Republika Austriacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Republika Austriacka (niem. Republik Österreich) – państwo na terenie obecnej Austrii, które istniało od 21 października 1919 roku do 12 lutego 1934 roku.

Lista ministrów spraw zagranicznych Monarchii Habsburgów, Cesarstwa Austriackiego i Austro-Węgier do 1918 roku. Do powstania 1848 roku kanclerz Austrii był też jednocześnie ministrem spraw zagranicznych. III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

Republika istniała od ratyfikacji przez austriacki parlament traktatu z Saint Germain, który wymusił zmianę dotychczasowej nazwy (Republika Niemieckiej Austrii), doprowadził do istotnej korekty granic oraz zabronił podejmowania prób zjednoczenia z Niemcami.

Jej schyłkiem było przejęcie władzy przez kanclerza Engelberta Dollfußa w 1932 roku, który w rok później rozwiązał parlament i rozpoczął rządy za pomocą dekretów. Dollfuß zbliżył się w swojej polityce do Mussoliniego, broniąc Austrii przed ekspansją III Rzeszy. 12 lutego 1934 roku zmieniono nazwę na Federalne Państwo Austriackie. Pół roku później, 25 lipca 1934, Dollfuß został zamordowany w zamachu zorganizowanym przez austriackich nazistów.

Austriacki ruch narodowosocjalistyczny wywodził się z Niemieckiej Partii Robotniczej (Deutsche Arbeiterpartei, DAP), ugrupowania założonego w 1903, działającego wśród niemieckiej ludności Austro-Węgier, głównie na terenach późniejszej Austrii oraz Czech i Moraw, postulującego walkę w obronie niemieckich robotników, a od 1913 także głoszącego hasła antysemickie.Republika Niemieckiej Austrii (niem. Republik Deutschösterreich, Deutsch-Österreich) – krótkotrwałe państwo na terenie obecnej Austrii oraz częściowo Włoch, Czech, Słowenii i terenu dzisiejszej Polski, które istniało od 11 listopada 1918 roku do 21 października 1919 roku.

Wyniki wyborów[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • historia Austrii
 • Republika Niemieckiej Austrii (1918–1919)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Graham, Malbone W., Foreign Governments and Politics. The Constitutional Crisis in Austria, „The American Political Science Review” 24:1 (1930).
 • Warto wiedzieć że... beta

  Federalne Państwo Austriackie (niem. Bundesstaat Österreich) - nazwa państwa austriackiego od 12 lutego 1934 roku do 12 marca 1938 roku.
  Traktat w Saint-Germain-en-Laye – traktat pokojowy podpisany 10 września 1919 roku w podparyskiej miejscowości Saint-Germain-en-Laye pomiędzy państwami Ententy a Austrią, będącą spadkobierczynią Austro-Węgier, w czasie I wojny światowej jednego z Państw Centralnych. Wszedł w życie 16 lipca 1920 r.

  Reklama