• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Referendum w Kenii w 2010 roku  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stanowisko premiera Kenii istniało w latach 1963-1964 i krótko po uzyskaniu przez kraj niepodległości zostało przemianowane w urząd prezydenta.Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
  Główne propozycje zmian w konstytucji[ | edytuj kod]

  Do głównych zmian w proponowanym projekcie nowej konstytucji należało ograniczenie kompetencji prezydenta i decentralizacja władzy. Prezydent miał dalej pozostawać szefem państwa i rządu (projekt nie wprowadzał stanowiska premiera), ale jego pozycja uległa osłabieniu. Członkowie gabinetu (oraz prezydent) nie mogli być odtąd członkami parlamentu, a ich liczba została ograniczona do 22. Prawo ich nominacji przypadało szefowi państwa, ale za zgodą Zgromadzenia Narodowego. Wyborcy zyskali możliwość odwoływania deputowanych, jeśli sprawowali mandat w sposób nieodpowiedni. Projekt wprowadzał drugą izbę parlamentu – Senat oraz nowy podział administracyjny kraju na 47 jednostek - ang. counties, na czele których mieli stanąć wybierani w wyborach powszechnych gubernatorzy.

  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.Obywatelstwo – więź prawna łącząca jednostkę (osobę fizyczną) z państwem, na mocy której jednostka ma określone prawa i obowiązki wobec państwa, a państwo – analogicznie – ma obowiązki i prawa wobec jednostki. Określenie spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności sposobów jego nabycia i ewentualnie także utraty, należy do samego państwa – jest to jego kompetencja wyłączna. Istnieją także regulacje prawa międzynarodowego dotyczące spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności unikania sytuacji bezpaństwowości i wielokrotnego obywatelstwa.

  W projekcie znalazł się przepis o powołaniu komisji ds. ziemi i przejmowaniu nielegalnie nabytych gruntów. Wyznaczony został także maksymalny i minimalny areał dla prywatnych działek. Dotychczasowa konstytucja umożliwiała prezydentowi przekazywanie państwowej ziemi w ręce prywatne. Projekt wprowadzał możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa.

  Daniel Toroitich arap Moi (ur. 2 września 1924 w Sacho, zm. 4 lutego 2020 w Nairobi) – kenijski polityk, w latach 1967–1978 wiceprezydent, w latach 1978–2002 prezydent Kenii. Raila Amollo Odinga (ur. 7 stycznia 1945 w Maseno), kenijski polityk, premier Kenii od 17 kwietnia 2008 do 9 kwietnia 2013, były minister, kandydat w wyborach prezydenckich w grudniu 2007 oraz w marcu 2013. Lider Pomarańczowego Ruchu Demokratycznego (ODM).

  Sprzeciw kościołów chrześcijańskich wywołały przepisy dotyczące aborcji oraz sądów Kadhi. Projekt zezwalał na przerywanie ciąży wyłącznie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia matki lub potrzeby wykonania nagłego zabiegu ratującego życie. Zdaniem hierarchów kościoła oznaczało to lukę prawna dla legalizacji aborcji w przyszłości. Projekt utrzymywał również system islamskich sądów Kadhi, orzekających w sprawach małżeństwa i dziedziczenia, co kościoły uznały za przejaw dyskryminacji.

  Mwai Kibaki (ur. 15 listopada 1931 w Gatuyaini) – polityk kenijski, prezydent kraju od 30 grudnia 2002 do 9 kwietnia 2013.Uhuru Kenyatta (ur. 26 października 1961) – kenijski polityk, minister rządu lokalnego (2001-2002 i w 2008) i minister handlu (2008-2009), minister finansów (2009-2012), wicepremier od 2008. Przewodniczący Afrykańskiego Związku Narodowego Kenii (KANU, Kenya African National Union) w latach 2005-2012. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2002 oraz zwycięzca wyborów w 2013. Prezydent Kenii od 9 kwietnia 2013.

  Kampania referendalna i sondaże wyborcze[ | edytuj kod]

  27 maja 2010 rozpoczęła się kampania przed referendum. W jej trakcie prezydent Mwai Kibaki oraz większość członków rządów, na czele z premierem Railą Odingą, wiceprezydentem Kalonza Musyoką i wicepremierem Uhuru Kenyattą opowiadali się za przyjęciem nowej konstytucji. W obozie przeciwników zmian znaleźli się m.in. były prezydent Daniel Moi, minister szkolnictwa wyższego William Ruto oraz przedstawiciele kościołów chrześcijańskich. Według sondaży większość respondentów wyrażała poparcie dla nowej ustawy zasadniczej:

  Stephen Kalonzo Musyoka (ur. 24 grudnia 1953 w Tseikuru) - polityk kenijski. Kandydat na prezydenta w wyborach prezydenckich w 2007. Zajął trzecie miejsce (ok. 9% głosów). Lider Pomarańczowego Ruchu Demokratycznego Kenii. W latach 2008-2013 pełnił funkcję wiceprezydenta.Aborcja (łac. abortus lub abortio – poronienie, wywołanie poronienia) – zamierzone i przedwczesne zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej, np. działań lekarskich, w j. łacińskim abortus provocatus. Przeważnie w efekcie dochodzi do śmierci zarodka lub płodu (łac. nasciturus).

  W obawie o bezpieczeństwo władze rozlokowały w całym kraju dodatkowe 10 tys. sił policyjnych, zwłaszcza w prowincji Rift Valley, która była główną areną starć etnicznych w 2008 oraz głównym bastionem przeciwników zmiany konstytucji. 13 czerwca 2010 w Nairobi doszło do eksplozji granatu w czasie wiecu przeciwników zmian. W wyniku wybuchu zginęło 6 osób, a ponad 100 zostało rannych.

  William Kipchirchir Samoei arap Ruto (ur. 21 grudnia 1966 w Kamagut), kenijski polityk, minister rolnictwa w latach 2008-2010, minister szkolnictwa wyższego w latach 2010-2011. Kandydat na urząd wiceprezydenta Kenii w wyborach w 2013, urząd objął 9 kwietnia 2013r.Prowincja Wielkiego Rowu – (ang. Rift Valley Province, swah. Mkoa wa Bonde la Ufa), jedna z 7 prowincji w Kenii. Położona w południowo-zachodniej części kraju, od wschodu graniczy z prowincjami Wschodnią, Centralną i miastem wydzielonym Nairobi, od zachodu z prowincjami Zachodnią i Nyanza.

  Do przyjęcia nowej konstytucji niezbędne było poparcie w wysokości ponad 50% głosów oraz co najmniej 25% w co najmniej 5 z 8 prowincji. Do głosowania zarejestrowało się ok. 12,5 mln obywateli.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nairobi – miasto i prowincja w Afryce, stolica Kenii, położone w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Główne gałęzie przemysłu to spożywczy, włókienniczy, chemiczny, drzewny i papierniczy. Ważny węzeł drogowy, ma połączenie kolejowe z Mombasą i Kampalą w Ugandzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.96 sek.