• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Request for Comments  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, ISO (ang. International Organization for Standardization, fr. Organisation internationale de normalisation) – organizacja pozarządowa zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne.Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.
  Humorystyczne RFC[ | edytuj kod]
   Osobny artykuł: Primaaprilisowe RFC.

  22 czerwca 1973 roku ukazał się pierwszy humorystyczny dokument RFC zatytułowany „ARPAWOCKY” (RFC 527). W późniejszych latach wydano ich jeszcze kilka, natomiast od 1989 roku publikowane są one regularnie w prima aprilis. Praktycznie wszystkie nie mają żadnego zastosowania; zostały napisane dla rozrywki. Oto tytuły niektórych z takich dokumentów:

  Prima aprilis (z łac. 1 kwietnia, łc.: Prima dies Aprilis), dzień żartów – obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, kłamaniu, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest jeszcze wyjaśnione.Mirror (ang.) – lustro – kopia strony internetowej lub innych zasobów (np. bazy danych lub plików udostępnianych przez FTP).
 • TELNET – opcja gubienia danych (RFC 748, 1 kwietnia 1978)
 • Transmisja datagramów IP przez gołębie pocztowe (RFC 1149, 1 kwietnia 1990)
 • Hyper Text Coffee Pot Control Protocol (HTCPCP/1.0) (RFC 2324, 1 kwietnia 1998)
 • Transmisja pakietów IP poprzez gołębie pocztowe z QoS (RFC 2549, 1 kwietnia 1999)
 • Protokół Generowania Liczby PI (RFC 3091, 1 kwietnia 2001)
 • Etymologia słowa „foo” (RFC 3092, 1 kwietnia 2001)
 • Electricity over IP (RFC 3251, 1 kwietnia 2002)
 • Format[ | edytuj kod]

  Wszystkie dokumenty RFC są dostępne w podstawowej formie jako tekst ASCII, z wyjątkiem RFC 1119 opublikowanego w formacie Postscript. Dokumenty RFC można także spotkać w innych formatach.

  Internet Engineering Task Force to nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie.Standard de facto (łac. standard faktyczny) – standard lub zbiór zwyczajów i technologii stosowanych powszechnie przez informatyków i użytkowników komputerów, który nie jest uznany przez żadną z formalnych organizacji standaryzacyjnych.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ARPANET (ang. Advanced Research Projects Agency Network) – pierwsza sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Jest bezpośrednim przodkiem Internetu. Istnieje do dzisiaj.
  Jon Postel (ur. 6 sierpnia 1943, zm. 16 października 1998), pełne nazwisko Jonathan Bruce Postel – jeden z najważniejszych twórców Internetu.
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Steve D. Crocker (ur. 15 października 1944 w Pasadenie) – pomysłodawca serii Request for Comments, autor pierwszego dokumentu RFC i wielu innych. Uzyskał tytuł licencjata z matematyki (1968) i doktora informatyki (1977) na Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA) w Los Angeles. W 2011 Crocker został przewodniczącym zarządu ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów).
  Hyper Text Coffee Pot Control Protocol, HTCPCP – żartobliwe rozszerzenie protokołu HTTP, służące kontrolowaniu, monitorowaniu i diagnozowaniu działania ekspresów do kawy. Protokół został opisany i włączony do zbioru dokumentów Request For Comment jako RFC 2324 1 kwietnia 1998, jest więc żartem przygotowanym na Prima aprilis, podobnie jak inne dokumenty RFC wydawane 1 kwietnia. Nazwę protokołu można przetłumaczyć z języka angielskiego na polski jako Hipertekstowy protokół kontroli ekspresu do kawy.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.717 sek.