Regiony i departamenty Francji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Regiony administracyjne Francji – stan na październik 2016

Zestawienie przedstawia podział administracyjny Francji na regiony i departamenty, dwa najwyższe szczeble administracji. Podział na regiony wszedł w życie 1 stycznia 2016 w ramach reformy administracyjnej Francji (nie zmieniono zasięgu terytorialnego departamentów).

Francja metropolitarna (fr. la France métropolitaine albo la Métropole) – określenie dotyczące francuskich terytoriów w Europie, włączając Korsykę. Przeciwnym określeniem jest Francja zamorska, która zawiera departamenty, terytoria i zbiorowości zamorskie. We Francji zamorskiej mieszkaniec la Métropole jest zwykle nazywany métro bądź métropolitain.Bretania (fr. Bretagne, bret. Breizh, gal. Bertaèyn) – kraina historyczna i region w północno-zachodniej Francji, położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Od wschodu graniczy z dwoma regionami: Normandią i Krajem Loary. Dzieli się na 4 departamenty: Côtes-d’Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine i Morbihan. Obejmuje faliste i pagórkowate tereny Półwyspu Bretońskiego, z kulminacjami na wznoszących się w centrum wzgórzach d’Arrée (Toussaines, 384 m n.p.m.) i Noires (326 m n.p.m.). Wśród regionów francuskich wyróżnia się dużą odrębnością kulturową.

Wskutek reformy na obszarze Francji metropolitalnej liczba regionów została zredukowana z 22 i od początku 2016 roku wynosi 13.

W ramach reformy sześć regionów nie zmieniło granic ani nazwy (Bretania, Île-de-France, Korsyka, Kraj Loary, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Region Centralny-Dolina Loary), pozostałe łączono.

Z początkiem 2016 nazwy nowych regionów odzwierciedlały nazwy jednostek łączonych (z wyjątkiem Normandii, powstałej z połączenia regionów Dolna Normandia i Górna Normandia). Ostatecznie (według stanu na październik 2016 roku):

Rodan-Alpy (Region Rodano-Alpejski, fr. Rhône-Alpes) – region administracyjny w południowo-wschodniej Francji. Od wschodu graniczy ze Szwajcarią i Włochami, od strony południowo-wschodniej z regionem Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, od południa z Langwedocją-Roussillon, od zachodu z Owernią a od północy z Burgundią i Franche-Comté. Nazwa regionu wywodzi się od nazwy głównej rzeki - Rodanu oraz łańcucha górskiego Alp, który rozciąga się we wschodniej części tego obszaru. Na jego terenie znajdują się dwie historyczne krainy: Lyonnais i Sabaudia, a także Bresse (do XVII wieku w Sabaudii).Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.
 • region stworzony przez Burgundię i Franche-Comté pozostał przy nazwie Burgundia-Franche-Comté
 • region stworzony przez Owernię i Rodan-Alpy pozostał przy nazwie Owernia-Rodan-Alpy
 • W ciągu 2016 roku w części nowych regionów doszło do zmiany nazwy:

 • region AlzacjaSzampania-ArdenyLotaryngia przyjął nazwę Grand Est
 • region Nord-Pas-de-CalaisPikardia przyjął nazwę Hauts-de-France
 • region AkwitaniaLimousinPoitou-Charentes przyjął nazwę Nowa Akwitania
 • region Langwedocja-RoussillonMidi-Pireneje przyjął nazwę Oksytania
 • Utrzymano status pięciu departamentów zamorskich o statusie regionu.

  Normandia (fr. Normandie, nd. Normaundie; Ziemia Ludzi Północy) – region administracyjny w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Jego powierzchnia pokrywa się mniej więcej z krainą historyczną o tej samej nazwie. Region został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Górnej i Dolnej Normandii. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Rouen.Pikardia (fr. Picardie) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północnej części kraju nad kanałem La Manche. Ważny region rolniczy.

  Regiony | edytuj kod]

  Departamenty (regiony) zamorskie[ | edytuj kod]

  Pięć departamentów zamorskich (départements d’outre mer, DOM) ma również status regionu:


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. LOI n° 2015-29 du 16 janvier 2015 relative à la délimitation des régions, aux élections régionales et départementales et modifiant le calendrier électoral (1), JORF n°0014 du 17 janvier 2015 page 777 texte n° 1 [dostęp: 13.11.2016]
  2. Regiony – stan na 1 stycznia 2015 r.; źródło: INED: Régions et départements (fr.). [dostęp 2016-11-14].
  3. Departamenty – stan na 2013; źródło: INSEE: Populations légales 2013 pour les départements et les collectivités d'outre-mer (fr.). [dostęp 2016-11-16].
  4. INSEE: Population des communes de Mayotte (fr.). [dostęp 2016-11-14].
  Warto wiedzieć że... beta

  Burgundia (fr. Bourgogne) – kraina historyczna w centralnej Francji. W przeszłości prowincja i region administracyjny.
  Kraj Loary (fr. Pays de la Loire) – region administracyjny w zachodniej Francji, w którego skład wchodzi 5 departamentów:
  Akwitania (fr. Aquitaine) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z Hiszpanią oraz regionami: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pyrénées. Dzieli się na pięć departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.
  Nowa Akwitania (fr. Nouvelle-Aquitaine) – region administracyjny Francji, ustanowiony z dniem 1 stycznia 2016 pod tymczasową nazwą Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, odzwierciedlającą nazwy łączonych regionów Akwitania, Limousin i Poitou-Charentes.
  Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (fr. Provence-Alpes-Côte d’Azur, skrót PACA) – region administracyjny, położony w południowej Francji na wybrzeżu Morza Śródziemnego, przy granicy z Włochami. Graniczy z dwoma regionami: Rodan-Alpy od północy i Langwedocja-Roussillon od zachodu. W skład regionu wchodzi 6 departamentów.
  Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.
  Grand Est (alz. Grossa Oschta, luks. Grouss Osten, re-fra. Groß Oschte, niem. Großer Osten) – region administracyjny Francji ustanowiony z dniem 1 stycznia 2016. Stolicą jest Strasburg. Do września 2016 region nosił tymczasową nazwę Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia (ACAL), odzwierciedlającą nazwy łączonych w ramach reformy administracyjnej regionów: Alzacja, Lotaryngia i Szampania-Ardeny.

  Reklama