Region Logon Wschodni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Region Logon Wschodni – jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, znajdujący się w południowej części kraju. Graniczy z regionami: Logon Zachodni, Tandjilé, Mandoul oraz Kamerunem i Republiką Środkowoafrykańską. Nazwa regionu związana jest z rzeką Logone.

Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.Region Logon Zachodni – jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, znajdujący się w południowej części kraju. Graniczy z regionami: Mayo-Kebbi Ouest, Tandjilé, Logon Wschodni oraz Kamerunem. Nazwa regionu związana jest z rzeką Logon.

Znaczną część (ok. 50%) mieszkańców regionu stanowi lud Ngambay, będący odłamem najliczniejszego w południowym Czadzie ludu Sara. Inne wspólnoty etniczno-językowe to Gor, Mboum, Goulay oraz Mongo. Podstawą utrzymania ludności jest hodowla oraz uprawa bawełny.

W regionie występują złoża ropy naftowej, których eksploatację współfinansuje Bank Światowy, mimo kontrowersji związanych z kwestiami ekologicznymi oraz ochroną praw człowieka. W eksploatacji złóż ropy zaangażowały się kompanie ExxonMobil, ChevronTexaco i Petronas. W 2005 r. ukończony został rurociąg transportujący ropę od miasta Doba do portu Kribi w Kamerunie. Zgodnie z planami Banku Światowego zyski z wydobycia ropy w okolicach Doby miały być przeznaczone na rozwój całego regionu, jednak większość pieniędzy przeznaczona została przez władze czadyjskie na inne cele, głównie militarne.

Region Mandoul – jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, znajdujący się w południowej części kraju. Graniczy z regionami: Tandjilé, Logone Oriental, Moyen-Chari, oraz Republiką Środkowoafrykańską.Bawełna, bawełnica (Gossypium L.) – rodzaj roślin z rodziny ślazowatych, obejmujący około 40 gatunków. W stanie dzikim występują na słabo nawodnionych obszarach wszystkich kontynentów, poza Australią i Antarktydą.

Historia[ | edytuj kod]

Region zajmuje tereny dawniejszej prefektury Logon Wschodni, utworzonej 29 stycznia 1969 r. w wyniku podziału prefektury Logon na trzy części: Logon Zachodni, Logon Wschodni i Tandjilé. Do rangi regionu prefektura Logon Zachodni podniesiona została w wyniku reformy podziału administracyjnego, która weszła w życie w październiku 2002 r. W latach 2002-2008 Logon Wschodni był jednym z 18 regionów, na jakie podzielony był Czad.

Czad, Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad]) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.Petronas jest to malezyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone w 1974 roku. Firma ta jest spółką publiczną. Swoją siedzibę firma ma w Tower One Petronas Towers. Firma była jednym z głównych sponsorów teamu BMW Sauber. 21 grudnia 2009 r. firma podpisała wieloletnią umowę sponsorską ze stajnią F1 Mercedes GP

Departamenty[ | edytuj kod]

Dawny podział regionu Logon Wschodni na departamenty:

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

Republika Środkowoafrykańska (franc. République centrafricaine) – państwo w środkowej Afryce, w dorzeczach rzek Konga i Szari, graniczące z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem.
Logon (fr. Logone) – rzeka w Zachodniej Afryce, główny dopływ rzeki Szari. Źródła Logonu znajdują się w zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej, północnym Kamerunie i południowym Czadzie. Rzeka na pewnym odcinku tworzy naturalną granicę państwową między Kamerunem a Czadem.
Chevron Corporation – amerykańska, międzynarodowa korporacja branży energetycznej, z siedzibą w San Ramon w Kalifornii. Ma swoje oddziały w przeszło 180 państwach na świecie, zaangażowana jest w każdy aspekt przemysłów: naftowego, gazowego, geotermalnego, w tym w wydobycie oraz produkcję, rafinację, marketing oraz transport, wytwarzanie oraz sprzedaż chemikaliów, wytwarzanie energii. Firma należy do szóstki największych korporacji paliwowych świata. Przez ostatnie pięć lat była corocznie umieszczana na liście 5 największych amerykańskich korporacji rankingu Fortune 500.
Region Tandjilé - jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, znajdujący się w południowo-wschodniej części kraju. Graniczy z regionami: Chari-Baguirmi, Mayo-Kebbi Est, Mayo-Kebbi Ouest, Logone Occidental, Logone Oriental, Mandoul oraz Moyen-Chari.

Reklama