• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Remington Rand

  Przeczytaj także...
  Eckert-Mauchly Computer Corporation - amerykańska firma inżynierska, która zaprojektowała i zbudowała komputer UNIVAC I, pierwszą maszynę, która odniosła komercyjny sukces. Jej założyciele, John Presper Eckert i John Mauchly zbudowali najpierw w 1946 r. maszynę ENIAC, pierwszy wielki komputer ogólnego przeznaczenia.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  Unisys Corporation – amerykańska firma komputerowa o zasięgu globalnym, mająca siedzibę w Blue Bell, Pensylwania, powstała w 1986 r. z połączenia Burroughs Corporation i Sperry Corporation.

  Remington Rand – amerykański producent sprzętu biurowego i informatycznego, powstały w 1873 r. jako E.Remington and Sons po wydzieleniu z Remington Arms.

  Pierwszym produktem przedsiębiorstwa była maszyna do pisania – po ponad 50 latach, w 1925 r., już jako Remington Typewriter Company, firma wyprodukowała pierwszą elektryczną maszynę do pisania. W 1927 Remington połączył się z Rand Kardex, tworząc Remington Rand.

  W 1949 r. Remington Rand opracował maszynę 409, która była pierwszym komputerem przeznaczonym dla biznesu, sprzedawanym później jako Univac 60 i 120 – był to też pierwszy komputer użyty przez amerykański the U.S. Internal Revenue Service. W 1950 firma nabyła Eckert-Mauchly Computer Corporation, twórcę UNIVAC I. W 1953 Remington Rand opracowała UNIVAC 1103, pierwszy komercyjny komputer z pamięcią RAM.

  Remington Arms - amerykańska wytwórnia broni strzeleckiej i amunicji. Została założona w 1816 roku przez Eliphaleta Remingtona w Ilion w stanie Nowy Jork, pod nazwą E. Remington and Sons. Przedsiębiorstwo istnieje do dziś a w swojej historii wyprodukowało wiele udanych konstrukcji broni strzeleckiej. Obecnie jest jej największym producentem w Stanach Zjednoczonych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1955 Remington Rand połączyła się z firmą Sperry Corporation, tworząc Sperry Rand.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Unisys Corporation
 • Warto wiedzieć że... beta

  UNIVAC I (Universal Automatic Computer) - pierwszy na świecie elektroniczny komputer ogólnego przeznaczenia, zbudowany w 1951 r. przez Johna Eckerta i Johna Mauchly z Eckert-Mauchly Computer Corporation (nabytą w tym okresie przez Remington Rand) i użyty m.in. przez amerykańskie biuro spisowe - U.S.Census Bureau.
  Maszyna do pisania – urządzenie mechaniczne o napędzie ręcznym lub elektrycznym, posiadające klawisze, które naciskane powodują wydrukowanie metodą typograficzną określonych znaków na umieszczonym w maszynie podłożu drukowym (najczęściej papierze). Urządzenie może być również wspomagane modułem elektronicznym umożliwiającym zapamiętywanie wpisywanego tekstu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.703 sek.