Rezerwat przyrody Ciechocinek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rezerwat przyrody Ciechocinekrezerwat słonoroślowy o powierzchni 1,88 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie aleksandrowskim, mieście Ciechocinek. Powołany w 1963 roku w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych bogatego zespołu słonorośli.

Muchotrzew solniskowy (Spergularia salina J. Presl & C. Presl) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jest szeroko rozprzestrzeniony na całej półkuli północnej: naturalny obszar jego występowania obejmuje Azję, Europę, Afrykę Północną i Amerykę Północną, rozprzestrzenił się także gdzie indziej. W Polsce jest niezbyt częstyAster solny (Aster tripolium L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z Europy. W Polsce jest spotykany na rozproszonych stanowiskach na solniskach w północno-zachodniej części kraju.

Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej.

Lokalizacja[ | edytuj kod]

Pod względem fizycznogeograficznym rezerwat znajduje się w mezoregionie Kotlina Toruńska. Znajduje się przy tzw. wale wstecznym, nieopodal tężni nr 3. Obejmuje fragment łąki o pow. 1,88 ha, należącej do Uzdrowiska Ciechocinek, przez którą przepływa rów, dawniej prowadzący solankę z basenu kąpielowego. Basen został zlikwidowany około 2000 r.

Rezerwat słonoroślowy (halofilny) - forma rezerwatu przyrody w Polsce, którego celem jest ochrona halofitów (słonorośli). W Polsce to najrzadszy typ rezerwatu, obejmujący zaledwie 4 rezerwaty o łącznej powierzchni ochrony częściowej 51 ha. Są to m.in.:Komonica skrzydlatostrąkowa, komonicznik skrzydlatostrąkowy (Lotus maritimus L.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae). Według starszych ujęć taksonomicznych gatunek ten zaliczany był do odrębnego rodzaju komonicznik Tetragonolobus z nazwą naukową Tetragonolobus maritimus (L.) Roth. Występuje w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i podlega ochronie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Sit Gerarda (Juncus gerardi) – gatunek rośliny z rodziny sitowatych. Zasięg obejmuje całą Europę, północną Afrykę, zachodnią i środkową Azję, Amerykę Północną po południowe USA. Zawleczony został także na Australię i Nową Zelandię.
Kotlina Toruńska (315.34), zwana także Kotliną Toruńsko-Bydgoską – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowo-północnej Polsce, stanowiący część Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, między Nieszawą, a Nakłem nad Notecią, długości około 90 km i szerokości do 25 km.
Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
Świbka morska (Triglochin maritimum) – gatunek byliny należący do rodziny świbkowatych (Juncaginaceae Rich.). Rozpowszechniona na półkuli północnej i południowej. W Europie na południe aż po Portugalię, północne i środkowe Włochy i Bułgarię. Nie występuje na wyspach atlantyckich. Spotykana raczej w regionach o klimacie umiarkowanym i zimniejszym.
Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
Soliród zielny, solirodek zielny (Salicornia europaea L.) – gatunek rośliny w różnych systemach klasyfikacyjnych włączany do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Występuje na solniskach Eurazji oraz w północnej Afryce. W Polsce bardzo rzadki.
W Polsce wyodrębniono 1500 rezerwatów przyrody obejmujących łącznie około 169 tysięcy ha (według stanu na 24 sierpnia 2019 roku), co stanowi 0,54% powierzchni kraju.

Reklama