• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reno - Nevada  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Whanganui lub Wanganui – miasto w Nowej Zelandii, położone na zachodnim wybrzeżu Wyspy Północnej nad Południową Zatoką Taranaki. Miasto leży nad rzeką Whanganui, która jest najdłuższą żeglowną rzeką w Nowej Zelandii. Wanganui znajduje się około 200 kilometrów na północ od Wellington. Większa część miasta znajduje się na północno-zachodnim brzegu rzeki Whanganui tylko nieliczne przedmieścia zlokalizowane są na sąsiednim brzegu. Na rzece są 4 mosty - Cobham Bridge, City Bridge, Dublin Street Bridge i kolejowy Aramoho Bridge (tylko dla pieszych oraz pociągów).
  Demografia[ | edytuj kod]

  Według spisu statystycznego z roku 2000, w Reno mieszkało 180 480 ludzi, było 73 904 gospodarstw domowych i 41 681 rodzin. Gęstość zaludnienia wynosiła 1008,3/km² (2611,4/milę²). Było 79 453 domów mieszkalnych – średnia gęstość wynosiła 443,9/km² (1 149,6/milę²). 77,46% mieszkańców stanowili biali, 2,58% Afroamerykanie, 1,26% Indianie, 5,29% Azjaci, 0,56% mieszkańcy wysp Pacyficznych, 9,26% innych ras, 3,60% mieszanych ras. Latynosi stanowili 19,18% populacji.

  Chacor ha-Gelilit (hebr. חצור הגלילית, arab. ياصور; oficjalna pisownia w ang. Hatzor HaGlilit) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.Pory roku – okresy klimatyczne, będące następstwem ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca i nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny orbity tego ruchu. Ruch obiegowy Ziemi przy stałym nachyleniu osi obrotu sprawia, że warunki oświetlenia Ziemi zmieniają się w rytmie rocznym, co pociąga za sobą zmiany klimatyczne oraz wpływa na wegetację roślin i tryb życia zwierząt. Nauka o wpływie pór roku na świat roślin i zwierząt to fenologia.

  W 27,6% spośród 73 904 gospodarstw domowych były dzieci poniżej 18 roku życia. 40,5% gospodarstw zamieszkiwały małżeństwa, w 10,6% zamieszkiwały niezamężne kobiety, a 43,6% osoby o innym statusie. W 32,6% mieszkały osoby samotne, a w 9,2% ludzie powyżej 65 roku życia. Przeciętne gospodarstwo składało się z 2,38 osób, a przeciętna liczebność rodziny wynosiła 3,06 osoby.

  Shannon Bahrke (ur. 7 listopada 1980 r. w Reno) – amerykańska narciarka dowolna, 2-krotna medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w jeździe po muldach - srebrna z Salt Lake City (2002) i brązowa z Vancouver (2010). Startowała również podczas Igrzysk Olimpijskich 2006 w Turynie, gdzie zajęła 10. miejsce w jeździe po muldach. Ma na koncie także dwa medale mistrzostw świata: srebro w jeździe po muldach z Madonna di Campiglio (2007) oraz brąz w podwójnych muldach (dual moguls), zdobyty w amerykańskim Deer Valley w marcu 2003. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2006/2007, kiedy to zajęła 4 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacjach jazdy po muldach oraz jazdy po muldach podwójnych była druga. W sezonie 2002/2003 wywalczyła małą kryształową kulę w klasyfikacji jazdy po muldach.Stany Zjednoczone Ameryki – państwo związkowe złożone z 50 stanów, w tym 48 tzw. stanów kontynentalnych oraz stanu Alaska – oddzielonego od pozostałych stanów kontynentalnych obszarem Kanady – i stanu Hawaje, położonego na archipelagu o tej samej nazwie. W 1791 roku wydzielony został dodatkowo okręg stołeczny (Dystrykt Kolumbii, potocznie zwany Waszyngtonem), będący oficjalną stolicą państwa.

  23,2% populacji stanowiły osoby do 18 roku życia, 11,8% od 18 do 24 lat, 31,5% w wieku od 25 do 44 lat, 22,2% pomiędzy 45 a 64 rokiem życia, a 11,4% osoby powyżej 65 lat. Średni wiek wynosił 34 lata. Na 100 kobiet przypadało 104,6 mężczyzn. Na każde 100 kobiet powyżej 18 roku życia przypadało 104,0 mężczyzn.

  Przeciętny dochód gospodarstwa domowego wynosił 40 530$, a rodziny 49 582$. Średni dochód mężczyzn wynosił 33 204$, a kobiet 26 763$. Dochód na głowę mieszkańca wynosił 22 520$. Około 8,3% rodzin i 12,6% populacji żyło poniżej granicy ubóstwa (w tym 16,3% osób poniżej 18 roku życia i 7,1% osób w wieku powyżej 65 lat).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Doug "Cosmo" Clifford (ur. 24 kwietnia 1945 w Palo Alto, Kalifornia, USA) – perkusista w amerykańskiej grupie rockowej Creedence Clearwater Revival. Po rozpadzie zespołu, Clifford i basista CCR, Stu Cook dołączyli do zespołu Dona Harrisona. Clifford nagrał również album solowy, a w 1995 razem z Cookiem założył zespół Creedence Clearwater Revisited.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Tajlandia Udon Thani, Tajlandia
 • Izrael Chacor ha-Gelilit, Izrael
 • Nowa Zelandia Wanganui, Nowa Zelandia
 • Taizhong, Tajwan
 • Sławni mieszkańcy[ | edytuj kod]

 • Mädchen Amick – aktorka
 • Shannon Bahrke – srebrna medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 roku, brązowa medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2010 roku, i zdobywczyni Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym w 2003 roku
 • Chino XL – raper
 • Doug Clifford – perkusista Creedence Clearwater Revival.
 • Alesha Deesing - siatkarka
 • Joe Flanigan – aktor.
 • Curtis Hanson – Producent, scenarzysta i reżyser takich filmów jak: 8. Mila, Tajemnice Los Angeles, Ręka nad kołyską i innych.
 • Shannyn Sossamon – aktorka znana między innymi z takich filmów jak Obłędny rycerz, 40 dni i 40 nocy i Żyć szybko, umierać młodo.
 • Sharon Stone – aktorka
 • Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową, oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed zimą.United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rodeo jest sportem powstałym z pracy z bydłem głównie w Ameryce, a także w Hiszpanii i Australii. Bazuje ono na umiejętnościach wymaganych do pracy kowbojów. Dzisiaj jest to sportowe wydarzenie składające się z konkurencji związanych głównie z końmi, a także z bydłem, zaprojektowane do sprawdzenia umiejętności i prędkości startujących zawodników. Rodeo jest bardzo ściśle powiązane z western riding (można powiedzieć, że jest jego częścią), czyli stylem jazdy, w którym są szkolone konie, biorące udział w rodeo (nie dotyczy dzikich koni, używanych w niektórych konkurencjach).
  Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.
  Alesha Deesing (ur. 10 września 1985 w Reno) – amerykańska siatkarka. Gra na pozycji środkowa. Obecnie występuje we włoskiej Serie A, w drużynie Foppapedretti Bergamo.
  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.
  Mistrzostwa świata w boksie 1986 odbywały się w dniach 8 – 18 maja 1986 roku w mieście Reno w Stanach Zjednoczonych.
  Deweloper – inwestor, czyli osoba fizyczna lub prawna, która inwestuje w budowę nieruchomości budynkowych (domów mieszkalnych, obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych) z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem.
  XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.031 sek.