Richard Kiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Kiel (ur. 13 września 1939 w Detroit, zm. 10 września 2014 we Fresno) – amerykański aktor filmowy.

Nie z tego świata (ang. Out of This World, 1987-1991) – amerykański serial komediowy stworzony przez Johna Boni i Boba Bookera.Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie.

Wyróżniał go wzrost (217,8 cm). Znany jest najlepiej z drugoplanowej roli zabójcy o pseudonimie „Buźka” (Jaws), w dwóch filmach z serii o przygodach Jamesa Bonda: Szpieg, który mnie kochał (1977) i Moonraker (1979). Oprócz swojej imponującej postury, w roli Buźki wyróżniały go kobaltowe zęby, wielka siła i „niezniszczalność”. W pojedynkę wygrał z rekinem. Przeżył m.in.: wypadnięcie z pędzącego pociągu, rozbicie gondolką, upadek z urwiska w jadącym samochodzie. Zyskał sympatię fanów i jako jeden z niewielu aktorów zagrał czarny charakter w więcej niż jednym filmie o Bondzie.

Moonraker – jedenasty oficjalny film o przygodach James Bonda, oparty na podstawie trzeciej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1955.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Początkowo Kiel imał się różnych prac, włącznie z pełnieniem funkcji „bramkarza” w nocnym klubie, lecz od końca lat 50. zaczął grywać drobne role w filmie i telewizji, odpowiednie do swoich warunków fizycznych. Popularność przyniosła mu dopiero wspomniana rola Buźki.

Zagrał również u boku Harrisona Forda i Roberta Shawa w popularnym filmie wojennym Komandosi z Navarony (1978), gdzie wcielił się w rolę dowódcy czetników kpt. Dražaka.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Oprócz aktorstwa, Kiel był współtwórcą scenariusza i producentem filmu familijnego The Giant of Thunder Mountain (1991). W 2002 napisał autobiografię pt. Making it BIG in the Movies.

Należał do ewangelikalnych chrześcijan, twierdził, że przeżył nowe narodzenie.

Na 3 dni przed swoimi 75. urodzinami, 10 września 2014 zmarł na zawał serca w szpitalu we Fresno, gdzie został przyjęty kilka dni wcześniej.

10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.

Filmografia[ | edytuj kod]

 • Eegah (1962) jako Eegah
 • Strefa mroku (1959-64; serial TV) jako Kanamit (gościnnie, 1962)
 • Zwariowany profesor (1963) jako kulturysta na siłowni
 • Wagabunda (1964; znany także pt. Wolny jak ptak) jako siłacz
 • Wyspa Giligana (1964-67; serial TV) jako duch (gościnnie, 1966)
 • Skidoo (1968) jako Beany
 • W pogodny dzień zobaczysz przeszłość (1970) jako Blacksmith
 • Najdłuższy jard (1974) jako Samson
 • Starsky i Hutch (1975-79; serial TV) jako Iggy (gościnnie, 1976)
 • Express Srebrna Strzała (1976) jako Reace
 • Szpieg, który mnie kochał (1977) jako „Buźka”
 • Komandosi z Navarony (1978) jako kpt. Dražak
 • Moonraker (1979) jako „Buźka”
 • Jak świetnie (1981) jako Eddie
 • Wyścig Cannonball II (1984) jako Arnold, kierowca Mitsubishi
 • Niesamowity jeździec (1985) jako Club
 • Nie z tego świata (1987-91; serial TV) jako Norman (gościnnie, 1988)
 • Więcej czadu (1989) jako Irving
 • Farciarz Gilmore (1996) jako pan Larson
 • Inspektor Gadżet (1999) jako sławny wielki facet ze srebrnymi zębami
 • Zaplątani (2010) – Vlad (głos)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. W klasycznym polskim przekładzie Tomasza Beksińskiego jego pseudonim to „Buźka”.
  2. Richard Kiel Fan Club.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Richard Kiel w bazie IMDb (ang.)
 • The Official Richard Kiel Fan Club
 • Richard Kiel w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Richard Kiel w bazie Filmweb
 • Czarny charakter – przewrotny i zły bohater utworu literackiego, komiksowego, scenicznego lub filmowego, często będący kołem zamachowym intrygi.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Robert Shaw (ur. 9 sierpnia 1927 w Westhoughton, zm. 28 sierpnia 1978 w Tourmakeady) – brytyjski aktor filmowy, także pisarz i scenarzysta. Był nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Oto jest głowa zdrajcy (1966; reż. Fred Zinnemann).
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Jak świetnie (ang. So Fine) – amerykańska komedia z 1981 roku oparty na scenariuszu i reżyserii Andrew Bergmana. Wyprodukowany przez Warner Bros.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama