• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Richard Rodgers

  Przeczytaj także...
  Nagroda Akademii za najlepszą piosenkę oryginalną (ang. The Academy Award for Best Original Song) – jedna z nagród, którą otrzymują ludzie pracujący w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Nominacje przyznawane są przez członków Akademii, którzy są kompozytorami lub autorami tekstów piosenek. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Bardzo ważną rzeczą jest to, że wygrywa twórca piosenki, a nie sam utwór, oraz że do tej kategorii nominowane są tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1934 roku.Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Richard Charles Rodgers (ur. 28 czerwca 1902 w Nowym Jorku, zm. 30 grudnia 1979 tamże) – amerykański kompozytor, najbardziej znany ze współpracy z Lorenzem Hartem i Oscarem Hammersteinem II. Autor ponad 900 piosenek i 40 broadwayowskich musicali. W 1946 roku otrzymał Oscara w kategorii najlepsza piosenka za „It Might as Well Be Spring”.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w żydowskiej rodzinie. W wieku sześciu lat zaczął grać na pianinie. Uczęszczał do Townsend Harris Hall i DeWitt Clinton High School. Studiował na Columbia University.

  Od 1919 roku współpracował z Lorenzem Hartem. Debiutowali piosenką "Any Old Place with You". Wśród stworzonych przez nich musicali znajdują się Poor Little Ritz Girs (1920), The Girl Friend (1926) i Connecticut Yankee (1927). W latach 30. XX wieku pisali muzykę filmową (m.in. Love Me Tonight 1932).

  Oscar Hammerstein II, właściwie Oscar Greeley Clendenning Hammerstein (ur. 12 lipca 1895, zm. 23 sierpnia 1960) - amerykański pisarz, twórca musicali. Dwukrotny zdobywca Oskara w kategorii "Najlepsza piosenka".Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

  W 1935 roku powrócił na Broadway, komponując muzykę m.in. do Babes in Arms (1937), Pal Joey (1940). W 1943 zmarł wieloletni współpracownik Rodgersa – Hart, w ostatnich latach borykający się z problemami alkoholowymi.

  Richard Rodgers (przy fortepianie) z Lorenzem Hartem (1936)

  W 1943 roku miał premierę musical Oklahoma!, który zapoczątkował wieloletnią współpracę Rodgersa z Oscarem Hammersteinem II. Później stworzyli m.in. Carousel (1945), South Pacific (1949, nagroda Pulitzera za najlepszy tekst dramatyczny), Król i ja (1951) i Dźwięki muzyki (1959). Musicale Rodgersa i Hammersteina II zdobyły w sumie 35 nagród Tony Awards, 15 Oscarów, 2 nagrody Pulitzera, 2 nagrody Grammy i 2 nagrody Emmy. Ich współpracę przerwała śmierć Hammersteina w 1960 roku.

  South Pacific – amerykański musical autorstwa Richarda Rodgersa (muzyka) i Oscara Hammersteina II (słowa), wystawiony po raz pierwszy 7 kwietnia 1949 roku na Broadwayu. W 1950 roku sztuka została uhonorowana Nagrodą Pulitzera w 1950 roku za najlepszy tekst dramatyczny.Nagrody Tony (ang. Tony awards, oficjalnie, Antoinette Perry Award for Excellence in Theatre) – nagrody przyznawane corocznie twórcom teatralnym w USA. Pierwotnie nagrody honorowały twórców wystawiających na Broadwayu w Nowym Jorku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Richard Rodgers (ang.). britannica.com. [dostęp 2015-06-22].
  2. The 18th Academy Awards / 1946 (ang.). oscars.org. [dostęp 2015-06-22].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Richard Rodgers w AllMusic (ang.)
 • Alden Whitman, Richard Rodgers Is Dead at Age 77; Broadway's Renowned Composer, nytimes.com, 31 grudnia 1979 [dostęp 2013-12-10] (ang.).
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dźwięki muzyki (ang. The Sound of Music) – amerykański musical autorstwa Richarda Rodgersa (muzyka) i Oscara Hammersteina II. Po raz pierwszy został wystawiony na Broadwayu w 1959 roku.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Król i ja (ang. The King and I) – amerykański musical autorstwa Richarda Rodgersa (muzyka) i Oscara Hammersteina II. Po raz pierwszy został wystawiony w marcu 1951 roku na Broadwayu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.954 sek.