Richie Sambora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richie Sambora, właściwie Richard Stephen Sambora (ur. 11 lipca 1959 w Perth Amboy, w stanie New Jersey, USA) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent nagrań. Najbardziej znany jako muzyk zespołu Bon Jovi.

Desmond Child (ur. 28 października 1953 w Miami na Florydzie) - amerykański muzyk, kompozytor i producent. Jest członkiem Songwriters Hall of Fame.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W całej swojej dotychczasowej karierze zagrał kilkanaście ogólnoświatowych tournée. Jako jeden z założycieli rockowej grupy z New Jersey, Bon Jovi, zgromadził na swoim koncie ponad siedemdziesiąt złotych i platynowych płyt. Sambora wydał trzy solowe albumy – Stranger in This Town (1991), Undiscovered Soul (1998) oraz Aftermath Of The Lowdown (2012). Na albumie Stranger in This Town znalazło się dziesięć utworów napisanych, wyprodukowanych, zaaranżowanych i zaśpiewanych przez Richiego. Sambora, pełen podziwu dla muzycznego geniuszu Erica Claptona, napisał jeden z najlepszych swoich utworów, „Mr. Bluesman”, który stał się singlem z albumu Stranger in This Town. Richie współpracował z Desmondem Childem i nagrał tytułowy utwór „Guitar Man” na album Les Paul, co było wielkim wyróżnieniem dla gitarzysty. Stworzył też wiele soundtracków, np. tematy „Ford Fairlane”, „Days of Thunder” czy „Red Shoe Diaries” Zalmana Kinga. Wystąpił oraz brał udział w nagrywaniu soundtracku do produkcji Miramaxu „On the Line”. Jest wszechstronnym muzykiem. Często sięga po gitary akustyczne i przeróżne ich odmiany (np. ukulele, banjo, mandolina itd). Opanował również grę na takich instrumentach jak: fortepian, akordeon, perkusja, flet, gitara basowa, saksofon.

Les Paul, właśc. Lester William Polsfuss (ur. 9 czerwca 1915 w Waukesha, zm. 13 sierpnia 2009 w White Plains) – amerykański gitarzysta jazzowy i wynalazca w dziedzinie technik nagrywania oraz konstruktor gitar elektrycznych. Znany jako "Thomas Edison przemysłu muzycznego".Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.

W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 58. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

Życiorys[ | edytuj kod]

Richie Sambora urodził się w 1959 roku. Dorastał w miejscowości Woodbridge, wiele czasu spędzając w domu swoich dziadków, którzy byli Polakami.

Sambora rozpoczął grę na gitarze mając dwanaście lat, a trzy lata później grał w pierwszym zespole. Jako fan wszelkiego brzmienia, Sambora wymienia The Beatles, Erica Claptona, Johnny’ego Wintera, Led Zeppelin oraz „całą masę bluesowego grania” jako swoje muzyczne inspiracje i źródło natchnienia. Swoje pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał w zespołach The Message, Richie Sambora and Friends, The Next oraz Duke Williams and the Extremes. Pierwszym naprawdę profesjonalnym zespołem w karierze Richiego był The Mercy, z którym wyruszył w prawdziwą trasę koncertową. Zyskał światową sławę jako gitarzysta legendarnej grupy Bon Jovi, jednym z najważniejszych występów był występ Richiego wraz z Jonem Bon Jovi na MTV Video Music Awards, gdzie wystąpili z dwiema akustycznymi gitarami, grając bez prądu. W ten sposób zapoczątkowali oni serię koncertów „Unplugged”.

Orianthi Panagaris, urodzona 22 stycznia 1985 roku w Adelaide, powszechnie znana jako Orianthi lub też po prostu Ori - australijska gitarzystka, wokalistka, oraz kompozytorka. Najbardziej znana jest z tego, iż została wyselekcjonowana przez samego Michaela Jacksona jako gitarzystka na jego trasę koncertową "This Is It". Jej pierwszy, debiutancki singiel "According to You" z płyty "Believe" wspiął się na ósme miejsce australijskiej listy przebojów. W Stanach Zjednoczonych dotarł do miejsca siedemnastego. Kolejny singiel z reedycji albumu pt. "Believe II" zatytułowany "Shut Up & Kiss Me" również osiągnął sukces. Jako członkini supergrupy Artists for Haiti zagrała na gitarze w utworze We Are the World 25 for Haiti.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

Muzyk ma własną wytwórnię płytową Mutiny Records, twierdząc przy tym, że muzyką nie zajmuje się dla pieniędzy (których zarobił bardzo wiele), lecz z miłości do niej. Każdego dnia gra na gitarze, ma zdanie o każdym muzyku będącym obecnie na topie. Nie ograniczając się do własnej twórczości, zajmuje się promowaniem młodych talentów, a jego wytwórnia wydaje płyty artystów reprezentujących niemal każdy styl muzyczny.

Perth Amboy to miasto w hrabstwie Middlesex w stanie New Jersey w USA. Miasto zostało nazwane na cześć miasta w Szkocji.Stranger In This Town – rockowo-bluesowy, solowy album gitarzysty amerykańskiego zespołu Bon Jovi, Richie’go Sambory.

Podczas swojej kariery zgromadził imponującą kolekcję gitar. Liczy ona ponad 200 egzemplarzy. Duża część znajduje się też w prywatnych kolekcjach.

W 2013 roku muzyk opuścił grupę Bon Jovi z przyczyn osobistych. Zastąpił go Phil X. Po odejściu z zespołu utworzył duet RSO wraz z Orianthi. Po wydaniu dwóch mini-albumów EP, para wydała swój debiutancki album Radio Free America w maju 2018 roku. W tym samym roku Sambora został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek Bon Jovi  i ponownie spotkał się ze swoimi byłymi kolegami z zespołu w trakcie występu podczas ceremonii wprowadzenia.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Johnny Winter, właśc. John Dawson Winter III (ur. 23 lutego 1944 w Beaumont, zm. 16 lipca 2014 w Zurychu) – amerykański wokalista, gitarzysta i kompozytor. Reprezentant nurtów takich jak rock’n’roll, blues, rhythm’n’blues. Swoją karierę zaczynał grając z bratem Edgarem w lokalnych teksańskich klubach. Aktywność Johnny’ego przypada głównie na lata 70., w których blues przestawał mieć powoli znaczenie wśród konsumentów młodego pokolenia. Wielokrotnie próbowano wykreować postać Wintera jako „supergwiazdę”.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Bon Jovi – amerykański zespół rockowy założony w 1983 roku przez Johna Bongioviego (później Jon Bon Jovi) w Sayreville w New Jersey. W 2018 wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Guitar World to miesięcznik muzyczny, wydawany z myślą o gitarzystach. Zawiera przede wszystkim wywiady z muzykami, recenzje albumów i sprzętu muzycznego oraz tabulatury znanych utworów; wydawany jest 13 razy do roku (12 wydań comiesięcznych oraz jedno wydanie wakacyjne).
Hugh McDonald (ur. 28 grudnia 1950 w Filadelfii) – amerykański basista. Od 1994 roku członek zespołu Bon Jovi. Wcześniej w zespole grał Alec John Such, ale z nieznanych przyczyn rozstał się z zespołem.
Woodbridge – miejscowość w hrabstwie Middlesex w stanie New Jersey w USA. Miasto według danych z 2000 roku liczyło około 18,3 tys. mieszkańców. Miasteczko zostało nazwane na cześć duchownego, Johna W. Woodbridge (1613-1691) z Newbury w Massachusetts. Miejscowość należy do konglomeracji Woodbridge Township. Kod pocztowy (ZIP code) to: 07095

Reklama