• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rewolucja w Egipcie - 1952  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Hasan al-Banna (arab. حسن البنا, ur. 14 października 1906 r., zm. 12 lutego 1949) - egipski działacz religijny, fundamentalista islamski.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Zamach na Nasera i ostateczna rozprawa ze Stowarzyszeniem Braci Muzułmanów[ | edytuj kod]

  Podpisanie przez Nasera układu z Wielką Brytanią w październiku 1954 sprawiło, że Bracia Muzułmanie uznali go za zdrajcę Arabów. Sekcja Specjalna organizacji rozpoczęła przygotowania do jego zgładzenia, na co przyzwolił kierujący Stowarzyszeniem Hudajbi. Do próby zamachu doszło w czasie wiecu w Aleksandrii 26 października 1954, gdy Naser przemawiał do dziesięciotysięcznego tłumu. Zamachowiec, Mahmud Abd al-Latif, ośmiokrotnie niecelnie wystrzelił do premiera, po czym został natychmiast schwytany. Egipski przywódca kontynuował swoje wystąpienie.

  Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  Konsekwencją nieudanego zamachu była kolejna fala aresztowań działaczy muzułmańskich. W więzieniach znalazło się 19 tys. osób, z których 800 zostało w listopadzie tego samego roku skazanych przez specjalny Sąd Ludowy, a dalszych 250 – przez sądy wojskowe. Zapadło sześć wyroków śmierci. Wpływy Braci Muzułmanów zostały ostatecznie złamane, struktura organizacji zniszczona. W czasie procesu wykryto również kontakty między stowarzyszeniem a Nagibem, który trafił do aresztu domowego i odzyskał wolność dopiero 18 lat później. Walka o władzę w Egipcie zakończyła się całkowitym sukcesem Nasera, który uzyskał ogromną popularność w społeczeństwie (zdobył ją dzięki osobistej charyzmie), a zatem faktycznie objął rządy dyktatorskie (autorytarne).

  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.Królestwo Egiptu - to arabskie państwo powstałe po uzyskaniu (oficjalnej) niepodległości od Brytyjczyków. Położone częściowo w północno-wschodniej Afryce i częściowo w Azji (półwysep Synaj), nad Morzem Śródziemnym i nad Morzem Czerwonym.
   Osobny artykuł: Naseryzm.

  Polityka zagraniczna okresu rewolucji[ | edytuj kod]

  Natychmiast po rewolucji Rada Rewolucyjnych Dowódców utrzymywała bliskie kontakty ze Stanami Zjednoczonymi. W USA rozważany był projekt utworzenia stowarzyszonej z NATO Organizacji Obrony Środkowego Wschodu. Gen. Nagib zgadzał się na przystąpienie Egiptu do niej w zamian za amerykańską pomoc finansową i dostawy broni. Amerykanie jednak odmówili, gdyż uznali, że udzielenie oczekiwanej pomocy zniszczyłoby równowagę sił w regionie. W styczniu 1953 Wolni Oficerowie oznajmili, że Egipt zostanie członkiem Organizacji Obrony Środkowego Wschodu dopiero po opuszczeniu przez Brytyjczyków rejonu Kanału Sueskiego, zaś w kwietniu 1953 Naser publicznie skrytykował samą koncepcję jej powołania. W zamian sugerował zawarcie przez państwa arabskie paktu bezpieczeństwa, w połączeniu z wycofaniem sił brytyjskich z Egiptu i objęciem przez ten kraj całości obowiązków związanych z jego obroną. W maju 1953 amerykański sekretarz obrony John Foster Dulles bezskutecznie nakłaniał Nasera do zmiany stanowiska.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Anwar as-Sadat, arab. أنور السادات (ur. 25 grudnia 1918 w Mit Abu al-Kaum, zm. 6 października 1981 w Kairze) – egipski wojskowy i polityk, prezydent kraju w latach 1970-1981. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w r. 1978 (wspólnie z Menachemem Beginem).

  Mimo braku porozumienia w kwestii udziału Egiptu w Organizacji Obrony Środkowego Wschodu USA naciskały na Wielką Brytanię, by uregulowała swoje relacje z Egiptem. Rozmowy w sprawie wycofania wojsk znad Kanału Sueskiego nie przynosiły jednak rezultatów. Ostatecznie 19 października 1954 podpisany został siedmioletni układ egipsko-brytyjski zakładający wycofanie sił brytyjskich do 19 czerwca 1956, z zachowaniem prawa do utworzenia baz. Miały być one wykorzystywane w razie wybuchu wojny z udziałem Turcji lub dowolnego państwa arabskiego. W takiej sytuacji wojska brytyjskie miały również uzyskać prawo do korzystania z egipskich portów. Treść traktatu została skrytykowana zarówno przez prezydenta Nagiba (układ ze strony egipskiej podpisywał Naser), jak i Braci Muzułmanów. Zaczęli oni nawet przedstawiać Nasera jako zdrajcę Arabów.

  Kair (arab. القاهرة; - trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W październiku 1952 rząd egipski porozumiał się z sudańską rządzącą Partią Narodowo-Unionistyczną w sprawie współpracy obu państw. Bardzo dobre relacje egipsko-sudańskie przetrwały do 1954, gdy w Sudanie zwyciężyły dążenia do pełnej niepodległości, nie zaś do wiązania się z Egiptem. Równocześnie propaganda egipska atakowała Irak, głównego rywala do przywództwa w świecie arabskim.

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.

  Stosunki egipsko-radzieckie były początkowo złe. Rząd Wolnych Oficerów nawiązał kontakty z ZSRR po tym, gdy spełzły na niczym starania o amerykańską pomoc wojskową. Moskwa również jednak odmówiła wsparcia Egiptu w tym zakresie. Kraje socjalistyczne stały się natomiast istotnymi partnerami handlowymi Kairu, kupując m.in. egipską bawełnę. Egipt przyłączył się do antysemickiej ("antysyjonistycznej") kampanii ZSRR z 1952, zaś w roku następnym zawarł z Czechosłowacją umowę o zakupie broni. W rzeczywistości pochodziła ona z ZSRR i z Polski. Radzieccy doradcy mieli również szkolić oficerów i żołnierzy egipskich w zakresie obsługi zakupywanego sprzętu. Oznaczało to, że Egipt nie tylko nie stał się sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie, ale i stał się przyczółkiem wpływów radzieckich w regionie.

  Rewolucja w Iraku, rewolucja 14 lipca – wojskowy zamach stanu w Iraku, w rezultacie którego obalone zostały rządy monarchii oraz proces przekształceń politycznych, ekonomicznych i społecznych, jaki po nim nastąpił.Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.

  Bezpośrednio po rewolucji Wolnych Oficerów władze Izraela miały nadzieję na poprawę relacji z Egiptem, premier izraelski Dawid Ben Gurion był gotów przystąpić do rozmów. Rząd egipski, dążąc do przywództwa wśród państw arabskich, nie zaprzestał antyizraelskiej propagandy. Egipt tolerował antyizraelskie akty terroru. Kair publicznie groził państwu żydowskiemu, równocześnie jednak poufnie informował jego rząd, że publiczne wystąpienia wynikają z wewnętrznej sytuacji państwa (każde odstępstwo od agresywnej polityki wobec Izraela było poddawane gwałtownej krytyce przez przeciwników Rady Rewolucyjnych Dowódców), a władze nie miały zamiaru wszczynać nowej wojny. Poważne pogorszenie bilateralnych relacji nastąpiło dopiero w drugiej połowie 1954. W Egipcie doszło do serii aresztowań Żydów oskarżonych o szpiegostwo. W lipcu tego samego roku agenci izraelscy przeprowadzili w Egipcie zamachy na obiekty amerykańskie, które miały podważyć wizerunek władz egipskich w oczach USA (jako sprawców aktów przemocy zamierzano przedstawić Braci Muzułmanów). Obecność podwójnego agenta w izraelskim wywiadzie pozwoliła jednak kontrwywiadowi egipskiemu zorientować się w całej sprawie. Rezultatem były nowe aresztowania Żydów i zmuszenie ponad 500 z nich do opuszczenia Egiptu.

  Czador (perski: چادر) – zewnętrzny strój, noszony przez kobiety; jest to jedna z form przestrzegania hidżabu, czyli muzułmańskich zasad ubierania się, wywiedzionych z Koranu. Jest to tradycyjny strój noszony przez kobiety w Iranie.Muhammad Abd al-Hakim Amir, Mohamed Abdel Hakim Amer (arab. محمد عبد الحكيم عامر, Muḥammad ʿAbd al-Ḥakīm ʿĀmir; ur. 11 grudnia 1919, zm. 14 września 1967) – egipski wojskowy, działacz ruchu Wolnych Oficerów i uczestnik rewolucji 1952. W latach 1953-1967 głównodowodzący armią egipską, dowodził jej siłami w czasie kryzysu sueskiego, interwencji w Jemenie Północnym oraz wojny sześciodniowej. Obarczony winą za wywołanie wojny i klęskę Egiptu w tym konflikcie, popełnił samobójstwo w więzieniu.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szpiegostwo – forma działalności wywiadowczej polegająca na zdobywaniu informacji stanowiących tajemnice i przekazywaniu ich wywiadowi. W większości krajów świata szpiegostwo na rzecz obcego państwa jest przestępstwem kryminalnym zagrożonym najwyższymi karami.
  Faruk I (ur. 11 lutego 1920 w Kairze, zm. 18 marca 1965 w Rzymie) – król Egiptu (1936-1952) i Sudanu. Pochodził z dynastii Muhammad Ali.
  Jerzy Zdanowski (ur. 10 września 1949 w Opolu Lubelskim) – polski historyk i arabista, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki.
  Naseryzm jest arabską nacjonalistyczną ideologią polityczną, bazującą na myśli byłego egipskiego prezydenta Gamala Abdela Nasera. Naseryzm wywierał największy wpływ na politykę panarabską w latach 50. i 60. XX wieku, potem przerodził się częściowo w inne nacjonalistyczne ruchy w latach 70. Sam Nasser zmarł w 1970 roku.
  Kanał Sueski (arab. قناة السويس, trl. Qanā al-Suways) – kanał głębokowodny dla statków morskich łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, wykopany w latach 1859-1869. W południowej części trasa kanału przebiega przez Jezioro Krokodyli, Wielkie Jezioro Gorzkie i Małe Jezioro Gorzkie.
  Autorytaryzm – system rządów bezpartyjnych, opartych na autorytecie charyzmatycznego przywódcy, a często także na armii. Szczególnie rozpowszechniony w Europie w pierwszej połowie XX wieku, powstawał najczęściej wskutek nieefektywnego funkcjonowania systemów demokratycznych lub ich kompromitacji w oczach społeczeństwa. W przeciwieństwie do systemów totalitarnych, nie opiera się na uniwersalnej ideologii ani na masowym terrorze, lecz ogranicza się jedynie do represjonowania tych, którzy otwarcie go krytykują i dążą do jego obalenia.
  Feudalizm (z łac. feodum lub feudum - lenno) – nazwa określająca ustrój społeczno polityczny rozpowszechniony w średniowieczu w Europie, opierający się na systemie hierarchicznej zależności jednostek, z podziałem społeczeństwa na stany. W skład społeczeństwa feudalnej Polski wchodziła:szlachta, duchowieństwo, mieszczanie i chłopi . Aczkolwiek systemy o podobnej konstrukcji i działaniu odnaleźć można również w innych okresach i w innych kręgach kulturowych. Również na kontynencie europejskim pewne pozostałości systemu feudalnego odnaleźć można jeszcze dziś, co więcej niektóre jego elementy były istotną częścią ustroju ekonomicznego niektórych państw jeszcze w XIX stuleciu. W teorii marksistowskiej feudalizm jest formacją społeczną następującą po niewolnictwie, a przed kapitalizmem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.