Region Ayacucho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Region Ayacucho – jeden z 25 regionów w Peru. Stolicą jest Ayacucho. W latach 600-1100 na obszarze współczesnego regionu rozwinęła się kultura Huari. W latach 80. XX wieku region był miejscem najcięższych walk z partyzantką Świetlistego Szlaku.

Referendum (głosowanie ludowe) – forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania (tj. mający czynne prawo wyborcze). W czasie referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu.Świetlisty Szlak oficjalnie Komunistyczna Partia Peru - Świetlisty Szlak (hiszp. Sendero Luminoso) – maoistowska organizacja partyzancka posługująca się metodami terrorystycznymi, działająca na terenie Peru. Celem organizacji jest zastąpienie burżuazyjnych instytucji peruwiańskich, chłopskimi rządami rewolucyjno-komunistycznymi, działającymi poprzez maoistowską koncepcję Nowej Demokracji. Ugrupowanie uważało że poprzez wprowadzenie dyktatury proletariatu, spowoduje rewolucję kulturalną a ostatecznie doprowadzi do rewolucji światowej. Przedstawiciele grupy uważali że istniejące kraje socjalistyczne były rewizjonistyczne, i że to Światowy Szlak jest awangardą światowego ruchu komunistycznego.

30 sierpnia 2005 roku przeprowadzono referendum w sprawie połączenia regionu z regionami Ica oraz Huancavelica oraz utworzenia nowego regionu Ica-Ayacucho-Huancavelica. Ze względu na negatywny wynik referendum zrezygnowano jednak z tego projektu.

Prowincje Regionu Ayacucho

Podział administracyjny regionu[ | edytuj kod]

Region Ayacucho podzielony jest na jedenaście prowincji, które obejmują 111 dystrykty.

 Zapoznaj się również z: Podział administracyjny Peru.


Peru podzielone jest na 25 regionów i autonomiczną prowincję Lima, w której mieści się stolica, łącznie 26 jednostek administracyjnych najwyższego stopnia. Regiony podzielone są łącznie na 196 prowincji, które składają się z 1837 dystryktów. Region, to najwyższa jednostka terytorialnej organizacji w państwie, bez względu na jego formę prawnoustrojową, o relatywnie dużej powierzchni i znacznej liczbie ludności, jednolita z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i kulturowego, w której jest prowadzona odpowiednia do potrzeb polityka gospodarcza, społeczna i kulturalna przez powołane do tego instytucje regionalne. Jednostki terytorialne tego typu mogą nosić różne nazwy, np. województwo, wspólnota autonomiczna.
Reklama