Rex Hartwig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rex Noel Hartwig (ur. 2 września 1929 w Culcairn) – australijski tenisista, dwukrotny zdobywca Pucharu Davisa.

Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

Hartwig w swojej karierze został finalistą dwóch imprez zaliczanych obecnie do Wielkiego Szlema, Australian Championships 1954 i U.S. National Championships 1954.

Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.Wimbledon – tenisowy turniej zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest on od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – The Championships. Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu (w London Borough of Merton), położonej na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.

W deblu wygrał cztery turnieje wielkoszlemowe i poniósł jedną porażkę w finale, natomiast w mikście odniósł dwa zwycięstwa i przegrał dwa finały.

W latach 1953–1955 reprezentował Australię w Pucharze Davisa i zdobywał z zespołem trofeum w latach 1953 i 1955, notując bilans sześciu zwycięstw w singlu i sześć wygranych przy jednej porażce w deblu.

Za swoje osiągnięcia w 2016 roku uhonorowany został miejscem w Australian Tennis Hall Of Fame.

Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.U.S. National Championships 1954 – tenisowy turniej znany jako wielkoszlemowy US Open, który rozegrano w 1954 roku w dniach 28 sierpnia–6 września, na kortach West Side Tennis Club w Forest Hills.

Finały w turniejach wielkoszlemowych[ | edytuj kod]

Gra pojedyncza (0–2)[ | edytuj kod]

Gra podwójna (4–1)[ | edytuj kod]

Gra mieszana (2–2)[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rex Hartwig, Tennis Australia [dostęp 2018-06-16] (ang.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 21 sierpnia 2013].
  • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 21 sierpnia 2013].
  • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 21 sierpnia 2013].
  • Martin Hedges, The Concise Dictionary of Tennis, Mayflower Books Inc, Nowy Jork 1978
  • Reklama