Reforma administracyjna Norwegii (2017)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reforma administracyjna Norwegii – uchwalona 8 czerwca 2017 roku reforma podziału administracyjnego Norwegii. W jej wyniku zredukowana została liczba okręgów oraz gmin.

Sør-Trøndelag – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Zajmuje powierzchnię 18 848 km².Finnmark (norw. Finnmark; sam. Finnmárku; fiń. Finnmark) – największy okręg administracyjny Norwegii (pow. ok. 48 tys. km²), znajduje się w północno-wschodniej części tego kraju. Graniczy od południa z Finlandią, od wschodu z Rosją (obwodem murmańskim), a od zachodu z norweskim okręgiem administracyjnym Troms. Wcześniej znany jako Vardøhus amt. Największe miasta to Alta, Hammerfest, Vadsø. Liczba mieszkańców wynosi około 73 tys. (najsłabiej zaludniony okręg Norwegii). Na terytorium Finnmarku nakładają się kultury lapońska, fińska, rosyjska i norweska. Głównym źródłem dochodów jest rybołówstwo, turystyka (w tym Przylądek Północny, często odwiedzany przez turystów), hodowla reniferów.

Okręgi[ | edytuj kod]

Okręgi po wejściu w życie reformy

W wyniku reformy liczba okręgów została zmniejszona z 19 do 11. Część zmian weszła w życie 1 stycznia 2018 (połączenie Sør-Trøndelag i Nord-Trøndelag), większość 1 stycznia 2020.

Nord-Trøndelag – to jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami: Nordland od północy, Sør-Trøndelag od południa, ze Szwecją od wschodu oraz z Morzem Norweskim od zachodu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama