Richard With

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Bernhard With (ur. 18 września 1846, zm. 9 lutego 1930) – norweski kapitan, biznesmen i polityk Liberalnej Partii Lewicy, założyciel przedsiębiorstw żeglugowych Vesteraalens Dampskibsselskab i Hurtigruten.

18 września jest 261. (w latach przestępnych 262.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 104 dni.Senja (lap. Sážža) – druga co do wielkości wyspa Norwegii (poza Svalbardem). Zachodni jej brzeg oblewany jest przez Ocean Arktyczny. Wschód wyspy to przede wszystkim lasy i rzeki pełne łososi.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Tromsø jako syn żeglarza Siverta Regnora Witha i jego żony Anne Bergitte Dahl, pochodził z rodziny holenderskiej. Rozpoczął naukę zawodu żeglarza, wstępując do szkoły morskiej w Trondheim w 1864 roku, następnie spędził osiem lat na morzu. W 1873 roku zamieszkał w Risøyhamn, gdzie zajął się handlem. We wrześniu tego samego roku ożenił się z Oline Sophie Wennberg. Po śmierci żony w 1878 ożenił się z jej siostrą Augustą Septimią Wennberg w 1879 roku.

Kapitan - funkcja, osoba dowodząca statkiem (jednostką pływającą). Kapitan w każdej chwili rejsu jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo załogi i stan techniczny jednostki, którą prowadzi.Polityka (z gr. poly: mnogość, różnorodność; polis - miasto-państwo) – pojęcie właściwe naukom społecznym, rozumiane na wiele sposobów.

Dostrzegając potrzebę rozwoju transportu w regionie oraz rozwoju rybołówstwa założył w 1881 roku przedsiębiorstwo żeglugowe Vesteraalens Dampskibsselskab, które zajęło się przewozem ludzi i towarów wzdłuż wybrzeża. Przez pierwsze dwa lata był także kapitanem należącego do firmy statku SS Vesteraalen. Statki kompanii kursowały pomiędzy Lofotami, Vesterålen i Senja oraz Bergen na południu. W latach 80. XIX wieku przedsiębiorstwo zaczęło się rozwijać i dokupować statki. W 1891 With założył linię turystyczną dla statków pływających wzdłuż wybrzeża Norwegii. W 1894 jako kapitan przeszedł na emeryturę, pozostał w przedsiębiorstwie do 1909 roku.

Tromsø [ˈtrumsø] – stolica regionu Troms, największe miasto północnej Norwegii, siódme największe miasto kraju.Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).
Nazwany na cześć założyciela przedsiębiorstwa MS Richard With

W 1910 roku wybrany posłem do parlamentu, pozostał nim dwa lata. Po zakończeniu kariery parlamentarnej osiadł w Kristiania, gdzie żył do śmierci.

Jego imię nosi obecnie jeden z pocztowo-turystycznych statków pływających wzdłuż wybrzeża Norwegii.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Svendsen, Arnljot Strømme. „Richard With”. in Helle, Knut (in Norwegian). Norsk biografisk leksikon. Oslo: Kunnskapsforlaget.
  • „Richard Bernhard With”. Norwegian Social Science Data Services (NSD).
  • Hurtigruten – norweska linia promowa, obsługująca codzienne kursy pasażersko-towarowe wzdłuż zachodniego i północnego wybrzeża Norwegii pomiędzy Bergen oraz Kirkenes. Nazywane czasem "Norweskim ekspresem wybrzeża", linie Hurtigruten przepływają wzdłuż prawie całej długości kraju, wykonując pełny kurs Bergen-Kirkenes-Bergen w 11 dni. Firma przewozi 1,4% wszystkich pasażerów korzystających z promów całego świata.Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.
    Warto wiedzieć że... beta

    Trondheim (dawniej Nidaros oraz Trondhjem) – miasto w Norwegii, nad Trondheimsfjorden u ujścia rzeki Nidelvy. Ośrodek administracyjny, dobrze rozwinięty przemysł stoczniowy, maszynowy, metalowy, rybny, ważny port handlowy i rybacki. Ważny ośrodek sportów zimowych (trasy biegowe, skocznie narciarskie). Populacja 176 348 osób (1 stycznia 2012).

    Reklama