Rejon klecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rejon klecki (biał. Клецкі раён) – rejon w centralnej Białorusi, w obwodzie mińskim.

Województwo nowogródzkie – jedno z 16 województw II Rzeczypospolitej w latach 1921-1939. Siedzibą władz województwa był Nowogródek. Zostało zlikwidowane przez okupacyjne władze radzieckie we wrześniu 1939 roku.Radziwiłłmonty lub Radziwilimonty (błr. Красная Звязда, Krasnaja Zwiazda; ros. Красная Звезда, Krasnaja Zwiezda) – wieś na Białorusi, w obwodzie mińskim, w rejonie kleckim, siedziba sielsowietu.

Centrum administracyjnym rejonu jest miasto Kleck.

Historia[ | edytuj kod]

W okresie od 1921 do 17 września 1939 obszar obecnego rejonu kleckiego znajdował się w granicach Polski, należąc do powiatu nieświeskiego, województwa nowogrodzkiego. Na jego obszarze działał batalion Korpusu Ochrony Pogranicza "Kleck". 17 września został zajęty przez Armię Czerwoną i włączony do ZSRR, w którego granicach pozostał do 1991. Od 1991 jednostka administracyjna niepodległej Białorusi.

Hrycewice (biał. Грыцэвічы; ros. Грицевичи) – agromiasteczko na Białorusi, w rejonie kleckim obwodu mińskiego, nad rzeką Łanią, około 11 km na południowy wschód od Klecka. Siedziba sielsowietu.Obwód baranowicki (biał. Баранавіцкая вобласць, ros. Барановичская область) – jednostka administracyjna istniejąca w latach 1939–1954 (de facto: 1940–1941, 1944–1954) utworzona na terenie dawnego województwa nowogródzkiego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Obwód miński (biał. Мíнская во́бласць, Minskaja wobłasć, ros. Минская область) – obwód Białorusi leżący w jej centralnej części kraju. Stolicą obwodu jest Mińsk.
Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.
Kleck (biał. Клецк) – miasto na Białorusi, w obwodzie mińskim, siedziba rejonu kleckiego, do 1945 w Polsce, w województwie nowogródzkim, w powiecie nieświeskim, siedziba gminy Kleck. Był miastem królewskim I Rzeczypospolitej.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
Powiat nieświeski – powiat utworzony 7 listopada 1920 r. pod Zarządem Terenów Przyfrontowych i Etapowych z części powiatów baranowickiego (gminy: Łań, Sieniawka, Kleck, Snów, Howiezna, Horodziej, Mir i Zuchowicze) i słuckiego (gminy: Ceładowicze i Hrycewicze). 19 lutego 1921 r. wszedł w skład nowo utworzonego województwa nowogrodzkiego. Jego stolicą był Nieśwież. W skład powiatu wchodziło 10 gmin i 3 miasta.

Reklama