Region Donau-Iller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Region Donau-Illerregion w Niemczech. Region leży w dwóch krajach związkowych: Badenia-Wirtembergia w rejencji Tybinga oraz Bawaria (Planungsregion) w rejencji Szwabia. Siedzibą regionu jest miasto Ulm.

Ulm – uniwersyteckie miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, siedziba regionu Donau-Iller oraz powiatu Alb-Donau, do którego miasto jednak nie należy. Leży nad Dunajem.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

W skład regionu Donau-Iller wchodzą:

 • dwa miasta na prawach powiatu: jedno w Badenii-Wirtembergii (Stadtkreis) i jedno w Bawarii (kreisfreie Stadt)
 • pięć powiatów ziemskich (Landkreis): dwa w Badenii-Wirtembergii i trzy w Bawarii
 • Miasta na prawach powiatu:

  Powiaty ziemskie:

  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.Związek regionalny (niem. Regionalverband) – jednostka administracyjna w niemieckim kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, pośredni między powiatem i rejencją.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Donau
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Statistisches Landesamt Baden-Württemberg, Stuttgart
  Warto wiedzieć że... beta

  Region planowania (niem. Planungsregion) – obszar w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, na którym są określone zasady i cele planowania regionalnego. Obszar ten jest mniejszy niż kraj związkowy a większy niż jednostka osadnicza. Jest ich łącznie 18, powstały 1 kwietnia 1973.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama