Republika Nowej Afryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Republiki Nowej Afryki
Mapa największych skupisk Afroamerykanów, czyli proponowanego obszaru „Nowej Afryki”
Pierwszy „Prezydent” Republiki Nowej Afryki

Republika Nowej Afryki, ang. Republic of New Afrika (RNA), proponowane przez radykalny ruch społeczny czarnoskórych mieszkańców USA państwo w granicach USA, na terenie stanów: Luizjana, Missisipi, Alabama, Georgia oraz Karolina Południowa. Według innych propozycji obejmowały by także część lub całość stanów: Arkansas, Teksas, Karolina Północna, Tennessee i Floryda.

Black Power (Czarna siła) - slogan odnoszący się do aspiracji wielu Afrykanów (zarówno w samej Afryce, jak i poza nią) do samookreślenia - idei, że Afrykanie powinni mieć swoją własną władzę, a nie być poddani władzy obcego rządu. Termin "obcy rząd" dotyczy rządów składających się z nie-Afrykanów, których instytucje są zbudowane na obcych Afrykanom tradycjach.Ku Klux Klan (KKK) – organizacja rasistowska, utworzona w miejscowości Pulaski w Stanach Zjednoczonych, częściowo zakonspirowana, walcząca o utrzymanie supremacji białych w USA i dążąca do ograniczenia praw Afroamerykanów, Żydów oraz katolików (mimo iż jego członkowie uważali KKK za stowarzyszenie chrześcijańskie), zorganizowane na wzór tajnego stowarzyszenia. Powstała w XIX wieku (po wojnie secesyjnej), reaktywowana w 1915 roku, w szczytowym momencie posiadała ok. 4 mln członków w całych Stanach Zjednoczonych. Począwszy od lat 30. popularność KKK zaczęła jednak gwałtownie spadać i w konsekwencji w 1944 roku organizacja została rozwiązana. Po II wojnie światowej ruch zaczął się odradzać, ale w znacznie bardziej ograniczonej formie. Z powodu dopuszczania się przemocy na tle rasowym i religijnym był zwalczany przez Kongres Stanów Zjednoczonych i władze federalne. Na przełomie XX i XXI wieku składał się z szeregu marginalnych i niezależnie od siebie działających organizacji. Można więc mówić w perspektywie historycznej o co najmniej trzech Ku-Klux-Klanach, niezależnych i nie zachowujących ciągłości swojej historii.

Na zjeździe w Detroit, 31 marca 1969 roku ogłoszono deklarację niepodległości. Powoływano się w niej na prawo do zadośćuczynienia, które miało przysługiwać czarnym mieszkańcom USA za lata niewoli i upokorzenia. Do życia powołano Republikę Nowej Afryki, która obejmować miała - według różnych wersji - rejon tzw. „Czarnego pasa” w USA. Planowano też referendum, w którym Afroamerykanie mieliby się wypowiedzieć, którego państwa wolą być obywatelami: Stanów Zjednoczonych, czy Republiki Nowej Afryki.

Republika Lakocka, ang. Republic of Lakotah, lak.Lakotah Oyate, proponowane państwo w granicach USA, na terenie stanów: Dakota Północna, Dakota Południowa, Nebraska, Wyoming oraz Montana. 19 grudnia 2007 indiański aktywista Russell Means i nieliczni inni aktywiści z plemienia Lakotów ogłosili, że jednostronnie zrywają wszystkie traktaty zawarte ponad 150 lat temu z rządem USA. Według lidera separatystów Russella Meansa nie jest to secesja, lecz wznowienie niepodległości.Apartheid (z języka afrikaans od apart = osobno i sufiksu -heid) – teoria głosząca konieczność osobnego rozwoju społeczności różnych ras, a także bazujący na tej teorii system polityczny panujący w Republice Południowej Afryki do połowy lat 90. XX wieku, oparty na segregacji rasowej.

Pierwszą głową tego państwa został Robert F. Williams, który był czarnoskórym radykalnym działaczem przebywającym wówczas na emigracji w Chinach. W latach 50. zorganizował on Czarną Zbrojną Gwardię, która strzegła czarnoskórych przed organizacjami w rodzaju Ku Klux Klanu. Zorganizował także grupy tzw. „Freedom Riders”, demonstracyjnie sprzeciwiające się amerykańskiej wersji apartheidu. W 1961 roku poszukiwany przez policję Williams zbiegł na emigrację na Kubę, gdzie - wzorując się na Radiu Wolna Europa - razem z Fidelem Castro założył „Radio Free Dixie” kierowane do czarnoskórych Amerykanów (które władze USA zagłuszały tak, jak władze Państw Bloku Wschodniego „Radio Wolna Europa”). W 1965 roku wyjechał do Chin, skąd wrócił do USA w 1969 roku. Aresztowany, w 1975 roku został oczyszczony z wszelkich zarzutów i podjął pracę na uniwersytecie.

Radio Wolna Europa (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, ang. Radio Free Europe/Radio Liberty) – rozgłośnia finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych, utworzona w 1949 z połączenia "Radia Wolna Europa" i "Radia Swoboda". Swoją misję określa następująco: "Promować wartości i instytucje demokratyczne przez rozpowszechnianie prawdziwych informacji i idei".Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.

Zwolennicy koncepcji Republiki Nowej Afryki, oskarżani o kontrowersyjne i wywrotowe działania (w tym akty przemocy) i znajdujący się w związku z tym pod czujnym okiem władz, policji i FBI, byli w latach 70. wielokrotnie aresztowani i sądzeni. Przyczyniło się to do upadku ich idei i zaprzestania działalności na rzecz jej urzeczywistnienia.

Referendum (głosowanie ludowe) – forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania (tj. mający czynne prawo wyborcze). W czasie referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu.Malcolm X (ur. 19 maja 1925 w Omaha jako Malcolm Little, zm. 21 lutego 1965 w Harlemie jako El-Hajj Malik El-Shabazz - arab. الحاجّ مالك الشباز) – radykalny przywódca ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Malcolm X
 • Robert F. Williams
 • Black Power
 • Afroamerykanie
 • Republika Lakocka
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Separatyzmy w USA (pol.)
 • The Republic of New Afrika (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).
  Fidel Alejandro Castro Ruz (ur. 13 sierpnia 1926 w Biránie) – kubański polityk i prawnik, od 1 stycznia 1959 do 24 lutego 2008 przewodniczący Rady Państwa i premier Republiki Kuby, pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Kuby i przywódca rewolucji kubańskiej (El Máximo Lider). Z racji przewodzenia Armii Powstańczej w latach 1956-1959 popularnie nazywany El Comandante.

  Reklama