• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rijad

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.
  Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.

  Rijad (arab. الرياض, Ar-Riyāḍ) – stolica Arabii Saudyjskiej położona w środkowej części kraju, u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk, siedziba administracyjna prowincji Rijad. W 2015 roku miasto liczyło ok. 5,2 mln mieszkańców.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Nazwa Rijad pochodzi od arabskiego słowa الرياض (ar-Riyāḍ), które oznacza "miejsce ogrodów i drzew". Dzięki pobliskiemu sąsiedztwu licznych uedów, okolice Rijadu od czasów antycznych były żyznym obszarem, ulokowanym w samym sercu pustynnego Półwyspu Arabskiego.

  Metro w Rijadzie – planowany system metra w mieście Rijad, stolicy Arabii Saudyjskiej. Będzie ono stanowić podstawę miejskiego transportu publicznego. W czerwcu 2013 zostały wybrane 3 konsorcja, które mają się zająć budową metra. Umowy zostały zawarte w lipcu 2013, a rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2014 i ma zająć 4 lata.Al-Hilal (arab. الهلال) – klub piłkarski pochodzący z Arabii Saudyjskiej, grający w tamtejszej pierwszej lidze, mający siedzibę w Rijadzie. Został założony w 1957 roku i od tego czasu jest najbardziej utytułowanym zespołem w kraju. Jest także najbardziej popularnym klubem wśród kibiców, nie tylko pochodzących z Arabii Saudyjskiej, ale i zagranicy.
  Mapa Rijadu, 1922 r.
  Fort Masmak

  Geografia[ | edytuj kod]

  Położenie[ | edytuj kod]

  Rijad leży na pustyni u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Znajduje się w strefie ciepłego pustynnego klimatu (klasyfikacja Köppena: BWh). Miasto doznaje burz piaskowych.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Rijad dzieli się na 17 dzielnic:

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Kultura[ | edytuj kod]

 • Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej
 • Sport[ | edytuj kod]

  Najsławniejszymi klubami piłkarskimi w Rijadzie są Al-Hilal i Al-Nassr.

  Transport[ | edytuj kod]

  Około 25 kilometrów od centrum znajduje się Międzynarodowe Lotnisko Króla Chalida obsługujące 17 milionów pasażerów rocznie.

  W mieście budowane jest metro.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Charlotte (wymowa:/ˈʃɑrlət/) – miasto we wschodniej części USA, największe miasto stanu Karolina Północna (North Carolina).

  Polonia[ | edytuj kod]

 • Stowarzyszenie Arabia Felix w Rijadzie.
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Francja Paryż, Francja
 • Meksyk Acapulco, Meksyk
 • Stany Zjednoczone Charlotte, Stany Zjednoczone
 • Singapur Singapur, Singapur
 • King Abdullah Financial District

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Number of Population in Cities with More than 5,000 People (ang.). General Authority for Statistics. [dostęp 2017-07-31].
  2. Population Development, www.alriyadh.gov.sa [dostęp 2016-03-25].
  3. Baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2018-08-12].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ued lub wadi(s) (arab. wadi = "dolina") – suche formy dolinne występujące na obszarach pustynnych, w czasie pory deszczowej wypełniają się wodą tworząc niekiedy wartkie, szerokie, długie i kręte rzeki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rijad (arab. الرياض) – jedna z 13 prowincji Arabii Saudyjskiej. Znajduje się w centrum kraju. W tej prowincji znajduje się stolica kraju - Rijad.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Klasyfikacja klimatów Köppena – system klasyfikacji klimatów Ziemi opracowany przez niemieckiego klimatologa Wladimira Köppena. Twórca oparł swój podział na średnich miesięcznych temperaturach oraz wielkości i rozkładzie opadów rocznych, w nawiązaniu do szerokości geograficznej. Jest to najpowszechniej stosowany system klasyfikacji. Köppen opublikował swój pierwszy schemat w 1900 roku, wersję poprawioną w 1918 roku i nanosił korekty systemu klasyfikacji aż do śmierci w roku 1940. Inni klimatolodzy zmodyfikowali elementy klasyfikacji Köppena jeszcze wielokrotnie na podstawie własnych doświadczeń w różnych częściach świata jednak podstawowa część pozostała bez zmian do czasów współczesnych.
  Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej (arab. المتحف الوطني السعودي, Al-Matḥaf al-Waṭaniyy as-Suʿūdiyy) – muzeum narodowe w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.
  Stadion Króla Fahda (arab.: أستاد الملك فهد الدولي) – wielofunkcyjny stadion, położony jest w Arabii Saudyjskiej w mieście Rijad. Używany jest do meczów piłkarskich i zawodów lekkoatletycznych. Na co dzień gra tutaj swoje mecze Al-Nassr i Al-Hilal. Obiekt oddano do użytku w 1987 roku. Stadion może pomieścić 67 000 widzów. Na Mistrzostwach Świata do lat 20 w 1989 roku rozegrany został tutaj mecz finałowy. Obiekt gościł także wszystkie spotkania Pucharu Konfederacji w latach 1992, 1995 i 1997.
  Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.
  Singapur (ang. Singapore, chiń. 新加坡 Xīnjīapō, malaj. Singapura, tamil. சிங்கப்பூர Cingkappūr) – miasto-państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Leży w południowo-wschodniej Azji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.