Renata Walczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Renata Marta Walczak (ur. 18 czerwca 1963 w Płocku) – doktor habilitowana inżynier nauk rolniczych, profesor nadzwyczajna Politechniki Warszawskiej.

Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Renata Walczak pochodzi z Płocka, gdzie uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Ukończyła studia w zakresie inżynieria środowiska na Wydziale Budownictwa i Maszyn Rolniczych Politechniki Warszawskiej. W 1987 rozpoczęła pracę na macierzystej uczelni na stanowisku asystentki, od 1995 na stanowisku adiunktki. W tym też roku doktoryzowała się w dziedzinie nauk technicznych na podstawie rozprawy Metoda oceny efektywności energetycznej recyrkulacji w procesie suszenia zielonek w suszarce bębnowej (promotor – Leszek Powierża). W 2008 habilitowała się w Instytucie Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w dziedzinie nauk rolniczych o specjalności inżynieria rolnicza na podstawie pracy Metoda oceny efektywności energetycznej suszarek rolniczych. Od 2014 jest profesor nadzwyczajną Politechniki Warszawskiej. Pełniła szereg funkcji na PW, m.in.: pełnomocniczka Prorektora Politechniki Warszawskiej ds. Międzynarodowych Programów Edukacyjnych (1995–2012), dyrektorka Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej (2012–2016), prorektor płockiej filii PW (2020–2024) oraz Dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 2003 uzyskała w Ministerstwie Skarbu Państwa uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Prowadziła zajęcia w VIA University College w Horsens w Danii. W latach 2007–2009 odbyła praktykę przemysłową w Dziale Diagnostyki Maszyn PKN Orlen.

Kilkukrotnie wyróżniana nagrodami Rektora PW. Otrzymała srebrny Medal za Długoletnią Służbę (2013) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod alfanumeryczny stworzony dla unikalnego identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich. Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – jedna z najstarszych szkół w Polsce. Jej korzenie sięgają 1180 roku, kiedy w Płocku powstała szkoła przy kolegiacie św. Michała. Obecnie działa pod nazwą "Liceum ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego", jej popularna nazwa to Małachowianka.

Publikacje książkowe[ | edytuj kod]

 • Wybrane metody planowania i kontroli realizacji projektu, Radom: ITE, 2013.
 • Podstawy zarządzania projektami. Metody i przykłady, Warszawa: Difin, 2014, ​ISBN 978-83-7930-033-4​.
 • Sukces projektu, Warszawa: CeDeWu, 2019, ​ISBN 978-83-8102-272-9​.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. dr hab. inż. Renata Walczak, prof. nzw. Życiorys naukowo-organizacyjny, pw.plock.pl, marzec 2016 [dostęp 2021-01-05] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-05].
  2. Renata Walczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-10-03].
  3. dr hab.inż. Renata Walczak, repo.bg.pw.edu.pl [dostęp 2020-10-03].
  4. Renata Walczak nową prorektor płockiej Filii Politechniki Warszawskiej, Tygodnik Płocki, 4 września 2020 [dostęp 2020-10-03].
  Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna (PKN Orlen) – polski koncern paliwowo-energetyczny, lider wśród przedsiębiorstw petrochemicznych w Europie środkowo-wschodniej. W obszarze działania koncernu znajduje się również produkcja polimerów oraz monomerów. Główny producent produktów petrochemicznych w Czechach. Obecnie zatrudniający ponad 20 000 pracowników. Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Medal za Długoletnią Służbę – polskie odznaczenie cywilne z okresu II Rzeczypospolitej, nadawane za pracę w służbie państwowej, przywrócone do systemu odznaczeń państwowych w Polsce w 2007 roku.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Reklama