Rejs (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kwestie z filmu okazane podczas promocji 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2008)
Quotation from Cruise1.jpg
Quotation from Cruise.jpg

Rejs – polska czarno-biała komedia filmowa z 1970 roku w reżyserii Marka Piwowskiego.

Kaowiec (od skrótowca KOkulturalno-oświatowy) – w PRL instruktor kulturalno-oświatowy. Osoba, która na różnych imprezach (bale, wieczorki zapoznawcze, wycieczki, wczasy, grzybobrania) miała dbać o odpowiedni poziom rozrywki.Akademia Polskiego Filmu – dwuletni kurs dotyczący historii polskich filmów fabularnych, realizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Tematem filmu jest rejs statkiem wycieczkowym Wisłą (tak naprawdę nie do końca wiadomo, dokąd płynie ten statek, ale spostrzegawczy widz rozpozna panoramę Torunia w pierwszym ujęciu filmu i rozkład rejsów z wyszczególnieniem miast Grudziądz i Gdańsk w kolejnym). Podczas rejsu osobnik podający się za instruktora kulturalno-oświatowego (Stanisław Tym) stopniowo podporządkowuje sobie pasażerów, organizując szereg różnorodnych gier i zabaw, które wprawiają wycieczkowiczów w niedający się pohamować entuzjazm.

Stanisław Tym pseud. Andrzej Kill (ur. 17 lipca 1937 w Małkini Górnej) – polski satyryk, aktor, komediopisarz, reżyser i felietonista.„Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).

Film, zrealizowany przez Piwowskiego do spółki z Januszem Głowackim, zasłynął jako jeden z pierwszych polskich filmów pełnometrażowych zrealizowanych metodą improwizacji. Brawurowo wyreżyserowany film, który okazał się gorzką satyrą na społeczeństwo polskie po wydarzeniach marcowych 1968 roku, został brutalnie potraktowany przez cenzurę komunistyczną. Otrzymawszy najniższą kategorię artystyczną, Rejs był dystrybuowany jedynie w kinach studyjnych, w których jednak natychmiast osiągnął ogromną popularność. Współcześnie Rejs funkcjonuje w społecznym obiegu jako film kultowy, który pomógł zaistnieć aktorsko nie tylko Tymowi, ale również duetowi Zdzisław MaklakiewiczJan Himilsbach.

Leszek Kowalewski (ur. 1946, zm. 1990) – polski aktor niezawodowy, znany z roli Poety w filmie Rejs w reż. Marka Piwowarskiego.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Fabuła[ | edytuj kod]

Na pokład statku wycieczkowego, który odbywa rejs po Wiśle, dostaje się pasażer na gapę. Kapitan bierze go za instruktora kulturalno-oświatowego. Zdezorientowany gapowicz, wcielając się w kaowca, zaczyna wczuwać się w rolę. Organizuje wydarzenia kulturalne na pokładzie, do uczestnictwa w których zmusza pasażerów. Fałszywy kaowiec szybko zdobywa sojuszników, a pasażerowie licytują się na pomysły organizacji życia kulturalnego na statku. Pogrążoną w marazmie wycieczkową mikrospołeczność ogarnia entuzjazm do wspólnej zabawy. Organizują więc bal maskowy, na którym tężyzna fizyczna ma odgrywać obok kultury i sztuki najważniejszą rolę. Wydarzenia przybierają niebezpieczny obrót, ale organizatorzy nie są w stanie powstrzymać przebiegu zdarzeń, a fałszywy kaowiec upaja się coraz większą władzą nad wycieczkowiczami.

Jan Němec (ur. 12 lipca 1936 w Pradze, zm. 18 marca 2016 tamże) – czeski reżyser i scenarzysta filmowy. Jeden z czołowych twórców tzw. nowej fali w kinie czechosłowackim lat 60. XX wieku.Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.

Obsada[ | edytuj kod]

Źródło: Filmpolski.pl

 • Stanisław Tym jako fałszywy kaowiec
 • Zdzisław Maklakiewicz jako inżynier Mamoń
 • Wanda Stanisławska-Lothe jako Krystyna Mamoniowa
 • Jan Himilsbach jako Sidorowski
 • Irena Iżykowska jako Sidorowska
 • Andrzej Dobosz jako filozof
 • Ryszard Pietruski jako kapitan
 • Feridun Erol jako marynarz
 • Jolanta Lothe jako dziewczyna przechadzająca się w strojach kąpielowych
 • Jerzy Dobrowolski jako kolega kaowca
 • Maciej Michalak
 • Janusz Kłosiński jako śpiewak Józiu
 • Leszek Kowalewski jako poeta
 • Wojciech Pokora jako uczestnik rejsu
 • Roman Suszko jako brodacz
 • Wacław Antczak jako członek komisji konkursowej
 • J. Bezamson
 • Eugeniusz Gajewski jako członek komisji konkursowej
 • Maria Gęsicka jako pani Misia
 • Wawrzyniec Trybała-Olszewski jako śpiewak
 • J. Piekarski
 • A. Sobczyk jako sędzia
 • Roman Sokołowski jako uczestnik zgaduj-zgaduli
 • Piotr Pietrzyk jako uczestnik zgaduj-zgaduli
 • Tomasz Lengren (niewymieniony w czołówce)
 • Zofia Czerwińska (niewymieniona w czołówce)
 • Jerzy Karaszkiewicz jako wędkarz
 • Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego - wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego -najstarszej uczelni w Polsce. Wydaje ponad 200 tytułów rocznie. Wydawnictwo specjalizuje się w podręcznikach akademickich (również medycznych). Równie istotne są wydawnictwa seryjne i monografie naukowe. Do najważniejszych serii należą: antropologiczna Cultura, poświęcona kulturom Wschodu Ex Oriente, historyczna Historiai, serie Psychiatria i Psychologia oraz najnowsze: Media, Politika, Mysterion. Profil Wydawnictwa wykracza znacznie poza ramy oficyn uniwersyteckich - wydawnictwo publikuje także książki popularnonaukowe i popularyzatorskie. Wydaje także publikacje niskonakładowe (które ukazują się zasadniczo w oparciu o dotacje).Aktor niezawodowy, in. naturszczyk (ros. натурщик ‘model’) – nieprofesjonalny odtwórca roli aktorskiej w filmie. Udział aktorów niezawodowych charakterystyczny był dla pewnych gatunków oraz nurtów w historii kinematografii (m.in. radziecka szkoła montażu, neorealizm włoski, czechosłowacka nowa fala). Wykorzystanie aktorów niezawodowych ma na celu zaakcentowanie realizmu opowiadanej historii, a także uwypuklenie cech postaci typowych dla danego środowiska, grupy zawodowej, klasy społecznej itp.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Studio Filmowe „Tor” (SF „Tor”) – polska wytwórnia filmowa utworzona w 1967 w Warszawie, od 2011 państwowa instytucja kultury; od 1980 dyrektorem wytwórni jest Krzysztof Zanussi.
  Wojciech Pokora (ur. 2 października 1934 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, występujący głównie w repertuarze komediowym.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Dyskusyjny klub filmowy (DKF, ang. film society, fr. ciné club) to zrzeszenie miłośników sztuki filmowej, mające na celu pogłębianie wiedzy członków klubu na temat tej sztuki oraz jej popularyzację. Głównym sposobem realizacji tych celów są projekcje filmów o wysokich walorach artystycznych lub poznawczych. Jednak z założenia DKF nie ogranicza się tylko do takiej formy, uzupełniając projekcje o prelekcje, dyskusje, spotkania z twórcami, publikacje.
  Jerzy Karaszkiewicz (ur. 1 stycznia 1936 w Warszawie, zm. 17 grudnia 2004, tamże) – polski aktor filmowy i teatralny.
  Tomasz Lengren (ur. 7 marca 1945 w Lublinie, zm. 9 lipca 2008 w Warszawie) – polski aktor i wykładowca sztuki aktorskiej oraz reżyser teatralny i filmowy. Był synem grafika Zbigniewa Lengrena i bratem scenograf Katarzyny Lengren. Zmarł na raka.

  Reklama