Rezerwat przyrody Dury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rezerwat przyrody Durytorfowiskowy ścisły rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim, powołany w 1975 roku w celu zachowania rzadkich zespołów roślinności wodnej i torfowiskowo-bagiennej. Zajmuje powierzchnię 13,02 ha (akt powołujący podawał 12,59 ha). Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 51,67 ha.

Żurawina drobnoowocowa, żurawina drobnolistkowa (Vaccinium microcarpum (Turcz. ex Rupr.) Schmalh.) – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych o spornym ujęciu taksonomicznym. W niektórych ujęciach taksonomicznych włączany był do rodzaju żurawina jako Oxycoccus microcarpus Turcz. ex Rupr., według The Plant List jest gatunkiem borówki Vaccinium, tak więc jego nazwa polska jest niespójna z nazwą naukową. Według GRIN gatunek nie jest wyróżniany (nazwa naukowa stanowi synonim żurawiny błotnej Vaccinium oxycoccos L.). Bagno zwyczajne (Ledum palustre L.), zwane też bagnem pospolitym, bagniakiem, dzikim rozmarynem, rozmarynem leśnym – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych. Według nowszych ujęć taksonomicznych gatunek ten został włączony do rodzaju Rhododendron i prawidłowa jego nazwa to Rhododendron tomentosum Harmaja Sp. pl. 1:391. 1753.

Położenie[ | edytuj kod]

Rezerwat „Dury” położony jest w gminie Osie w powiecie świeckim, na terenie leśnictwa Stara Rzeka (Nadleśnictwo Osie), około 4 km na północ od Osia. Leży na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Bagno zwyczajne na terenie rezerwatu

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Rezerwat składa się z pięciu osobnych fragmentów. Tworzą go cztery niewielkich rozmiarów śródleśne jeziorka dystroficzne oraz otaczające je torfowiska. Specyficzny biotop sprzyja występowaniu roślinności charakterystycznej dla terenów podmokłych i unikatowej w skali kraju, np. rosiczek (okrągłolistnej, długolistnej i pośredniej). Ochroną obejmuje rzadkie zespoły roślin wodnych i torfowiskowo-bagiennych, m.in.:

Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia L.) – gatunek rośliny należący do rodziny rosiczkowatych. Roślina owadożerna. Występuje w stanie dzikim w całej Europie oraz na obszarach Ameryki Północnej i Azji. W Polsce dość pospolita na torfowiskach. Zwyczajowo bywa nazywana rosą słoneczną.Otulina – wydzielony obszar ochronny wokół chronionego przyrodniczo terenu (zazwyczaj parków narodowych i krajobrazowych), zabezpieczający go przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka (definicja według Ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880). Otulina nie jest, w rozumieniu art. 5 ust. 14 ustawy, formą ochrony przyrody, lecz obszarem, na którym działalność człowieka nie może negatywnie oddziaływać na przyrodę obszaru chronionego.
 • żurawinę drobnolistkową (Oxycoccus microcarpus Turcz. ex Rupr.)
 • bagnicę torfową (Scheuchzeria palustris L.)
 • bagno zwyczajne (Ledum palustre L.)
 • grzybienie północne (Nymphaea candida Presl)
 • grzybienie białe (Nymphaea alba L.)
 • narecznicę grzebieniastą (Dryopteris cristata)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. M.P. z 1975 r. nr 11, poz. 64
  2. Rezerwat przyrody Dury. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-04-22].
  3. Portal korporacyjny Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Osie. Rezerwaty przyrody. [dostęp 17-11-2010].
  4. Wdecki Park Krajobrazowy – Formy ochrony: Rezerwaty. [dostęp 17-11-2010].
  Warto wiedzieć że... beta

  Grzybienie białe (Nymphaea alba L.), zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jeden z około 50 gatunków z rodzaju grzybienie Nymphaea. Typ nomenklatoryczny dla rodzaju. Ze względu na efektowne, duże kwiaty pływające na powierzchni wody gatunek ten rozpowszechniony jest w uprawie, zwłaszcza w postaci odmian barwnie kwitnących. Jest to także roślina lecznicza, a dawniej także barwierska. W wielu krajach gatunek z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objęty został ochroną prawną, w tym także chroniony jest w Polsce.
  Rosiczka długolistna (Drosera anglica) – gatunek rośliny należący do rodziny rosiczkowatych. Roślina owadożerna. Występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Nazwa rosiczka pochodzi stąd, że na gruczołach jej liści powstaje lepka substancja wabiąca owady, przypominająca rosę.
  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.
  Powiat świecki - powiat w Polsce (w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Świecie.
  Rosiczka pośrednia (Drosera intermedia) – gatunek rośliny należący do rodziny rosiczkowatych. Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej oraz w północnej części Ameryki Południowej. W Polsce występuje głównie na niżu. Roślina bardzo rzadka (najrzadsza wśród wszystkich krajowych rosiczek), występuje tylko na rozproszonych stanowiskach. Nazwa rosiczka pochodzi stąd, że na gruczołach jej liści często zbierają się duże, lśniące krople cieczy imitującej rosę.
  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Reklama