Rejencja stralsundzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rejencja stralsundzka (niem. Regierungsbezirk Stralsund) – prusko-niemiecka jednostka podziału terytorialnego w latach 18181932, obejmująca dzisiejszą zachodnią część Pomorza Przedniego. Stolicą był Stralsund. Rejencja wchodziła w skład prowincji Pomorze. W skład tej prowincji wchodziły także: rejencja koszalińska, rejencja szczecińska i rejencja pilska od 1938 r. Teren dawnej rejencji należy obecnie do Niemiec, do kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie i powiatów Vorpommern-Greifswald oraz Vorpommern-Rügen.

Powiat Rügen (niem. Landkreis Rügen, Kreis Rügen, Kreis Bergen, Kreis Bergen in Rügen; pol. powiat rugijski) – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy Niemieckiej, istniejący od 1818 do 1952. Do 30 września 1932 należał do rejencji stralsundzkiej, w prowincji Pomorze ale dzień później został włączony do rejencji szczecińskiej w tej samej prowincji. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w powiecie Vorpommern-Rügen.Powiat Franzburg-Barth, do 31 stycznia 1928 Powiat Franzburg (niem. Landkreis Franzburg-Barth, Kreis Franzburg-Barth, do 31 stycznia 1928 Kreis Franzburg, Landkreis Franzburg) – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy Niemieckiej, istniejący od 1818 do 1952. Do 30 września 1932 należał do rejencji stralsundzkiej, w prowincji Pomorze ale dzień później został włączony do rejencji szczecińskiej w tej samej prowincji. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w powiecie Vorpommern-Rügen.

Historia[ | edytuj kod]

1 października 1932 rejencja została zlikwidowana, a jej terytorium stało się częścią rejencji szczecińskiej.

Podział administracyjny w 1928[ | edytuj kod]

 • Powiaty grodzkie (Stadtkreis):
 • Greifswald
 • Stralsund
 • Powiaty ziemskie (Landkreis):
 • Franzburg-Barth, do 31 stycznia 1928 powiat Franzburg
 • Greifswald, od 1913 bez miasta Greifswald
 • Grimmen
 • Rügen, z siedzibą w Bergen auf Rügen
 • Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Vorpommern-Greifswald (niem. Landkreis Vorpommern-Greifswald, pol. powiat Pomorze Przednie-Greifswald) - niemiecki powiat leżący w południowo-wschodniej części landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Został utworzony na mocy reformy administracyjnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego 4 września 2011 r. z dotychczasowych powiatów Ostvorpommern, Uecker-Randow, miasta na prawach powiatu Greifswald i związków gmin Jarmen-Tutow i Peenetal/Loitz z powiatu Demmin.
  Powiat Vorpommern-Rügen (niem. Landkreis Vorpommern-Rügen, pol. powiat Pomorze Przednie-Rugia) - niemiecki powiat leżący w północno-wschodniej części landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Został utworzony na mocy reformy administracyjnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego 4 września 2011 r. z dotychczasowych powiatów Nordvorpommern, Rügen i miasta na prawach powiatu Stralsund.
  Bergen auf Rügen – miasto w Niemczech, siedziba powiatu Vorpommern-Rügen oraz urzędu Bergen auf Rügen w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Leży w centrum wyspy Rugii, liczy ok. 14 tys. mieszkańców (2008).
  Rejencja pilska (do 1938 niem. Regierungsbezirk Schneidemühl, a w latach 1938-1945 Regierungsbezirk Grenzmark Posen-Westpreußen) – pruska i niemiecka jednostka administracyjna istniejąca na terenie prowincji Marchii Granicznej i pomorskiej w latach 1919–1945.
  Stralsund (wym. [ˈʃtʁaːlzʊnt]) – nadbałtyckie miasto powiatowe i hanzeatyckie w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, siedziba powiatu Vorpommern-Rügen. Leży nad cieśniną Strelasund i ma połączenie kolejowe i drogowe z największą wyspą Niemiec – Rugią. Z tego też powodu Stralsund nazywany jest bramą Rugii. Należy do najważniejszych miast regionu, obok Greifswaldu (z którym tworzy duocentryczny ośrodek), Neubrandenburga, Rostocku i Schwerina.
  Rejencja szczecińska (niem. Regierungsbezirk Stettin) to prusko-niemiecka jednostka podziału terytorialnego w latach 1816–1945, obejmująca dzisiejsze Pomorze Zachodnie i Pomorze Przednie. Stolicą był Szczecin. Siedziba władz rejencji znajdowała się początkowo na Zamku Książąt Pomorskich, a następnie (od 1911 r.) na Wałach Chrobrego, w gmachu obecnego Urzędu Wojewódzkiego. Region wchodził w skład prowincji Pomorze. W skład tej prowincji wchodziły także: rejencja koszalińska, rejencja strzałowska (do 1932 r.) i rejencja pilska (od 1938 r.).
  Powiat Greifswald (niem. Landkreis Grimmen, Kreis Grimmen) – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy Niemieckiej, istniejący od 1818 do 1952. Do 30 września 1932 należał do rejencji stralsundzkiej, w prowincji Pomorze ale dzień później został włączony do rejencji szczecińskiej w tej samej prowincji. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w powiecie Vorpommern-Rügen.

  Reklama