Remote Desktop Protocol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Remote Desktop Protocol, RDP – protokół pozwalający na komunikację z usługą terminala graficznego w Microsoft Windows (Terminal Services). Usługa ta jest dostępna we wszystkich systemach operacyjnych Windows od wersji Windows 2000 za pomocą programu Podłączanie pulpitu zdalnego. RDP wykorzystywany jest również przez systemy operacyjne Linux, FreeBSD, Solaris i OS X. Przy domyślnych ustawieniach serwer RDP nasłuchuje na porcie TCP 3389 oraz na UDP 3389.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Protokół komunikacyjny to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia komunikacyjne w celu nawiązania łączności i wymiany danych.

Cechy Remote Desktop Protocol[ | edytuj kod]

 • 32-bitowa głębia koloru
 • 128-bitowe szyfrowanie algorytmem RC4 (certyfikat FIPS)
 • wzajemne uwierzytelnianie stron transmisji, jeszcze przed utworzeniem sesji
 • wsparcie dla Transport Layer Security
 • możliwość przekierowania dźwięku z serwera zdalnego na klienta
 • możliwość udostępniania urządzeń USB
 • możliwość udostępniania katalogów i drukarek na kliencie oraz uzyskania do nich dostępu przez zdalny pulpit na serwerze
 • możliwość dzielenia schowka systemowego między klientem a zdalnym pulpitem na serwerze
 • wsparcie dla kilku monitorów
 • wsparcie dla pulpitów do 4096 × 2048
 • wsparcie dla drukowania w sesji terminalowej bez konieczności instalowania sterowników drukarek na serwerze (dzięki XPS)
 • możliwość uruchamiania pojedynczych aplikacji (Remote Apps)
 • możliwość tunelowania ruchu przez SSL (Terminal Services Gateway)
 • wsparcie dla farm serwerów z dynamicznym przekierowaniem połączeń (Terminal Services Broker)
 • Najnowsza wersja RDP (wydana 12 sierpnia 2014 r.) to 8.0.

  RC4 (zwany również ARC4 albo ARCFOUR) jest popularnym szyfrem strumieniowym. Używany jest w protokołach, takich jak SSL oraz WEP. Pomimo, że RC4 jest odporny na kryptoanalizę liniową i kryptoanalizę różnicową to jest obecnie uznawany za niezbyt bezpieczny kryptosystem. RC4 nie jest zalecany do używania w nowych systemach.FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.

  Implementacje[ | edytuj kod]

  RDP jest protokołem wykorzystywanym w większości systemów z rodziny Windows: Windows Server 2003, Windows Home Server, Windows XP Professional, Windows XP Media Center i Tablet PC, Windows Fundamentals for Legacy PCs, Windows Vista Ultimate, Enterprise i Business. Domyślnie klient RDP jest dostępny na wszystkich edycjach Windows XP i Vista. Dla starszych systemów Windows jak 98 i Me firma Microsoft udostępnia program klienta do pobrania ze swojej strony WWW. Klient RDP jest również dostępny na platformie Linux. Istnieją także specjalnie przygotowane dystrybucje Linux Live, które uruchamiane z płyty CD przygotowują komputer do pełnienia funkcji terminala graficznego. Taki komputer może nie posiadać dysku twardego ponieważ „odchudzony” system uruchamiany jest z płyty CD. Przykładem takiej dystrybucji jest Thinclient (Thinstation).

  XML Paper Specification (XPS), wcześniej znany jako "Metro", to specyfikacja przechowywania i przeglądania dokumentów opracowana przez Microsoft. Specyfikacja określa formaty i zasady dystrybucji, archiwizacji, renderingu i przetwarzania dokumentów XPS. Warty zauważenia jest fakt, że język znaczników XPS jest podzbiorem XAML dla Windows Presentation Foundation, a więc metody użyte do renderowania aplikacji Windows mogą być używane dla dokumentów.UDP (ang. User Datagram Protocol – protokół pakietów użytkownika) – jeden z protokołów internetowych. UDP stosowany jest w warstwie transportowej modelu OSI.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Remote Desktop na portalu Technet
 • Warto wiedzieć że... beta

  TLS (ang. Transport Layer Security) – przyjęte jako standard w Internecie rozwinięcie protokołu SSL (ang. Secure Socket Layer), zaprojektowanego pierwotnie przez Netscape Communications. TLS zapewnia poufność i integralność transmisji danych, a także uwierzytelnienie serwera, a niekiedy również klienta. Opiera się na szyfrowaniu asymetrycznym oraz certyfikatach X.509.
  Solaris, Oracle Solaris (uprzednio Sun Solaris) – system operacyjny z rodziny Unix firmy Oracle (oryginalnie opracowany przez Sun Microsystems) pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC – obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Solaris 2.5.1 był również wydany dla architektury mikroprocesora PowerPC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System jest stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris są między innymi używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach.
  TLS (ang. Transport Layer Security) – przyjęte jako standard w Internecie rozwinięcie protokołu SSL (ang. Secure Socket Layer), zaprojektowanego pierwotnie przez Netscape Communications. TLS zapewnia poufność i integralność transmisji danych, a także uwierzytelnienie serwera, a niekiedy również klienta. Opiera się na szyfrowaniu asymetrycznym oraz certyfikatach X.509.

  Reklama