Rejent Milczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rejent Milczek – postać literacka występująca w komedii Aleksandra Fredry pt. Zemsta, antagonista Cześnika.

Marian Jacek Woszczerowicz (ur. 11 września 1904 w Siedlcach, zm. 19 października 1970 w Warszawie) – polski aktor charakterystyczny, teatralny, filmowy i radiowy, reżyser, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.Cześnik Maciej Raptusiewicz – jedna z głównych postaci Zemsty Aleksandra Fredry. Cześnikiem ziemski (w dawnej Polsce cześnik kładł przed królem potrawy). Jego urząd był ważniejszy od urzędu rejenta na dworze. Stary kawaler, buntownik, raptus, łatwo wybucha gniewem. Wysoki, czerstwy, dobrze zbudowany, w średnim wieku, szczery, dąży wprost do celu. Jego wykształcenie jest znikome. Konfederat barski za młodu walczył z Moskalami służąc prawdopodobnie pod komendą Kazimierza Pułaskiego. Wiek nieznany, cierpi na różne choroby np. kurcz żołądka i reumatyzm. Jest postacią komiczną. Jego ulubionym powiedzeniem jest "mocium panie". Ma swego znienawidzonego wroga, którym jest Rejent Milczek, jego antagonista. Cześnik ma problemy z kobietami, ponieważ nie umie flirtować. Chce wziąć ślub z Podstoliną, lecz nie udaje mu się to. Jego bratanicą jest Klara, która kocha Rejentowego syna - Wacława Milczka.

Właściciel zamku w Odrzykoniu. Wdowiec, samotnie wychowuje syna, Wacława. Skryty, małomówny, zawzięty i sprytny. Udaje pobożnego, poprzez częste powtarzanie kwestii: Niech się dzieje wola Nieba, Z nią się zawsze zgadzać trzeba. Człowiek ten jest również przewrotny, okrutny i surowy. Nie liczy się ze zdaniem innych, oraz jest bardzo łasy na pieniądze. Szczupły, drobny, lekko się garbi, składa ręce na znak pokory.

Zemsta – komedia Aleksandra Fredry w czterech aktach, która powstała w początku lat 30. XIX wieku. Pierwsze wydanie książkowe (w zbiorze dzieł Fredry) miało miejsce w 1838 we Lwowie. Oba rękopisy dramatu przechowywane są w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

Pierwowzorem postaci Rejenta był kasztelan połaniecki Jan Skotnicki.

Rejent Milczek w filmie[ | edytuj kod]

W filmowej ekranizacji „Zemsty” z 2002 r. w reżyserii Andrzeja Wajdy, w rolę Rejenta wcielił się Andrzej Seweryn; wcześniej, w 1956, w „Zemście” w reżyserii Antoniego Bohdziewicza rolę tę zagrał Jacek Woszczerowicz.

Odrzykoń – wieś w Polsce położona nad Wisłokiem, koło Krosna w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Wojaszówka, najludniejsza miejscowość gminy.Antoni Bohdziewicz (ur. 11 września 1906 w Wilnie, zm. 20 października 1970 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.
Warto wiedzieć że... beta

Aleksander Fredro, hrabia herbu Bończa (ur. 20 czerwca 1793 w Surochowie, zm. 15 lipca 1876 we Lwowie) – polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, wolnomularz. Tworzył w epoce romantyzmu.
Zemsta — film polski z roku 1956, ekranizacja komedii "Zemsta" Aleksandra Fredry w reżyserii Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego.
Andrzej Teodor Seweryn (ur. 25 kwietnia 1946 w Heilbronn, Niemcy) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny.

Reklama