz. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”. W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo USA.

Jest synem urodzonego w USA Leonarda J. Suligowskiego (polskiego pochodzenia) oraz także urodzonej w USA Betty Suligowski (pochodzenia szwedzko-amerykańskiego) . Rodzice rozwiedli się w 1956 roku. Uważa się za potomka Zawiszy Czarnego. Oprócz kariery muzycznej zajął się promocją i rekonstrukcją polskiej broni i barwy z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Już w latach 1998/99 rozpoczął rekonstrukcję stroju i uzbrojenia oraz promocję obyczajów polskiej szlachty. Jako pierwszy Polak w Stanach Zjednoczonych rozpoczął także rekonstrukcję husarii. Po raz pierwszy zaprezentował efekt swojej pracy na pokazie w Kalifornii w 2000 roku, wzbudzając wielką sensację.

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA, ang. The Polish American Congress) – jest ogólnokrajową federacją, będącą przedstawicielem politycznym Amerykanów polskiego pochodzenia (ok. 10 mln lub 3,3 procent amerykańskiego społeczeństwa w 2010 roku). Członkami KPA mogą być zarówno organizacje, jak i osoby indywidualne. Krajowe organizacje należące do Kongresu obejmują: Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance), Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie (Polish Roman Catholic Union), Związek Polek w Ameryce (Polish Women’s Alliance), Sokolstwo Polskie w Ameryce (Polish Falcons of America), Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (Polish Army Veterans Association) i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów (Polish Combatants Association), Amerykańska Rada ds. Kultury Polskiej (American Council for Polish Culture) oraz Krajowe Stowarzyszenie Adwokatów (National Advocates Society). Członkami KPA są ponadto liczne stanowe i lokalne bratnie organizacje, grupy parafialne, stowarzyszenia zawodowe i organizacje społeczne.

Wokół Rika skupiła się wkrótce grupa jego przyjaciół, która realizuje pokazy (m.in. uczestniczyła w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku w 2002 roku). Obecnie jego grupa rekonstrukcyjna nazywa się "Suligowski`s Regiment of Polish Commonwealth" i zdobyła uznanie zarówno amerykańskiej publiczności jak Polonii w USA. W uznaniu zasług na polu popularyzacji polskiej kultury Fox został wybrany przez Wydział Stanowy na Płd. Kalifornię Kongresu Polonii Amerykańskiej na wiceprezesa tej organizacji w Los Angeles.

Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Rik Fox | Interview | Steeler | WASP | Sin | Surgical Steel | W.A.S.P. | Yngwie | Keel | Lion, www.fullinbloommusic.com [dostęp 2017-11-26].
 2. About Questia | Questia, Your Online Research Library, www.highbeam.com [dostęp 2018-12-19] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-21] (ang.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • „Today's Vintege Magazine”. Monthly on Antiques, Art, Collectibles, Vol.2, Issue 3, s.22, March 2008. Sandra Hood. El Cajon, CA. 
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona Ryszarda Suligowskiego
 • Rik Fox i jego kariera muzyczna
 • Suligowski na Youtube
 • Rik Suligowski na stronach Kongresu Polonii Amerykańskiej
 • Husaria (z węg. huszár, serb. husar, gusar) – polska jazda należąca do autoramentu narodowego, znana z wielu zwycięstw formacja kawaleryjska Rzeczypospolitej, obecna na polach bitew od początków XVI do połowy XVIII wieku. Była wykorzystywana do przełamywania sił nieprzyjaciela poprzez zadawanie rozstrzygających uderzeń w postaci szarż, które w najważniejszym okresie jej istnienia kończyły się zazwyczaj zwycięstwami.
  Reklama