Reflektor samochodowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
66marlinFastback white hood nameplate and headlights.jpg

Reflektor samochodowy – urządzenie oświetleniowe umieszczone z przodu samochodu, służące do oświetlania drogi przed pojazdem za pomocą odpowiednio skierowanego strumienia światła.

Droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa. Przeznaczona do ruchu pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt. (Prawo o ruchu drogowym, art. 2 pkt 1)Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Oświetlenie montowane w pojazdach konstruowane jest zgodnie ze ścisłymi warunkami technicznymi i homologacyjnymi określonymi dla całych zespołów oświetleniowych i dla ich elementów składowych. Warunki te dotyczą także montowanych w nich żarówek. Obecnie w Polsce i Europie stosuje się kilka typów żarówek reflektorowych tradycyjnych dwuwłókowych, żarówek halogenowych, a także palników ksenonowych i żarówek (diod) technologii LED.

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Lampa halogenowa – rodzaj elektrycznego źródła światła. Jest to żarówka z żarnikiem wolframowym, wypełniona gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu (czyli fluorowca, np. jodu), który regeneruje żarnik, przeciwdziałając jego rozpylaniu, a tym samym ciemnieniu bańki od strony wewnętrznej.

Reflektor jest mechanizmem oświetleniowym montowanym z przodu pojazdu. Standardowy reflektor składa się z obudowy, mechanicznego lub elektrycznego urządzenia regulacyjnego, źródła światła, odbłyśnika oraz klosza – szklanego lub plastikowego. Rolą tego elementu jest określanie pozycji samochodu na drodze, ale co najważniejsze odpowiednie doświetlenie drogi podczas jazdy. Nowoczesne rozwiązania i technologie stosowane w reflektorach samochodowych pozwalają na jeszcze wydajniejsze oświetlanie przestrzeni przed pojazdem co przekłada się na bezpieczeństwo prowadzenia.

Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.Lampa ksenonowa – rodzaj lampy wyładowczej wykorzystywanej jako źródło światła w elektronicznych lampach błyskowych i stroboskopach; nazywany niekiedy błędnie żarnikiem lub palnikiem.

Usterki reflektorów samochodowych[ | edytuj kod]

Reflektory, podobnie jak inne części samochodowe ulegają zużyciu wraz z biegiem lat. Dotyczy do szczególnie kloszy oraz odbłyśników. Plastikowe elementy przezroczyste mogą ulec zmatowieniu lub odbarwieniu, natomiast odbłyśniki po rozszczelnieniu lampy mogą przyjąć na siebie znaczne ilości osadu. Wszystko to przekłada się na spadek efektywności działania naszych reflektorów. Innym źródłem problemów z oświetleniem naszego samochodu może być instalacja elektryczna, zużyty akumulator lub uszkodzony alternator.

Zdarza się, że reflektory samochodowe parują. Może to oznaczać nieszczelność obudowy reflektora. Zbieranie się wilgoci w jego wnętrzu jest niekorzystne i bardzo często skutecznie go degraduje przez nalot na odbłyśniku oraz korozję styków i odsłoniętych elementów metalowych.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Żarówka samochodowa
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Reflektor (lampy przednie) - sklep: oświetlenie w iParts.pl, www.iparts.pl [dostęp 2020-07-08].
    2. Sprawdzone sposoby na zaparowane reflektory. Jak radzić sobie z tym problemem?, iParts.pl, 21 lipca 2020 [dostęp 2020-07-24] (pol.).
    Reklama