Region Epir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Region Epir – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w północno-zachodniej części kraju i w dużej mierze na terenie greckiej części historycznej krainy Epir. W ujęciu historyczno-kulturowym Epir jest jednak dużo większym obszarem niż ten, który zajmuje współczesny grecki region administracyjny o tej nazwie.

Epir (grecki Ήπειρος – Ipiros, co po polsku oznacza kontynent lub wnętrze dużego lądu) – górzysta kraina położona w północno-zachodniej części Grecji, nad Morzem Jońskim, na północy graniczy z Albanią, na wschodzie z Tesalią, a na południu z Etolią i Akarnanią. Ponadto istnieje także Epir Północny, czyli zamieszkały przez Albańczykow, Greków i Wołochów obszar, położony po albańskiej stronie granicy.Epir-Macedonia Zachodnia (nwgr. Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου - Δυτικής Μακεδονίας) - jedna z 7 jednostek administracyjnych Grecji, wprowadzona 1 stycznia 2011.

Współtworzy administrację Epir-Macedonia Zachodnia.

Stolicą regionu jest Janina.

Region administracyjny Epir dzieli się na 4 jednostki regionalne:

 • jednostka regionalna Arta ze stolicą w mieście Arta
 • jednostka regionalna Janina ze stolicą w mieście Janina
 • jednostka regionalna Preweza ze stolicą w mieście Preweza
 • jednostka regionalna Tesprotia ze stolicą w Igoumenitsie
 • Warto wiedzieć że... beta

  Jednostka regionalna Arta (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Άρτας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.
  Jednostka regionalna Preweza (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Πρέβεζας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.
  Jednostka regionalna Janina (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Ιωαννίνων) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.
  Preweza (gr. Πρέβεζα) – miasto w Grecji, 19 605 mieszkańców (stan z roku 2001), ośrodek administracyjny nomos Preweza w regionie administracyjnym Epir.
  Podział administracyjny Grecji – Grecja od 1 stycznia 2011 roku podzielona jest na jednostki administracyjne trzech poziomów: 7 administracji (αποκεντρωμένη διοίκηση – apokendromeni diikisi), które dzielą się na 13 regionów (περιφέρεια – periferia) podzielonych następnie na 325 gmin (δήμος – dimos).
  Arta (gr. Άρτα) - miasto z bogatą historią w północno-zachodniej Grecji, stolica prefektury Arta, ok. 30 tys. mieszkańców (stan z roku 2005). Jest znane ze starego mostu położonego na rzece Arachthos.

  Reklama