Reginald Innes Pocock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reginald Innes Pocock (ur. 4 marca 1863 w Clifton, zm. 9 sierpnia 1947 Londynie) – brytyjski zoolog.

Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie. Zoologia (od gr. zoon = zwierzę, i logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka o zwierzętach, czyli wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się (z wyjątkiem mikroorganizmów), a także ich zachowaniach i budowie.

Pocock urodził się w Clifton (obecnie dzielnica Bristolu) w Anglii, jako czwarty syn wielebnego Nicholasa Pococka i Edith Prichard. Historią naturalną zaczął interesować się w St Edward's School w Oksfordzie. Wykształcenie z zoologii zdobył u Sir Edwarda Poultona, a w Muzeum w Oksfordzie badał anatomię porównawczą zwierząt. Studiował biologię i geologię na University College w Bristolu, pod okiem Lloyda Morgana i Williama Johnsona Sollasa. W 1885 został asystentem w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i pracował przez rok w sekcji entomologicznej. Był opiekunem kolekcji Arachnida i Myriapoda. Zajmował się także aranżacją zbiorów ptaków brytyjskich, w ramach którego miał również trwały udział w ornitologii. W ciągu swojej 18-letniej pracy dla muzeum opublikował 200 prac, które przyniosły mu uznanie autorytetu w dziedzinach Arachnida i Myriapoda. W 1904 zrezygnował z pracy w muzeum na rzecz posady kuratora w londyńskim zoo, którą piastował aż do przejścia na emeryturę w 1923 roku. Później pracował w British Museum jako dobrowolny badacz w departamencie ssaków.

Clifton - dzielnica miasta Bristol w Anglii. Również nazwa jednej z trzydziestu pięciu gmin miejskich, wchodzących w skład miasta. Położony na zachód od centrum miasta, graniczy z hrabstwem North Somerset. Leży nad rzeką Avon. Liczy 10 400 mieszkańcówConwy Lloyd Morgan (1852-1936) - angielski psycholog, filozof i zoolog. Zajmował się psychologią zwierząt. Stworzył tzw. kanon Lloyda Morgana. Był zwolennikiem monizmu panpsychistycznego i teorii emergencji. Napisał prace The Animal Mind, Instinct and Experience, The Emergence of Novelty.

Opisał w 1912 leopona w liście The Field, bazując na badaniu skóry przysłanej mu przez Waltera Millarda, sekretarza Bombay Natural History Society.

Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Reginald Innes Pocock (1893): On some points in the morphology of the Aracnida (s.s) with notes on the classification of the group Annals and Magazine of Natural History, Series 6, 11:1-19
 • Reginald Innes Pocock (1900): The Fauna of British India, including Ceylon and Burma – the Arachnida volume.
 • Reginald Innes Pocock (1902): Arachnida. Scorpiones, Pedipalpi, and Solifugae In Biologia Centrali-Americana. Arachnida.
 • Reginald Innes Pocock (1939): The Fauna of British India, including Ceylon and Burma – Mammalia Vol 1, Primates and Carnivora (in part).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ernst Schwarz (1948): Reginald Innes Pocock, F. R. S. Journal of Mammalogy, 29(1):93.
 • Pajęczaki (Arachnida) – gromada stawonogów z grupy szczękoczułkowców. Obejmuje ponad 61 tys. gatunków sklasyfikowanych w kilkunastu rzędach.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wije (Myriapoda) – podtyp stawonogów charakteryzujących się obecnością wyraźnie wyróżnionej głowy i wydłużonego tułowia o wielu segmentach (od 10 do 180, chociaż nazwa "Myriapoda" znaczy "dziesięciotysiąconogie"). Na segmentach posiada parzyste odnóża lokomocyjne, czasem zróżnicowane w zależności od położenia segmentu. Ostatni segment – telson – jest pozbawiony odnóży.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Zoo w Londynie – jest najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie. Zostało otwarte w Londynie 27 kwietnia 1828 roku i początkowo planowano jedynie przechowywać w nim okazy do badań naukowych. Ostatecznie otwarte dla publiczności w 1847 roku. Obecnie znajduje się tam 755 gatunków zwierząt w ogólnej liczbie 15 tys. sztuk, co stanowi jeden z największych zbiorów w Wielkiej Brytanii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama