Region Augsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Region Augsburg (niem. Planungsregion Augsburg) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Augsburg.

Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.Powiat Ostalb (niem. Ostalbkreis) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Ostwürttemberg. Stolicą powiatu jest miasto Aalen.

Region leży w zachodniej części Bawarii. Na wschodzie graniczy z regionami planowania Monachium i Ingolstadt, na południu z regionami planowania Donau-Iller oraz Allgäu, na zachodzie z krajem związkowym Badenia-Wirtembergia (powiaty Heidenheim oraz Ostalb), a na północy z regionem planowania Westmittelfranken.

Region Ingolstadt (niem. Planungsregion Ingolstadt) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Ingolstadt.Region Westmittelfranken (niem. Planungsregion Westmittelfranken) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Ansbach.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

W skład regionu Augsburg wchodzi:

 • jedno miasto na prawach powiatu: (kreisfreie Stadt)
 • cztery powiaty ziemskie (Landkreis)
 • Miasta na prawach powiatu:

  Powiaty ziemskie:

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung, Monachium
  Warto wiedzieć że... beta

  Region planowania (niem. Planungsregion) – obszar w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, na którym są określone zasady i cele planowania regionalnego. Obszar ten jest mniejszy niż kraj związkowy a większy niż jednostka osadnicza. Jest ich łącznie 18, powstały 1 kwietnia 1973.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

  Reklama