• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Ren-Men  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Spessart – pasmo górskie w południowo-zachodniej części Niemiec. Położone one jest w kraju związkowym Hesja oraz Bawaria (Dolna Frankonia). Najwyższy jego szczyt – Geiersberg wznosi się na wysokość 585 metrów nad poziomem morza. Inne nazwy tego regionu to: „Las Dzięciołów” oraz „Górzysty Las”.Powiat Vogelsberg (niem. Vogelsbergkreis) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen. Siedzibą powiatu jest miasto Lauterbach.
  Granice regionu[ | edytuj kod]

  Regionu nie da się jednoznacznie rozgraniczyć. Izba Handlowa i Przemysłowa (Industrie- und Handelskammer) określa go na podstawie miast i instytucji w niej istniejących. Zgodnie z tą zasadą można przyjąć następujący podział:

  Siedem miast na prawach powiatu:

 • Miasto Frankfurt nad Menem
 • Miasto Offenbach am Main
 • Miasto Wiesbaden
 • Miasto Moguncja
 • Miasto Wormacja
 • Miasto Darmstadt
 • Miasto Aschaffenburg
 • 18 powiatów należących do regionu Frankfurt/Ren-Men to: Powiat Men-Taunus, Powiat Wysoki Taunus, Powiat Wetterau, Powiat Men-Kinzig, Powiat Offenbach, Powiat Groß-Gerau, Powiat Lahn-Dill, Powiat Aschaffenburg, Powiat Miltenberg, Powiat Darmstadt-Dieburg, Powiat Odenwald, Powiat Bergstraße, Powiat Alzey-Worms, Powiat Moguncja-Bingen, Powiat Rheingau-Taunus, Powiat Limburg-Weilburg, Powiat Marburg-Biedenkopf, Powiat Gießen oraz Powiat Vogelsberg.

  Aschaffenburg (nazwa lokalna: Aschebersch) – miasto będące siedzibą jednego z powiatów bawarskiego okręgu Dolna Frankonia. Obszar ten wchodzi także w skład regionu metropolitalnego Frankfurt/Ren-Man.Powiat Gießen (niem. Landkreis Gießen) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen. Siedzibą powiatu jest miasto Gießen.

  Na podstawie powyższego rozgraniczenia region ma powierzchnię 13.400 km² oraz 5,8 milionów mieszkańców.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Centralne i korzystne położenie regionu w Niemczech południowo-zachodnich przyczyniło się już w XIX wieku do rozwoju przemysłu. Przedsiębiorstwa różnych branż mają tutaj swoje siedziby i zatrudniają około 1,8 miliona pracowników. W centrum Frankfurtu nad Menem przeważają banki i przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, w najbliższej okolicy ulokował się sektor usług, z czego przemysł motoryzacyjny odgrywa rolę kluczową.

  Powiat Wetterau (niem. Wetteraukreis) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt. Siedzibą powiatu jest miasto Friedberg (Hessen).Vogelsberg – pasmo górskie w środkowych Niemczech (Hesja) w sąsiedztwie doliny rzeki Fulda. Stanowi część Średniogórza Niemieckiego. Wzniesienia w paśmie nie przekraczają 800 m n.p.m. (najwyższe: Taufstein 773 m). Największe miasta w pobliżu to Fulda i Gießen.

  Wiele firm z tej branży ma w regionie swoje europejskie lub niemieckie siedziby, często w połączeniu z centrami rozwojowymi i naukowymi. Miastami o dużym znaczeniu dla nauki są Darmstadt oraz Wiesbaden – siedziba wielu firm ubezpieczeniowych i urzędów federalnych.

  Logistycznie region profituje głównie dzięki portowi lotniczemu Frankfurt oraz zbiegowi autostrad i kolei. Skrzyżowanie autostrad Frankfurter Kreuz oraz dworzec kolejowy Frankfurt Hauptbahnhof mają największe w Europie natężenie ruchu. W zaledwie 6 godzin dotrzeć można do Monachium, Hamburga, krajów Beneluksu, Paryża, Szwajcarii, Austrii, Czech, Polski i Berlina. Pozostałymi, ważnymi w ruchu dalekobieżnym dworcami są: Mainz Hauptbahnhof, Frankfurt (Main) Flughafen Fernbahnhof i Wiesbaden Hauptbahnhof.

  Wiesbaden Hauptbahnhof – główna stacja kolejowa w Wiesbaden, w kraju związkowym Hesja, w Niemczech. Obsługuje dziennie około 40 tys. pasażerów.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

  Port lotniczy Frankfurt jest największym niemieckim lotniskiem, odlatują z niego bezpośrednie samoloty do prawie każdego ważniejszego lotniska świata. Infrastruktura regionu Ren-Men jest bardzo dobrze rozbudowana.

  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Taunus – stosunkowo niskie pasmo górskie w środkowych Niemczech w kraju związkowym Hesja w sąsiedztwie doliny Menu. Część Reńskich Gór Łupkowych. Najwyższym szczytem jest Großer Feldberg o wysokości 881,5 m n.p.m. Centralna część gór Taunus jest płaska, a stoki szczególnie południowe strome.
  Powiat Bergstraße (niem. Kreis Bergstraße) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Hesja. w rejencji Darmstadt. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Heppenheim.
  Nahe – rzeka w zachodnich Niemczech, przepływająca przez kraje związkowe Nadrenię-Palatynat i Saarę, lewy dopływ Renu. Jej długość wynosi 116 km, a powierzchnia dorzecza - ok. 4 tys. km². Wypływa w górach Hunsrück, a do Renu wpada w Bingen am Rhein. Główne miasta nad nią leżące to: Idar-Oberstein, Kirn, Bad Kreuznach i Bingen am Rhein.
  Benelux – region w Europie Zachodniej składający się z trzech sąsiadujących ze sobą monarchii: Belgii, Holandii i Luksemburga. Nazwę tworzą pierwsze litery nazw tych krajów: Belgique/België (Belgia), Nederland (Holandia), Luxembourg/Luxemburg (Luksemburg). Pierwotnie ta nazwa oznaczała jedynie unię celną wspomnianych państw.
  Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.
  Powiat Alzey-Worms (niem. Landkreis Alzey-Worms) - powiat w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Siedzibą powiatu jest miasto Alzey.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.739 sek.