Rezerwat biosfery Wadi al-Allaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rezerwat biosfery Wadi al-Allakiegipski rezerwat biosfery obejmujący rzekę Wadi al-Allaki, leżącą w południowym Egipcie, około 180 km na południe od Asuanu w okolicach wschodniego brzegu Jeziora Nasera. Rozciąga się ona od Riwiery Morza Czerwonego po Dolinę Nilu. W roku 1993 cała dolina rzeczna i jej okolice została objęta Rezerwatem biosfery Wadi al-Allaki, o całkowitej powierzchni 2 380 000 hektarów (23,8 tys. km²). Leży on na wysokości 165-1500 m n.p.m.

Kserofil (gr. xērós – suchy, philéō – lubię) – termin stosowany w ekologii na określenie gatunków rozwijających się w środowisku ubogim w wodę, przystosowanych do warunków o małej wilgotności. Charakteryzują się oszczędną gospodarką wodną.Kolibło egipskie (Balanites aegyptiaca (L.) Delile) – gatunek drzewa z rodziny parolistowatych (Zygophyllaceae). Występuje naturalnie w Afryce i Azji Zachodniej.

Ludność[ | edytuj kod]

Główną grupą etniczną okolic Wadi al-Allaki jest plemię Ababde, występuje również plemię Biszarin. Lokalna ludność zajmuje się produkcją węgla drzewnego, wypasem zwierząt oraz zbiorem roślin o wartości medycznej. W roku 2006 obszar rezerwatu zasiedlało 512 ludzi. Zebrane rośliny zabierane są do Asuanu celem sprzedaży. W górnym biegu rzeki występują także złoża złota. Niektóre z inskrypcji naskalnych w jej regionie, datowane na okres istnienia Nowego Państwa, dotyczą właśnie wydobycia tego minerału.

Parolistowate (Zygophyllaceae R.Br.) – rodzina roślin okrytonasiennych z grupy różowych. Jej przedstawiciele występują głównie na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Do rodziny należą 22 rodzaje z 285 gatunkami. W Polsce spotykane są w uprawie gatunki z rodzajów parolist i buzdyganek.Dżunglotymal saharyjski (Turdoides fulva) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny pekińczykowatych. Zasiedla północną i saharyjską Afrykę. Nie jest zagrożony wyginięciem.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.
Senna alexandrina – gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych (Fabaceae) z podrodziny brezylkowych (Caesalpinioideae). Pochodzi z podzwrotnikowych obszarów Afryki i Azji, jest też uprawiany w wielu rejonach o takim klimacie.
Rybaczek srokaty, zimorodek srokaty (Ceryle rudis) – gatunek średniego ptaka z rodziny zimorodkowatych (Alcedinidae), zamieszkujący Bałkany, Azję Mniejszą, Azję Południową oraz Afrykę poza Saharą. Zasadniczo osiadły, do Polski zalatuje wyjątkowo (stwierdzony raz w XIX wieku).
Szarłatowate (Amaranthaceae Juss.) – rodzina roślin okrytonasiennych włączana w systemach klasyfikacyjnych do rzędu goździkowców. W niektórych nowszych podziałach systematycznych, np. w systemie APG II, rodzina szarłatowatych obejmuje rodzaje wyłączane dawniej w odrębną rodzinę komosowatych. W takim ujęciu rodzina liczy 174 rodzaje obejmujące ponad 2 tysiące gatunków. Spośród przedstawicieli rodziny w jej wąskim ujęciu w Polsce występują dziko lub jako częściej uprawiane rodzaje: szarłat (Amaranthus), celozja (Celosia), gomfrena (Gomphrena).
Nowe Państwo - okres w dziejach starożytnego Egiptu, trwający od XVI do XI wieku p.n.e. Był to okres panowania XVIII, XIX i XX dynastii (lata 1570-1070 p.n.e.). Nowe Państwo poprzedzał Drugi Okres Przejściowy, po 1070 p.n.e. nastąpił Trzeci Okres Przejściowy. Nowe Państwo było okresem największego rozkwitu potęgi starożytnego Egiptu.
Struś czerwonoskóry, struś, struś masajski, struś północnoafrykański (Struthio camelus) – gatunek dużego, nielotnego ptaka z rodziny strusi (Struthionidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku różne rejony Afryki:
Salvadoraceae – rodzina z rzędu kapustowców (Brassicales). Obejmuje 3 rodzaje z 9 gatunkami. Rośliny te występują często na glebach zasolonych, a ich zasięg obejmuje tropikalną Afrykę i Azję.

Reklama