Rekluz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rekluza w celi bł. Doroty z Mątowów

Rekluz, rekluzazakonnik lub zakonnica zobowiązujący się do nieopuszczania własnej celi i niekontaktowania się z innymi zakonnikami. Skrajnym rodzajem rekluzji było zamurowanie w celi aż do śmierci.

Dorota z Mątowów OFS lub Dorota z Mątów, właśc. Dorota Schwartze (ur. 25 stycznia 1347 w Groß-Montau w Prusach, zm. 25 czerwca 1394 w Marienwerder) − wdowa, tercjarka franciszkańska, rekluza, stygmatyczka, błogosławiona lub święta Kościoła rzymskokatolickiego.Zakonnik – człowiek, który wybrał życie w jakiejś wspólnocie religijnej. Kapłana zakonnika często nazywa się ojcem (pater), a zakonników niekapłanów braćmi (frater).

W monastycyzmie prawosławnym analogiczna forma umartwienia się nosi nazwę zatworniczestwa.

Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Dorota z Mątowów
  • Ewa z Leodium
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Święty Serafim Sarowski. Żywot i pouczenia. hieromnich Gabriel (Hagioryta), M. Jakimiuk, J. Misiejuk (red.). Hajnówka: Bratczyk, 1999, s. 18. ISBN 83-910025-3-5.
    Reklama